Цей день в історії: 19 липня

Опубліковано: 19.07.2016

711битва між вестготами й армією Омейядів при Гвадалете (Кадіс, Іспанія) завершилася повною перемогою арабів. Король вестготів Родеріх загинув на початку бою.
Наслідком битви стало падіння держави вестготів, завоювання арабами Піренейського півострова і наступні майже 800 років Реконкісти.

1096 – у битві з половцями під Переяславом великий князь Святополк II розгромив орду хана Тугора.

1270 – у татарській Орді через відмову зректися православної віри стратили рязанського князя Романа Олеговича, якого згодом канонізувала Руська православна церква.

1485 – італійський майстер Антон Фрязін заклав на Москві-ріці найстарішу з веж Московського кремля – Тайницьку.

1650 – турецький посол Осман-ага в Чигирині уклав військовий союз із Богданом Хмельницьким.

1695 – у Великій Британії в популярному збірнику “Як поліпшити господарство і торгівлю” опубліковано перші шлюбні оголошення – від джентльмена 30 років і молодого чоловіка 25 років.

1790 – під час російсько-турецької війни 1787-1791 рр. в Керченському морському боюросійська ескадра Федора Ушакова (10 лінійних кораблів і шість фрегатів) під проводом контр-адмірала розгромила турецький флот (10 лінійних кораблів і 8 фрегатів) капудан-паші Хусейна.
Зірвано турецький план висадки десанту в Криму.

1799 – у Єгипті неподалік містечка Розетта (нині Рашид, поруч з Александрією) знайденоРозеттський камінь, завдяки якому французький історик-лінгвіст Жан-Франсуа Шампольйон зміг розшифрувати давньоєгипетську мову.

Цей день в історії: 19 липня
Розеттський камінь. Текст, висічений 196 р. до н.е., є подячним написом єгипетських жерців Птолемею V Єпіфану

1814 – народився Семюел Кольт, американський конструктор і промисловець, засновник фірми стрілецької зброї.
Винахідник револьвера свого імені.

1822 – французький учений Жозеф Нісефор Ньєпс зробив першу у світі фотографію

1834 – народився Едгар Дега (Ілер-Жермен де Га), французький живописець, графік і скульптор, один із головних представників імпресіонізму

1862 – заарештовано й поміщено до Петропавловської фортеці російського письменника Миколу Чернишевського.

1870 – Святий Престол проголосив догмат про папську непомильність.
Це було визначено I Ватиканським собором у квітні 553 голосами проти двох. Догмат визначає, що коли Папа проголошує “ex catedra”, тобто як глава католицької церкви, вчення, що стосується віри або моралі, це вчення є безпомилковим.

1870 – почалася франко-прусська війна.

1876 – народився Володимир Чехівський, український політичний і громадський діяч, прем’єр-міністр УНР (1919). Один із фундаторів УАПЦ.
Під час прем’єрства Чехівського, 22 січня 1919 р., було проголошено Злуку УНР і ЗУНР.
У 1929 р. заарештуваний “як член бюро Спілки визволення України”. Вирок “страта” замінений на 10-річне ув’язнення. У 1936 р. термін подовжений ще на 20 років, без права на листування. У листопаді 1937 р. розстріляний за вироком “трійки” УНКВС.

Цей день в історії: 19 липня
Володимир Чехівський

1877 – під час російсько-турецької війни передові ряди російських військ зайняли Шипку – стратегічний перевал у Болгарії, в Центральних Балканах.
Героїчна оборона перевалу російськими і болгарськими вояками тривала до січня наступного року, коли російські війська перейшли у наступ

1886 – у Люксембурзі свій останній концерт дав Ференц Ліст.
Через два дні він застудився в Байройті (Німеччина), застуда, перейшла в запалення легень, і невдовзі видатний композитор помер.

1893 – народився Володимир Маяковський, російський радянський поет, визначний футурист, драматург, графік, редактор.1166298


1900
– відкрилося Паризьке метро.1898 – народився Герберт Маркузе, німецький філософ і соціолог, ідеолог лівих екстремістів Заходу.

1903 – закінчилася перша велогонка “Тур де Франс”. Переміг сажотрус Моріс Лорен.

1918 – гетьман Павло Скоропадський затвердив ухвалену Радою міністрів постанову про відновлення дії закону Російської імперії від 2 грудня 1905 р. про покарання за участь у деяких страйках, зокрема на підприємствах, які мали громадське або державне значення, а також у державних установах.
Цей акт було прийнято на тлі загального страйку залізничників, який тривав третій день.
В Одесі посилилися хвилювання страйкарів, які вимагали звільнення заарештованих австро-угорським командуванням делегатів їхньої змішаної узгоджувальної комісії та задоволення висунутих вимог не лише в Одесі, а й на інших залізницях України.
Ширилися виступи і серед інших професій – на водогоні, серед працівників пошти, телеграфу тощо.

1918 – у РРФСР опублікована й набула чинності перша радянська конституція, що закріпила диктатуру пролетаріату.

1920 – у Росії створена надзвичайна комісія з ліквідації неписьменності.

1924 – вийшло перше число газети “Красный спорт” (згодом – “Советский спорт”).

1924 – на з’їзді в Харкові організовано Всеукраїнську спілку мисливства і рибальства.

1936 – лідерка іспанських комуністів Долорес Ібаррурі у промові на радіо вперше проголосила гасло “Но пасаран!” (“Вони не пройдуть!”)

1941 – Йосип Сталін призначений наркомом оборони СРСР.
Під натиском німців радянські війська залишили міста Вінниця, Могилів-Подільський; районні центри Яришів Вінницької області; Рені Ізмаїльської області; Жашків і Гребінки Київської області.

1944 – радянські війська оволоділи районними центрами Львівської обл. містами Заболотці, Сокаль, Мости Великі і зайняли понад 100 інших населених пунктів.

1945 – у московській Бутирській в’язниці помер Августин Волошин, український політичний, культурний, релігійний діяч, греко-католицький священик.
У 1938 р. – прем’єр-міністр автономного уряду Карпатської України, у 1939 р. – президент цієї держави. У травні 1945 р. заарештований радянськими спецслужбами в Празі

1949Лаос отримав незалежність від Франції.

1952 – президент Фінляндії Юхо Паасіківі відкрив у Гельсінкі XV Олімпійські гри.
У цій Олімпіаді вперше взяли участь спортсмени СРСР, які посіли друге загальнокомандне місце після збірнох США.

1974 – у Іспанії генералісимус Франко у зв’язку з погіршенням здоров’я передав владу принцу Хуана Карлосу.

1979 – після втечі нікарагуанського диктатора Сомоси до Манагуа вступили колони сандіністів. День сандіністської революції.

1980у Москві генсек ЦК КПРС Леонід Брежнєв відкрив XXII Олімпійські ігри, в яких узяли участь спортсмени лише 80 країн.
Більшість капіталістичних держав бойкотували ігри в країні, яка вела війну в Афганістані.

No Comments

    Leave a Reply

    Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.