Цей день в історії: 16 липня

Опубліковано: 16.07.2016
198-й день року за Григоріанським календарем – до закінчення року залишилось 168 днів. Іменинники – Анатолій, Василь, Іван, Костянтин, Марк (Марко), Никодим, Олександр, Філіп (Пилип). В Україні відзначають День ухвали Декларації про суверенітет України і День бухгалтера, в Уругваї – День перемоги в чемпіонаті світу з футболу, а в Ірландії та Італії – день Діви Марії.

Всі події:

1212 – Поблизу іспанського містечка Лас-Навас-де-Толосі об’єднані війська Кастилії, Леона, Арагона, Наварри і Португалії розбили 600-тисячну армію Альмохадів, що стало переломним моментом у процесі Реконкісти – у результаті нищівного розгрому мусульман володарі християнських королівств остаточно перейшли у наступ.
1548 – В знак примирення між ворогуючими між собою іспанськими конкістадорами в цей день засновано місто Nuestra Senora de La Paz. з 1898 року Ла-Пас – столиця Болівії.
1643 – Експедиція голландського мореплавця Маартена Фриза (Maarten Gerritszoon Vries) відкрила острів Сахалін.
1661 – Шведський банк Stockholms Banco випустив перші в Європі паперові банкноти. Вони були номіналом 5, 25, 100 і 1000 шведських талерів.
1762 – У Ропшинському замку під Петергофом вбито кілька днів перед тим поваленого в результаті двірцевого перевороту російського імператора Петра ІІІ.
1782 – У Відні пройшла прем’єра опери ВольфгангаЦей день в історії: 16 липняАмадея Моцарта «Викрадення із сераля» на лібрето Готліба Штефані.
1790 – Конгрес США визначив округ Колумбія як місцеположення уряду США і надав йому спеціальний, незалежний від жодного штату, статус.
1795 – Російська імператриця Катерина ІІ заснувала Волинську губернію.
1809 – В Ла-Пасі почалось повстання проти іспанської влади і місто проголосило свою незалежність та створило уряд під керівництвом полковника Педро Мурільйо. До кінця місяця владу хунти було повалено. Повстання в Ла-Пасі вважається початком війни за незалежність Латинської Америки.
1909 – У місті Інгольштадт (Німеччина) німецький інженер і підприємець Аугуст Хорьх заснував компанію «Audi Automobil-Werke». Перший автомобіль був випущений наступного року.
1912 – У Києві за присутності вищого керівництва міста та краю відбулося урочисте відкриття Бессарабського критого ринку, збудованого на гроші цукрозаводчика Лазаря Бродського за проектом архітектор Михайла Бобрусова.
1917 – У Петрограді почались антиурядові виступи під гаслом негайної відставки Тимчасового уряду і переговорів із Німеччиною про укладення миру, організовані більшовиками після провалу червневого наступу Російської армії на Південно-Західному фронті. У заворушеннях брали участь кронштадтських матроси, солдати 1-го кулеметного полку, робітники петроградських заводів. Під час придушенния заворушень, які тривали три дні, було вбито 16 людей і близько 700 поранено.
1917 – У відповідь на телеграму Тимчасового уряду Росії на урочистому засіданні в Педагогічному музеї Голова Ради Народних Міністрів Володимир Кирилович Винниченко виголосив ухвалений Цей день в історії: 16 липняЦентральною радоюІІ Універсал, що зафіксував домовленості між УЦР та Тимчасовим урядом про визнання права України на автономію, а УЦР та Генеральний секретаріат – органами державної влади в Україні; натомість УЦР змушена була погодитися на те, що остаточно питання про форму автономії буде вирішено Всеросійськими Установчими зборами, та визнати, що Україна не претендує на повну державну незалежність.
1918 – Гетьман Павло Скоропадський затвердивЦей день в історії: 16 липня зразок морського прапора України – а білому полі розміщувався прямий синій хрест із каймою такого ж кольору, у лівому верхньому куті зображувався національний прапор невеликого розміру із видрукованою золотом печаткою св. Володимира посередині. Зараз ВМСУ використовують прапор фактично такого ж дизайну (без тризуба).
1920 – У Харкові почався ІV всеукраїнський з’їзд Української партії лівих соціал-революціонерів (боротьбистів) за участю 64 делегатів із вирішальним голосом і 18 – з дорадчим, на якому було ухвалено рішення про об’єднання з КП(б)У.
1931 – Імператор Ефіопії Хайле Селассіє I підписав першу ефіопську конституцію, яка замінила т. зв. «Закон царів», що діяв у країні з Середніх віків.
1932 – Адміністративний центр Донецької області перенесено з Артемівська в Сталіно (нині – Донецьк).
1935 – У місті Оклахома (США) встановлено перший у світі паркометр.
1937 – Поблизу міста Веймар в Тюрінгії в Німеччині нацистами засновано концтабір Бухенвальд, який діяв 8 років, будучи сценою щоденного варварства і звірства. Згідно з оцінками, в Бухенвальді загинуло близько 50 000 людей -переважно євреїв та політичних в’язнів, а також радянських військовополонених, циган та гомосексуалістів.
