60 випадків хвороби Лайма зафіксували цього року на Черкащині

Опубліковано: 10.07.2016

В області продовжується реєстрація випадків захворювання на хворобу Лайма.

Хвороба Лайма (також відома як — бореліоз, Лайм-бореліоз, системний кліщовий бореліоз) — це природно-осередкова інфекційна хвороба з групи бактеріальних зоонозів, яку спричинюють борелії комплексуBorrelia burgdorferi sensu lato. Хворобу передають кліщі. Характеризується вона переважним ураженням шкіри у вигляді мігруючої еритеми, а також нервової системи, опорно-рухового апарату і серця.Збудник хвороби Лайма — бактеріальна інфекція спірохетами роду Borrelia, особливо виду Borrelia burgdorferi, якого передають кліщі роду Ixodes. Borrelia burgdorferi вперше ідентифікував в 1982 році Віллі Бургдорфер, фахівець з кліщових хвороб з Лабораторії Скелястих Гір в м. Гамільтон (Монтана). Borrelia burgdorferi — домінуючий збудник в США, але у Європі хворобу часто спричинюють Borrelia afzelii або Borrelia garinii.

Перебіг захворювання зазвичай має три фази, які проявляються різними симптомами. Фази можуть перебігати тяжко, або легко, їх послідовність може піти й в іншому порядку. Нерідко хворі мають також неспецифічні прояви, такі як втома, нічна пітливість, лихоманка або неспецифічний біль у суглобах та м’язах. Хвороба Лайма може проявлятися ураженнями шкіри, нервової системи, суглобів та серця. Хвороба може стати хронічною. Іноді інтервали між окремими фазами захворювання є довгими і безсимптомними.

  • Перша фаза захворювання — шкірні прояви (мігруюча еритема). Часто, приблизно до чотирьох тижнів, на місці укусу кліща є почервоніння. Загалом, їх діаметр збільшується поступово, але в центрі блідіше. Також висип є чіткою ознакою хвороби Лайма. Тим не менш, він відсутній в кожному другому випадку. Інші симптоми включають гарячку, кон’юнктивіт, головний біль, м’язові і суглобові проблеми. Швидка терапія особливо важлива на цій стадії захворювання. Чим раніше розпочато лікування захворювання, тим легше запобігти хронічному перебігу.
  • Друга фаза захворювання — поширення в організмі. Це може бути мігруюча кожні 7-20 днів еритема, супроводжується повторними (через кілька тижнів) симптомами артралгії (біль у суглобах), лимфоаденопатій (реакцією лімфовузлів), невралгій, загальними симптомами інтоксикації. У цю фазу збудники поширюються в організмі. Якщо нервова системи уражена (гострий нейробореліоз), то може розвинутися параліч, наприклад, параліч лицьового нерва (параліч Белла). Крім того відбуваються сенсорні порушення. Зустрічаються рідше менінгіт або енцефаліт з гарячкою та болем в шиї. Також може постраждати серце, що, часто проявляється у вигляді серцевої аритмії, міокардиту, перикардиту. Може розвинутися погіршення слуху, ураження інших органів.
  • Третя фаза захворювання — хронічна стадія. Пізніше ураження можуть проявлятися протягом декількох місяців до декількох років. Вони захоплюють, головним чином, суглоби, нервову систему та шкіру. Найчастіше уражені колінні суглоби (артритЛайма). Прояви можуть зберігатися, або періодично загострюватися. Особливо на руках і ногах іноді відбуваються зміни шкіри, вона стає тоншою і блакитного кольору (хронічний атрофічний акродерматит Герксгеймера). Також хронічне запалення головного і спинного мозку (хронічний нейробореліоз) з паралічем є можливим пізнім проявом хвороби Лайма. Також можливе продовження тих уражень, що були у другій фазі.

За 6 місяців виявлено 60 випадків захворювання. Зараження людей відбулося під час відпочинку в паркових зонах, перебування на дачних ділянках та присадибних ділянках. Про це розповіли в Черкаському обласному лабораторному центрі Держсанепідемслужби України.

У більшості випадків хворі відмічають факт присмоктування кліща або укусу невідомою комахою. У містах та районах області визначено 249 ензоотичних територій по хворобі Лайма.

Якщо вчасно встановити діагноз хвороби, більшість пацієнтів можна успішно вилікувати антибіотиками. Чим раніше почати лікування, тим швидше й цілковитіше видужає людина.

Найбільш простим і надійним засобом профілактики захворювання залишаються заходи, направлені проти нападу кліщів: використання ефективних репелентів та застосування засобів індивідуального захисту.

До засобів особистої профілактики належить застосування захисного одягу. Куртку або сорочку треба заправляти в штани, які опоясуються паском. Штани заправляються в черевики, комір сорочки повинен щільно прилягати до шиї. Голову необхідно покрити головним убором. У разі такої заправки одягу можливим місцем заповзання кліщів залишається шия, тому краще використовувати капюшон. Найкращим взуттям для лісу є чоботи, гладка поверхня яких затрудняє закріплення кліщів. Велике значення надається самооглядам та взаємооглядам, які треба здійснювати кожні 3-4 години перебування в лісі та під час виходу з нього. Якщо кліщ устиг проникнути на шкіру людини, йому ще необхідний деякий час для відшукування місця присмоктування. Присмоктуванню перешкоджає рухливість м’язів тіла, тому найчастіше вони присмоктуються тоді, коли людина перебуває в стані спокою. Іноді входження в шкіру хоботка триває декілька годин, тому необхідно вчасно виявити кліща – до його присмоктування. Постійне знімання з себе навіть причеплених до тіла кліщів може запобігти зараженню. Не можна допустити, щоб кліщ залишився на тілі людини на ніч, тоді він стає непомітним. Важливо пам’ятати: чим триваліше кліщ перебуває на тілі під час кровосмоктання, тим більше зростає його інфікуюча сила.

У разі перебування на місцевості, яка дуже заражена кліщами, можна значною мірою захистити себе від заповзання кліщів, якщо триматися на відстані від дерев, кущів, звірячих стежок. Не треба лягати на траву в місцях, де можливі кліщі, а тим більше – спати на траві.

Якщо кліщ присмоктався до шкіри, то знімати його треба дуже обережно, щоб не обірвати хоботок.

Не можна роздавлювати кліща, але якщо таке трапилось, то необхідно негайно добре мити руки з милом, щоб запобігти попаданню збудника в мікроранки на тілі, на слизові оболонки носа, очей.

Для запобігання присмоктуванню кліщів на шкірі також використовують інсектицидні речовини. Репеленти на шкірі та одязі діють ефективно, але вони можуть справляти шкідливу побічну дію, особливо щодо дітей.

Після видалення кліща необхідно провести його дослідження в лабораторії особливо небезпечних інфекцій ДУ «Черкаський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України». Високий рівень природної інфікованості бореліями відмічається на територіях парків «Ювілейний», «Перемога», мікрорайонів «Соснівка», «Дахнівський» м.Черкаси, парку «Софіївка» м.Умань. В поточному році досліджено 294 екз. кліщів, у 34 – виявлено збудник хвороби Лайма.

Якщо не вдалося самостійно видалити кліща або з’явились перші ознаки захворювання – треба негайно звернутись до лікаря.

1468135127_zdorov

 

За матеріалами: “Нова Доба”.

No Comments

    Leave a Reply

    Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.