На знімальну групу «Надзвичайних новин» в Умані напали паломники-хасиди. Передували цьому розборки між місцевими жителями і чоловіками єврейської національності. Останні з балкона багатоповерхівки стріляли по жителях Умані. Відбувалося все це 11 червня по вулиці Пушкіна (район паломництва), проте до цих пір поліція не може знайти нападників іноземців.
Хасиди в Умані ледь не вбили журналіста, тому що релігія забороняє їх знімати?
«Повне ігнорування нападу на журналістську групу. Є фотографії нападників, маса свідків, адреси розселення «туристів». А знайти їх для поліції – справа непідйомна », – повідомив на своїй сторінці в Facebook автор і ведучий “Надзвичайних новин” Костянтин Стогній.
Почалося все з того, що п’яні хасиди кидали з балконів в уманчан ножами, а одному чоловікові вистрелили прямо в обличчя, поранивши перенісся. Ще б сантиметр в сторону – міг би залишитися без ока.
На місце події після того, як хасиди потрапили в чоловіка, викликали опергрупу, яка і затримала підозрюваного. У момент, коли правоохоронці посадили його в службовий автомобіль, з усіх довколишніх будинків вибігли іноземці, оточили поліцейське авто, почали його бити, виламувати двері машини і намагатися звільнити свого співвітчизника.
- «Приїхала поліція, знайшли того, хто стріляв. Кулька з пневматичного пістолета потрапив продавцеві в ніс. Я спостерігала з балкона, як хасида посадили в машину. І тут почалося! Вибігли хасиди, з пляшками пива, почали качати машину, бити фари. Поліція вирвалася з оточення. І тут хасиди переключилися на оператора і журналістку, які знімали це. У них полетіло каміння і пляшки», – розповідає одна з мешканок району.
Журналістка “Надзвичайних новин” розповідає, що коли автомобіль правоохоронців все ж зумів прорватися через натовп і зник з місця, вона і оператор фактично залишилися удвох, а навколо – майже сотня агресивних, п’яних хасидів. Все хасиди, які там були, обрали своєю наступною жертвою знімальну групу проекту.
Опeратора били близько десятка чоловік, на додаток розбили камеру і штатив.
Потерпілому оператору довелося звернутися за допомогою до медиків. У нього – гематоми по руці, вивих, струс мозку, забої. Журналісти написали заяву про напад на них під час виконання своїх обов’язків, а також заяву на пошкоджене майно.
- Як відомо, конфлікти між місцевими жителями і ортодоксальними іудеями, що приїжджають в Умань з різних країн в рамках паломництва, відбуваються з періодичністю.
В районі могили цадика Нахмана постійно проживають близько трьох тисяч паломників. Більшість молодих іудеїв ведуть аморальний спосіб життя – пиячать і провокують бійки. Але чомусь це зазвичай сходить їм з рук.
З року в рік уманці розповідають, що приїзд хасидів на єврейський новий рік Рош Ха-Шана створює незручності, зокрема на вулицях з’являється велика кількість сміття. Скаржаться городяни і на поведінку паломників: вони чіпляються до жінок, провокують бійки і навіть влаштовують стрілянину. Діти хасидів дуже люблять грати зі зброєю. Все тому, що в Ізраїлі іграшкові пістолети, кулемети і гвинтівки заборонені. Провезти через тамтешню кордон такі іграшки не можна. Тому стріляти один в одного з іграшкового пластикового зброї – забава для хасидів, які приїжджають в Умань.
Місцеві жителі терплять це неподобство, адже натомість отримують значний прибуток від оренди житла.
Надзвичайні події за участю хасидів в Умані
У січні 2016 року паломник-хасид накинувся з ножем на депутата від «Свободи» Сергія Алексєєва. За словами депутата, конфлікт стався через розчищення дороги: він звернувся до хасидів з проханням прибрати машини, щоб посипальна машина могла під’їхати до місця розчищення. «Хтось із паломників кинув мені під ноги петарду. Я обурився. Запитав, що вони собі дозволяють. Один витягнув ніж і кинувся на мене. Ледь не зарізав. Зіткнення бачили таксисти. Підняли шум », – розповів Алексєєв і додав, що поліція спочатку затримала, а потім відпустила хасида.