1941 – У штаб-квартирі Адольфа Гітлера відбулася нарада партійних та військових керівників Німеччини, на якій обговорювалося питання майбутнього України. Було вирішено передати територію “староавстрійської Галичини” до Генерального губернаторства, а Північну Буковину, Бессарабію і територію за Дністром (Трансністрію) з центром в Одесі – до Румунії; Крим повинен був стати “територією Рейху”, а рейхскомісаром решти України, яка “протягом наступних трьох років буде найважливішою територією”, ухвалено призначити Еріха Коха.
1942 – Гітлер вперше прибув до своєї ставки “Верфольф” під Вінницею.
1945 – В пустелі поблизу авіабази Аламогордо, штат Нью-Мексико (США), підірвано перший американський експериментальний ядерний заряд «Gadget»Цей день в історії: 16 липняпотужністю еквівалентною дев’ятнадцяти тисячам тон тринітротолуолу. Це було результатом 28 місяців інтенсивної наукової роботи вчених під керівництвом Роберта Оппенгеймера над проектом, що носив кодову назву “Манхеттенський”.
1950 – На фінальному матчі 4-го Чемпіонату світу з футболуБразилія – Уругвай на стадіоні «Маракана» в Ріо-де-Жанейро було присутньо 199 854 глядача, рекорд не побитий і досі, – збірна Уругваю виграла у господарів з рахунком 2-1 і вдруге стала чемпіоном світу.
1951 – В Нью-Йорку вийшла друком повістьЦей день в історії: 16 липняДжерома Селінджера «Над прірвою в житі», який з часом був перекладений на всі основні мови світу, а за рейтингом журналу Ньюсвік визнаний №15 у списку “100 найкращих книг усіх часів”.
1965 – Після восьми років будівництва відкрито Монбланський тунель довжиною 11,611 км, прокладений між містами Шамоні (Франція) і Курмайор (Італія) піж найвищою горою Європи Монблан.
1969 – У США запущено «Аполлон-11», перший космічний корабель, задачею якого було доставити людей на Місяць. Він стартував з космодрому на мисі Канаверал (Флорида) і, подолавши 384 тисячі кілометрів за 76 годин, 19 липня увійшов у навколомісячну орбіту.
1972 – В товариському матчі із збірною Фінляндії Олег Блохін дебютував у складі збірної СРСР.
1978 – Іспанський король Хуан Карлос став першим європейським монархом, що відвідав Китай.
1979 – Після вимушеної відставки президента Ахмеда Хасана аль-Бакра прем’єр-міністром і президентом Іраку став Цей день в історії: 16 липняСаддам Хусейн, який одночасно очолив регіональне відділення партії «Баас», фактично присвоївши собі диктаторські повноваження.
1990 – 357-а голосами “за” при чотирьох “проти”Цей день в історії: 16 липняВерховною Радою Української РСР ухвалена Декларація про державний суверенітет УРСР, яка проголосила державний суверенітет України як верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади Республіки в межах її території та незалежність і рівноправність у зовнішніх стосунках. Практично всі положення Декларації суперечили чинній на той час Конституції УРСР. Однак це не означало революційної зміни поглядів комуністів. Заключним в Декларації стало положення про те, що принципи Декларації про суверенітет України будуть використані для укладення нового союзного договору.
1990 – Американськиим астрофізиком Марком Р. Шоуолтером відкрито Пан, другий за віддаленістю від планети 30-кілометровий природний супутник Сатурна. Його існування було передбачене 5 років перед тим.
1990 – Китайскою ракетою-носієм віведено на орбіту перший пакистанський супутник Землі «Бадр-А».
1991 – Уперше й востаннє 16 липня в Україні відзначено як День незалежності – за відсутності інших ритуалів комуністичні керівники урочисто несли квіти до пам’ятників Леніну, які обов’язково були у центрі кожного міста. У Києві відбувся концерт українських гуртів на площі тоді ще Жовтневої революції, апогеєм якого став виступ «Братів Гадюкіних» і заключний феєрвер.
1993 – Президент Леонід Кравчук видав указ про утворення на базі Луцького педагогічного інституту Волинського державного університету.
1997 – Валерій Пустовойтенко став прем’єр-міністром України замість зміщеного з посади Павла Лазаренка.
1999 – Через кілька після смерті Стенлі Кубрика у США пройшла прем’єра його останнього фільму «Цей день в історії: 16 липняІз широко заплющеними очима» з Томом Крузом і Ніколь Кідман у головних ролях.
2007 – У Буському районі Львівської області на перегоні Красне — Ожидів зійшли з колії та перекинулися 15 цистерн з жовтим фосфором товарного потягу, що слідував зі станції Аса (Джамбул, Казахстан) до станції Оклеса (Республіка Польща). В результаті сходження цистерн було пошкоджено 50 м залізничної колії, близько 100 м контактної мережі та три опори; внаслідок пожежі продуктами горіння отруїлося і були госпіталізовані 152 особи (з них 27 дітей), у тому числі 14 рятувальників МНС, які брали безпосередню участь у гасінні пожежі, 3 медичних працівники, які надавали невідкладну медичну допомогу в зоні надзвичайної ситуації, решта – жителі навколишніх сіл.
2010 – В Одесі відкрився Перший Одеський міжнародний кінофестиваль, у конкурсній програмі якого було представлено 16 фільмів із США, Франції, Голландії, Іспанії, Італії, України, Польщі, Японії, Німеччини, Перу, Росії, Індії, Великобританії і Канади. Головний приз фестивалю — статуетку «Золотий Дюк» — отримав російський фільм режисера Андрія Кавуна «Дітям до 16…».

