Новини Умані та Черкащини…

4 грудня в історії

1642 — помер Арман Жан дю Плессі, герцог де Рішельє, французький кардинал, герцог, головний міністр короля Людовіка XIII.
Він визначав усю зовнішню і внутрішню політику Франції й мав особисту гвардію

1563 — у місті Тренто (Італія) завершився ХІХ Вселенський Тридентський собор Католицької церкви, який із перервами засідав упродовж 18 років.
У грудні 1545-го його скликав Папа Павло ІІІ, аби знайти відповіді на виклики Реформації.
Загалом було ухвалено 16 догматичних постанов

1638 — після поразки козацького повстання під проводом Якова Остряніна й Дмитра Гуні козацька рада ухвалила в урочищі Маслів Став «Ординації Війська Запорозького реєстрового»

1674 — французький єзуїт Жак Маркетт заснував у південно-західній частині озера Мічиган місіонерський пост, що згодом став містом Чикаго

1735 — дім на Даунінг-стріт, 10 у Лондоні став офіційною резиденцією британського прем’єр-міністра

1808 — Наполеон скасував інквізицію в Іспанії

1875 — народився Райнер Марія Рільке, австрійський поет-екзистенціаліст

1892 — народився Франсіско Франко, іспанський військовий та державний діяч, генералісимус, правитель Іспанії у 1939-1975 рр., диктатор (каудильйо)

Диктатор Франко, живописний портрет

1918 — президент США Вудро Вільсон відплив до Європи для участі у Версальській мирній конференції. Це був перший випадок, коли найвища посадова особа Сполучених Штатів виїхала за межі Америки

1925 — у Харкові вийшов друком перший номер газети «Комсомолець України» (з 1943 р. — «Молодь України»)

1938 — у Хусті відбувся І з’їзд «Карпатської Січі» — воєнізованої організації, створеної на Закарпатті членами ОУН

Рядовий «Карпатської Січі»

1939 — президія Верховної Ради СРСР ухвалила указ про розмежування областей між УРСР і БРСР, за яким Україна втратила Берестейщину.
Натомість у складі УРСР були створені Львівська, Дрогобицька, Станіславська, Тернопільська, Волинська та Рівненська області

1948 — Державний комітет Ради Міністрів СРСР з упровадження передової техніки в народне господарство зареєстрував винахід Ісаком Бруком та Баширом Рамєєвим цифрової електронної обчислювальної машини.
День народження радянської інформатики

Наступне дітище Рамєєва — мала лампова програмно-керована обчислювальна машина «Урал-1», що виконувала 100 операцій за секунду (випускалася з 1957 р.)

1958 — американці Боб Тімм і Джон Кук злетіли з аеродрому Лас-Вегаса на літаку «Сессна-172» й перебували в повітрі 64 дні (рекорд), дозаправляючись на льоту.
Приземлилися вони лише 7 лютого 1959 р.

1963 — у Чернігові запустили першу чергу камвольно-суконного комбінату, тоді — найбільшого в СРСР

1977 — президент ЦАР Жан-Бедель Бокасса коронував себе як імператора Центральноафриканської імперії Бокассу І

Поштова марка ЦАР з імператором-людожером

1979 — відкрита станція Київського метрополітену «Піонерська» (нині «Лісова»)

1980 — через два місяці після смерті ударника Джона Бонема інші члени знаменитої рок-групи «Led Zeppelin» оголосили про припинення її існування

1987 — Рада міністрів СРСР ухвалила постанову «Про обмеження прописки кримських татар у ряді населених пунктів Кримської області та Краснодарського краю»

1989 — Генеральна асамблея ООН схвалила Міжнародну конвенцію про боротьбу з вербуванням, використанням, фінансуванням і навчанням найманців

1989 — у Москві керівники Болгарії, Угорщини, НДР, Польщі та СРСР засудили введення їхніх військ до Чехословаччини в серпні 1968 р.

1992 — IV Всеукраїнський з’їзд Народного руху України перетворив НРУ на політичну партію, а головою обрав В’ячеслава Чорновола

Доти НРУ був громадською організацією із трьома співголовами — Іваном Драчем, В’ячеславом Чорноволом і Михайлом Горинем.
Фото Укрінформ

Автори: Дмитро Лиховій і Леся Шовкун (ledilid.livejournal.com)

comments powered by HyperComments

Опубліковано в Культура - Декабрь 4, 2017 в 10:15 - - Переглядів: 129