Цей день в історії: 21 липня

Опубліковано: 21.07.2016

356 до н. е.Герострат спалив храм Артеміди в Ефесі.

365 – землетрус частково зруйнував одне із семи див світу – Александрійський маяк. Остаточно маяк був зруйнований у результаті чергового землетрусу в 1375 р.

1414 – народився Сікст IV (Франческо делла Ровере), Папа Римський у 1471-1484 рр.
За ініціативою Сікста IV у Ватикані побудована й 1483 р. освячена капела, яка носить його ім’я – Сикстинська. За його ініціативою в Римі відкрився перший у світі публічний музей – капітолійський.

1542 – Папа Римський Павло III заснував Римську інквізицію для боротьби з протестантизмом.

1605Лжедмитрій вінчаний на царство в Успенському соборі московського Кремля.

1620 – народився Жан Пікар, французький астроном.
Він перший точно визначив дугу меридіана, встановивши в такий спосіб розмір Землі.
Він також дійшов висновку, що наша планета не має точної форми кулі.

1773 – Папа Римський Климент XIV видав буллу про заборону Ордену єзуїтів.

1774 – підписано Кючук-Кайнарджийський мирний договір між Російською та Османською імперіями, який завершував російсько-турецьку війну 1768-1774 рр. і встановлював незалежність Кримського ханства.

1798 – у битві біля пірамід у Гізі генерал Наполеон Бонапарт завдав поразки 60-тисячній армії мамелюків і через кілька днів увійшов у Каїр.

1831 – інавгурація Леопольда I, першого короля Бельгії.

1882 – народився Давид Бурлюк, художник і поет-футурист українського походження (вірші писав російською мовою), теоретик мистецтва, критик і видавець.
Уродженець хутора Семиротівщина Лебединського району; із 1920 р. жив у Японії, із 1922 р. до смерті – у США.

Цей день в історії: 21 липня
Давид Бурлюк

1897 – народився Василь Соколовський, радянський воєначальник, маршал, Герой Радянського Союзу.

1898 – народився Георгій Лангемак, радянський учений, інженер, конструктор порохових ракет, творець снарядів для “Катюші”.
Уродженець Старобільська на Луганщині.

1899 – народився Ернест Хемінгуей, американський письменник, лауреат Нобелівської премії.

Цей день в історії: 21 липня
Ернест Хемінгуей

1904 – завершено будівництво Великої Сибірської магістралі, яке тривало 13 років. .
Офіційне відкриття залізниці відбулося 1 січня наступного року.

1906 – суд повністю виправдав французького офіцера Альфреда Дрейфуса, якого було двічі засуджено до ув’язнення за шпигунство на користь Німеччини.

1906 – народилася Олена Теліга (Шовгеніва), українська поетеса, літературний критик, громадська й політична діячка – активістка ОУН (страчена нацистами).

Цей день в історії: 21 липня
Олена Теліга

1917Олександр Керенський очолив Тимчасовий уряд після відставки князя Георгія Львова.

1918 – кримські татари звернулися до Німеччини з проханням оголосити окупований Крим татарським ханством.

1919 – у Кам’янці-Подільському за наказом Симона Петлюри контррозвідка заарештувалачленів Головного повстанського штабу, які провадили переговори з лідерами політичних партій, – за зухвалу поведінку, зневажливе ставлення до Директорії та головного отамана.
За кілька днів повстанські отамани були звільнені, загін обеззброєний та виведений з міста.

1925 – СРСР приєднався до Міжнародної метричної конвенції.

1929 – у Києві ОДПУ заарештувало академіка Сергія Єфремова.

1929 – народилася Вія (Аліда) Артмане, радянська і латиська акторка театру й кіно.

1940 – рішенням Рійгікогу (парламенту) проголошена Естонська Радянська Соціалістична Республіка, у Литві Народний сейм проголосив створення Литовської РСР, а в Латвії за рішенням сейму постала Латвійська РСР.
Три парламенти звернулися до Верховної Ради СРСР з проханням про прийняття до складу Союзу РСР.
В умовах окупації радянськими військами це стало можливо через тиждень після того, як у всіх трьох країнах на виборах здобули перемогу прокомуністичні “блоки трудового народу” – єдині виборчі списки, допущені до виборів.

1941політична служба ОУН(б) підготувала відповідь на заяву рейхсміністра закордонних справ, ніби проголошення незалежної Української держави “не має жодного конституційного значення”.
У документі ОУН(б) зазначалося, що державна самостійність України не підлягає дискусії, тому “проголошення української державності у Львові – це вже існуючий і довершений факт. Всі акти з цього моменту виконуються від імені Української держави. Це торкається усієї української, вже визволеної, національної території”.