Народились:

148629 вересня1530, Андреа дель Сарто (Вануччі Франческо), італійський художник епохи Відродження. 530 років з дня народження.
172323 лютого1792, Цей день в історії: 16 липняДжошуа Рейнольдс, англійський художник (Амур розв’язує пояс Венері, Три грації); засновник і президент Королівської Академії в Лондоні (1768).
174622 червня1826, Джузеппе Піацци, італійський астроном; відкрив першу малу планету (астероїд) – Цереру. 270 років з дня народження.
187218 червня1928, Цей день в історії: 16 липняРуал Амудсен, норвезький полярний дослідник; першим досягнув Південного полюсу (1911).
189630 грудня1968, Трюгве Лі, норвезький політик, перший генеральний секретар ООН (1946-53 рр.). 120 років з дня народження.
190925 квітня1995, Джинджер Роджерс (Вірджинія Кетрін Макмат), американська актриса і танцівниця; партнерка Фреда Астера.
192117 лютого1987, Гі Лярош, французькуй кутюрьє. 95 роківз дня народження.
19289 грудня2005, Роберт Шеклі, американський письменник(Безіменна гора, Запах думок, Смак пудингу); класик світової фантастики.
1937Цей день в історії: 16 липняАда Миколаївна Роговцева, українська актриса театру і кіно (“Два місяці, три сонця”, “Овід”, “Приборкання вогню”, “Лісова пісня”, “Вічний поклик”). Сьогодні 79-а річниця.
1939 – Девід Кунст, американський мандрівник; першим у світі здійснив кругосвітню подорож пішки (1974). Сьогодні 77-а річниця.
1942 – Маргарет Корт-Сміт, австралійська тенісистка, виграла 52 турніри Великого шолому (24 – в одиночному розряді); в 1970 році стала другою жінкою в світі, що стала володарем Великого шолому (Australian Open: [1960-1966], French Open [1962, 64, 69, 70, 73], Wimbledon [1963, 65, 70], U.S. Open [1962, 65, 68, 69-70, 73]). Сьогодні 74-а річниця.
1948 – Марія Юріївна Стефюк, українська оперна співачка (сопрано), Народна артистка України (1979). Сьогодні 68-а річниця.
1953 – Павло Глоба, російський астролог. Сьогодні 63-а річниця.
1964Цей день в історії: 16 липняНіно Анзорівна Бурджанадзе, грузинський політик; глава парламенту Грузії (2001-08 рр.). Сьогодні 52-а річниця.
1964 – Мігель Індурайн, іспанський велогонщик, п’ятиразовий переможець “Тур де Франс” (1991-95 рр.), дворазовий переможець “Джиро д’ІталІя”. Сьогодні 52-а річниця.
1967 – Олександр Голуб, український політик, депутат Верховної ради. Сьогодні 49-а річниця.
 

 

Найжахливіші пандемії

No Comments

    Leave a Reply

    Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.