Останній шанс України (“Bloomberg”, США)

Опубліковано: 03.11.2014
©  РИА Новости Евгений Котенко

© РИА Новости Евгений Котенко

Зараз, коли виборчі баталії в Україні завершилися, а конфлікт в східних областях заморожений, в країні можливий один із трьох сценаріїв: швидке і хворобливе хірургічне втручання в економіку і регуляторну систему, сповзання в задушливі обійми Росії, а також хаос, якщо загони добровольців, повернувшись з східного фронту, почнуть бешкетувати.

Можливість для України вхопитися за перший і найкращий варіант швидко зникає, проте політики б’ються за портфелі, а бюрократи, які прагнуть увіковічнити стару систему корупції, ніби не розуміють всієї відповідальності моменту. На думку нечисленних людей з боку, які прагнуть до швидких змін, бездіяльність стане трагедією.

Однією такою людиною з боку є колишній магнат Каха Бендукідзе, який при президентові Михайлові Саакашвілі вельми успішно здійснив ряд заходів по скороченню державного регулювання економіки Грузії. Бендукідзе разом з професором Массачусетського технологічного інституту Дарон Аджемоглу (Daron Acemoglu) та іншими світилами зі сфери економіки входить до складу економічної консультативної групи, створеної канадським урядом для того, щоб запропонувати необхідні реформи міністру економіки України Павлу Шереметі. Останній нещодавно від відчаю пішов у відставку, і консультативна група опинилася в підвішеному стані. Проте, Бендукідзе досі проводить багато часу в Києві, намагаючись довести свої погляди до інших людей.

Даючи інтерв’ю в вестибюлі київського готелю, він заявив, що ситуація викликає у нього розчарування.

«Голова у пацієнта відвалюється, а поруч з ліжком стоїть повне крові відро, – сказав Бендукідзе. – І що роблять родичі? Їх небагато турбує те, що можуть подумати сусіди ».

Консультативна група Бендукідзе виклала свою програму в статті, опублікованій нещодавно в англомовній газеті Kiev Post. Вона передбачає скорочення державних витрат з 53 до 34% від розміру ВВП, що спричинить відмову від державних субсидій в енергетиці, складових 10% валового внутрішнього продукту, а також зниження пенсійних допомог і пільг для високопоставлених держслужбовців, які дорівнюють чотирьом відсоткам ВВП. Бендукідзе аж ніяк не впевнений в тому, що це відбудеться.

«Я говорю людям в уряді, що треба відмовитися від державних субсидій в енергетиці, а у відповідь чую, що народ буде незадоволений», – розповідає він.

Бендукідзе виступає за радикальне дерегулювання і вважає, що на Україні занадто багато міністерств і відомств. «Кому вони потрібні, якщо єдина функція уряду сьогодні – це брати гроші у Міжнародного валютного фонду, а потім передавати їх в оплату за російський газ?» – Запитує він.

Зменшення державного втручання в економіку включено до порядку кожної великої політичної партії, яка приймала участь в недавніх парламентських виборах, однак Бендукідзе каже, що не бачить нічого, що вказувало б на серйозність їх намірів. Насправді, після падіння режиму президента Віктора Януковича в лютому місяці на Україні не було жодного суттєвого кількісного скорочення чиновників і відомств.

Ще один відчайдушний чоловік з боку – це Віталій Шабунін, який очолює неурядовий Центр протидії корупції. Він каже, що корупція в країні як і раніше дуже сильна.

«При Януковичі корупція була добре організованою державною системою, – заявив він. – А тепер це схоже на партизанську війну, оскільки вона перемістилася в нижні ешелони. Але всі старі схеми існують до цих пір ».

Центр Шабуніна, який одержує гранти від ряду таких організацій, як Агентство США з міжнародного розвитку USAID, розробив новий антикорупційний закон України, що став єдиною помітною реформою, проведеною після зміни влади. Даний закон спрощує доступ до інформації про закупівельні тендерах, що проводяться урядом і державними компаніями, а також про власників нерухомості і компаній. В рамках нового закону також передбачено діяльність антикорупційного бюро з 700 штатними співробітниками, що володіють широкими повноваженнями з проведення розслідувань і притягнення до судової відповідальності за хабарництво.

Шабунін з однодумцями проштовхував законопроекти через парламент за допомогою МВФ та інших зарубіжних донорів. «Закони були прийняті лише з трьох причин, – каже він. – Це тиск з боку донорів, увагу ЗМІ і вибори. Політикам треба було показати щось виборцям ». Разом з тим, він сумнівається в наявності у українських керівників політичної волі для реалізації реформ в повній мірі. На думку Шабуніна, існує цілком реальна можливість, що штат нового антикорупційного відомства заповнять чиновники з епохи Януковича, які нічим не кращий за тих бюрократів, яких вони повинні ловити.

Є тривожні прикмети того, що закони діють недостатньо ефективно. Мільярдер і президент Петро Порошенко не виконав передвиборчу обіцянку продати свій бізнес після заняття президентської посади. Водночас, Міжнародний інвестиційний банк, де він є головним акціонером, з початку року збільшив свої активи на 50%, хоча українська банківська система в цілому зросла лише на п’ять відсотків. На генерального прокурора Віталія Ярему сиплються звинувачення в незаконному продажі земель, до якої причетний один з його найближчих помічників, а також в протекції рідні, оскільки його 26-річний син став керівником важливого урядового департаменту.

Чиновники продовжують красти, політики продовжують тягнути час і ухилятися, і в цих умовах загроза фінансового краху стає все більш реальною. У третьому кварталі економіка України дала усадку в 5,1% порівняно з відповідним періодом минулого року, що стало найсерйознішим падінням за п’ять років. Впало промислове виробництво і курс гривні, про що вчора повідомляло агентство Bloomberg News. Якщо іноземна допомога буде відстрочена або зупинена через те, що уряд не доб’ється намічених результатів в реалізації економічних реформ і в боротьбі з корупцією, і якщо МВФ відмовиться збільшувати узгоджений пакет допомоги на 17 мільярдів доларів, Україні загрожує дефолт, різке знецінення гривні і секвестр бюджету. Бендукідзе і Шабунін побоюються, що через це країна потрапить під вплив Росії, так як у президента Володимира Путіна з’явиться можливість диктувати умови порятунку.

Але і це не найгірше з того, що може статися. Бендукідзе згадує, як у 1990-ті роки грузинські солдати-добровольці, які повернулися з війни проти сепаратистської Абхазії, створювали злочинні банди і кілька років тероризували країну, а якось раз навіть взяли під свій контроль уряд. «Зараз на сході України воює безліч таких молодих хлопців», – каже він.

Українець Шабунін бачить слабкий промінь надії. Уряд, який прийшов після Януковича, більш вразливе до суспільному тиску, і головним мотивом для нього є не красти, каже він. «Вони хочуть увійти в історію як хороші хлопці, – пояснює Шабунін. – Але їм потрібна країна, в якій вони зможуть бути хорошими хлопцями ».

До кінця року ми дізнаємося, правий він чи ні.

Орегінал публікації: Ukraine’s Last Chance

No Comments

    Leave a Reply

    Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.