Десять найбільш очікуваних проривів в науці і техніці в 2014 році

Опубліковано: 16.09.2014

Журнал New Scientist публікує серію статей про 10 великих подій, які, на їх думку, повинні трапитися в галузі науки і технологій в наступаючому році. У фокусі уваги – космос, озеро “Восток”, геном Homo Erectus, “розумні” окуляри Google.

Космос все ближче

У 2014 році відбудуться перші випробування двох космічних апаратів, які допоможуть людям нарешті досягти Марса.

У вересні NASA запустить космічний корабель Orion, призначений для далеких космічних місій, в 4-х годинний політ навколо Землі.

Також наступного року відбудеться перший запуск ракети Falcon Heavy, розроблюваної приватної компаній SpaceX. Вона здатна доставити на Марс 13200 кг вантажів і має стати найпотужнішою з існуючих на сьогоднішній день ракет. Їй не вистачає потужності для доставки людей з усім необхідним спорядженням на Марс в один прийом, однак з її допомогою можна почати відправляти на “червону планету” вантажі ще до відправки експедиції.

У 2013 році в небі над Землею пролетіла комета ISON. У 2014 році людство завдасть у відповідь візит: космічний апарат Європейського космічного агентства (ЄКА) Rosetta вийде на орбіту комети Чурюмова-Герасименко і приземлиться на її поверхню.

В даний час небесне тіло переміщається зі швидкістю 16 км / с, а Rosetta наздоганяє її зі швидкістю 800 м / с. В листопада 2014 роки від космічного апарату відокремиться спускний модуль Philae, якому судилося стати першим космічним апаратом, що приземлився на комету. Бортова лабораторія вивчить проби грунту і відправить результати на Землю, щоб з’ясувати, чи зобов’язані наші океани і безліч молекул, необхідних для зародження життя, своєю появою цим небесним тілам.

Життя в глибинах крижаного озера Восток

Ми вже побували на Місяці і Марсі, але одна, куди ближча, кордон скорилася людині зовсім недавно, йдеться далі.

У 2013 році російські дослідники нарешті змогли проникнути в озеро Восток – підлідний водойму глибиною більше 500 м, похований під 4-кілометровим шаром арктичних льодів. У 2014 році вченим належить з’ясувати, чи є в озері – під високим тиском, без сонячного світла, при екстремально низьких температурах і в повній ізоляції – життя і якщо так, то як саме. Виявлення в його водах живих організмів стане останнім доказом пристосовності всього живого до умов проживання.

На шляху з клоном Homo Erectus

Клонування динозаврів за допомогою збережених зразків ДНК і раніше, можливо тільки в фільмі “Парк юрського періоду”, проте вчені роблять значні успіхи в області прочитання генома древніх істот – хай і не настільки древніх, як динозаври. У 2014 році може бути зібраний геном віддаленого предка людини Homo Erectus, який мешкав на Землі більше 1 млн років тому.

Донедавна знайти геном гомінідів було непросто: ДНК найкраще зберігається в прохолодному кліматі, а предки людей жили переважно в тропіках. Однак, як нещодавно показав приклад з прочитанням мітохондріального геному печерної людини з Іспанії, при правильних умовах ДНК може зберегтися і в теплому кліматі.

Футбол в екзоскелете

Першим на чемпіонаті світу з футболу в Бразилії по м’ячу вдарить не гравець однієї із збірних – якщо все піде за планом, перший удар зробить паралізований нижче пояса підліток за допомогою мислення керованого екзоскелета.

Це стане демонстрацією досягнень міжнародного проекту Walk Again, що використовує сучасні технології для боротьби з паралічем. Розроблений командою екзоскелет управляється за допомогою електричних сигналів мозку, зчитувальних електродами, які розміщені на поверхні голови або безпосередньо в самому мозку.

Дитя від трьох батьків

Якщо британський парламент дозволить нову форму екстракорпорального запліднення, то в наступному році у світі може з’явитися на світ перша дитина, що має трьох батьків. Це дозволить тисячам жінок з мітохондріальними захворюваннями не передавати їх своїм дітям.

Мітохондрії володіють власною ДНК, яка передається по материнській лінії і відрізняється від хромосом в ядрі клітини. Існує спосіб уникнути передачі мітохондріальних відхилень: для цього необхідно взяти донорську яйцеклітину з нормальною мітохондріальної ДНК і клітинне ядро з яйцеклітини майбутньої матері.

Більшість експертів з біоетики стверджує, що, надавши всього 0,1% від ДНК дитини, донор не вважатиметься його батьком ні з юридичної, ні з етичної точок зору.

Розпад інтернету і комп’ютери на голові

Яка ціна втрати довіри? Дізнаємося в 2014 році, коли стануть очевидні наслідки викриттів стеження в інтернеті.

За оцінками експертів, за наступні два роки американські інтернет-гіганти і технологічні компанії можуть втратити до 35 млрд доларів. Однак є й позитивні сторони: користувачі стали уважніше ставитися до своєї активності в Мережі. Крім того, може початися дроблення всесвітньої павутини. Ряд країн, в тому числі Бразилія і Німеччина, подумують про створення національної маршрутизації.

Через рік ми все, може бути, будемо носити комп’ютери на головах: в 2014 році в продаж надійдуть широко розрекламовані окуляри Google Glass.

В ході тестового використання першої модифікації “розумних” окулярів вже з’явився ряд революційних практичних застосувань: хірурги транслювали те, як вони бачать операцію, студентам медичних вузів, а хворі на діабет змогли в буквальному сенсі слова побачити, що вони їдять.

Критики пристрою говорять, що воно покладе край приватного життя, а його дисплей зруйнує спілкування, але, так чи інакше, поява цього пристрою змінить те, як ми дивимося на світ.

Суперпозашляховик на водні

У 1937 році пожежа на дирижаблі Hindenburg поклав край використанню водню як палива, однак найлегший хімічний елемент повертається. Компанія Hyundai випускає позашляховик Tuscon Fuel Cell, що використовує водень для виробництва енергії. Його паливний елемент з’єднує водень з бака з киснем, що одержуються з повітря, в результаті чого відбувається електрохімічна реакція, що генерує струм для електродвигуна.

На відміну від електрокарів, яким на підзарядку потрібно кілька годин, на заправку нового позашляховика йде пара хвилин, а повного бака повинно вистачити на 480 км.

Садіть кактуси: світові пророкують глобальну посуху

Будьте готові до всього – ось головна думка доповіді Міжурядової групи експертів зі зміни клімату (IPCC), який повинен бути опублікований в березні майбутнього року.

На сьогоднішній день зросла впевненість у тому, що південь Європи, Близький Схід, південно-східні штати США і південь Австралії очікують посухи. В північних широтах – в Скандинавії і Канаді – стане більше дощів і снігопадів. Однак в інших точках земної кулі передбачити зміна клімату виявилося важче, ніж передбачалося. Експерти все більше розходяться в прогнозах, особливо по Африці та Азії.

Як же країнам готується до кліматичних змін? Оскільки детальних прогнозів та індивідуальних рішень чекати не доводиться, слід скоротити вразливість від будь-яких проявів зміни клімату. Наприклад, розводити культури, яким не страшні ні посуха, ні повінь.

 

No Comments

    Leave a Reply

    Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.