1941 – перший наліт Люфтваффе на Москву.

1944 – американські війська висадилися в західній частині острова Гуам у Тихому океані. Початок битви за Гуам.

1944 – Сталін підписав декрет про депортацію з Кавказу 86 тисяч турків-месхетинців і курдів.

1953 – телевізійна прем’єра фільму-опери Семена Гулака-Артемовського “Запорожець за Дунаєм” виробництва Київської кіностудії.

1954 – у Женеві підписані угоди про поділ В’єтнаму на Північний і Південний.

1956 – у Києві відбулося відкриття Українського державного цирку.
Перша програма цирку підготовлена під керівництвом П. Маяцького.

1963 – Папою Римським обраний Павло VI.

1965 – Рада міністрів УРСР затвердила список пам’яток мистецтва, історії та археології Української РСР та доручила міністерству культури й Академії наук продовжити роботу з виявлення пам’яток історії, археології і мистецтва.

1966 – в УРСР створено Державну республіканську бібліотеку для дітей.

1969 – американські астронавти Ніл Армстронг та Едвін Олдрін в рамках польоту корабля “Аполлон-11” вийшли на поверхню Місяця.
Перший “маленький крок” на штучний супутник Землі ступив 38-річний Армстронг. Астронавти встановили на Місяці прапор США.

1970 – завершено будівництво Асуанської греблі в Єгипті, яке тривало 11 років.

1972 – під час вибухів 22 бомб у центрі та на автобусних зупинках у міста Белфаст, Північна Ірландія, загинули 13 осіб і ще 130 були скалічені.

1983 – на радянській антарктичній станції “Восток” зареєстрована найнижча температура на планеті – мінус 89,2 градуса за шкалою Цельсія.

1992 – уранці сторожовий корабель Чорноморського флоту СКР-112 (командир екіпажу – капітан-лейтенант Сергій Настенко) підняв український прапор і вирушив із Донузлава до Одеси з метою увійти до складу ВМС України.
Це було наслідком принизливого ставлення на Чорноморському флоті до тих, хто прийняв присягу народу України. Незважаючи на Дагомиську угоду, на кораблях і в частинах посилився тиск на українців. Частині офіцерів, які присягнули Україні, безпідставно не присвоювали наступні військові звання, виключали неблагонадійних зі списків на отримання житла тощо.
Російська сторона намагалася атакувати СКР-112 з води і з повітря. Але відповідь капітана 2-го рангу Миколи Жибарєва, який очолив повстання, на спробу сил ЧФ “усіма силами зупинити корабель і повернути на базу” була така: “Я йду під державним прапором України в її територіальних водах і слідую в український порт Одеса. На провокації відповідати не буду, але готовий себе захищати”.
В Одесі екіпаж СКР-112 вітали як героїв.
У 1996 р. СКР-112 було розрізано на брухт, попри спроби патріотичних сил перетворити легендарний корабель на музей.

Цей день в історії: 21 липня
Легендарний СКР-112, вже з українським бортовим номером.
Фото: atrinaflot.narod.ru

Читайте статтю на “ІП” про цей чин в історії українського флоту

1994 – здійснивши по Транссибірській магістралі подорож через Росію, у Москву з вигнання повернувся Олександр Солженіцин.

1994 – новообраний президент України Леонід Кучма своїм указом призначив Дмитра Табачника главою адміністрації президента. Невдовзі молодого Табачника називатимуть “сірим кардиналом” у масштабах усієї України; жартуватимуть, що “Кучма працює президентом в адміністрації Табачника”.
Цього ж дня Кучма призначив дніпропетровця Валерія Пустовойтенка міністром Кабінету міністрів України, а Володимира Радченка – в.о. міністра внутрішніх справ.

2007 – в Індії за результатами виборів новим президентом уперше за 60-річну історію незалежності країни стала жінка. Пратібха Патіль здобула майже дві третини голосів виборців.

2009 – у селі Молочки Чуднівського району працівники СБУ й ГПУ затримали Олексія Пукача – колишнього генерала, екс-начальника департаменту зовнішнього спостереження МВС, який у 2000 р. вбив журналіста Георгія Гонгадзе.
З’ясувалося, що Пукач весь цей час жив в Україні, займався сільським господарством.

No Comments

    Leave a Reply

    Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.