У 2015 році в Умані відбулося два інциденти, в ході яких хасиди побили орендарів. Перший випадок: паломники побили сім’ю, у якій знімали кімнати. Гості розлютилися, коли господарі зробили їм зауваження з приводу гігієни в будинку і у дворі. «Каналізацію забивають, по-перше, сміттям, серветками, неможливо прочистити. Вдарили мене по голові, дуже гематоми великі. Батька сильно вдарили, він впав, чоловіки руками-ногами били. Вибили вікно у сусідів. Ми побігли до сусіда, вони табуреткою наздогнали там, побили, табуреткою вікно вибили », – розповідали тоді Лідія і Михайло, постраждалі жителі Умані.
Другий випадок: хасиди влаштували бійку з господинею будинку, яка здавала їм кімнати. За словами сусідів, вони часто курили і випивали. Жінка робила їм зауваження, за що і потрапляла під гарячу руку. Зазвичай вона викликала тільки швидку допомогу, проте на цей раз викликала і правоохоронців. Втім, кримінальне провадження не відчиняли – сторони між собою домовилися.
У 2014 році ЗМІ повідомляли про побутові неприємності: 15 хасидів ледь не спалили квартиру в багатоповерхівці, яку орендували. Причиною пожежі стали свічки, які вони залишили без нагляду. Роком раніше сталася схожа ситуація: компанія паломників ледь не спалила багатоповерхівку. Втім, причиною того разу стали не залишені свічки, а спроба прямо посеред кімнати підсмажити шашлики.
В цілому, 2013-й для уманчан багатий на «пригоди» з паломниками. Наприклад, затримання за підозрою в курінні марихуани хасида ледь не вилилося в безлади. Чоловіка намагалися відбити у міліції кілька інших паломників. Ще один інцидент стався в одному з барів Умані, де троє ізраїльських поліцейських випивали і щось не поділили з місцевими жителями. В результаті, за інформацією ізраїльських ЗМІ, один з ізраїльтян був поранений. Причини бійки в українському МВС тоді не назвали: «Розбиратися будуть влади Ізраїлю».
На додаток до всього, під час паломництва в 2013 році хасиди засмітили міську каналізацію, через що затопило офіси міськцентру соцслужб для сім’ї, дітей та молоді та відділу у справах сім’ї та молоді міськвиконкому.
У 2011 році двоє громадян Ізраїлю влаштували в Умані автогонки в нетверезому стані, за що були депортовані з України. Перший з двох депортованих – 22-річний паломник – ганяв по вулицях Умані на автомобілі Mitsubishi. Концентрація алкоголю в його крові досягала 1,07 проміле, що перевищує норму в 5 разів. Другий – 19-річний громадянин Ізраїлю – був затриманий п’яним за кермом автомобіля Volkswagen. При цьому у нього не виявилося ні водійських прав, ні документів на автомобіль.
У тому ж році традиційно напередодні єврейського нового року між хасидами та місцевими жителями в Умані стався конфлікт. Кілька десятків місцевих знесли частину паркану, який огороджував ділянку хасидів на вулиці Пушкінській – мовляв, паркан перекривав шлях. А син видного хасидського діяча Даніеля Даяна став учасником бійки з місцевим жителем Олегом Денисюком. «Він наїхав мені на ногу на моторолері, може бути, ненавмисно. Пішла сварка, він зайшов в приміщення, схопив там лопату і вдарив мене по голові », – розповів Олег. Представники Даяна при цьому заявили, що Денисюк був п’яний і перекривав дорогу.
У 2010 році стався конфлікт між хасидами і орендарем, який ледь не закінчився трагічно. Хасиди відмовилися виконати прохання жінки, яка здавала їм квартиру, не шуміти. Між ними почалася сварка, на шум з іншої квартири вийшов сусід і спробував викликати міліцію. Хасиди почали бити чоловіка. Той вибіг на вулицю, де за нього заступився випадковий перехожий, за що отримав кілька ножових ударів. В результаті 10 паломників було депортовано з України. Тодішній заступник глави Адміністрації президента Ганна Герман заявила, що влада розглядає цей інцидент як непорозуміння побутового характеру.
Так само у вересні 2010 року в ході чергового конфлікту за участю хасидів і уманчан, який переріс в бійку, був зарізаний громадянин Ізраїлю, його брат отримав поранення, постраждали також місцеві жителі.
No Comments