Цей день в історії: 22 липня

Опубліковано: 22.07.2016

1246 – італійський мандрівник, 65-річний францисканський чернець Джованні да Плано Карпіні першим із європейців дістався столиці монгольської імперії – Каракорума.

1306 – король Філіп IV Красивий наказав вислати з Франції євреїв.

1456 – угорський полководець, регент Угорського королівства Янош Хуньяді під стінами Белграда розбив війська турецького султана Мехмеда II, підкорювача Константинополя.
Це була одна з рідкісних поразок турецької армії, яка вважалася непереможною. Завдяки цій перемозі Угорщина ще на 70 років була врятована від османського поневолення.

1502 – до Лісабона повернулася португальська експедиція, у якій на посаді астронома брав участь Америго Веспуччі.
Це плавання принесло йому славу першовідкривача Нового Світу, як тоді називали Південну Америку на південь від екватора.

1652 – війська бунтівної Фронди розбили військо кардинала Мазаріні біля Парижа.

1790 – у Франції націоналізовано майно церкви.

1812 – англо-іспанські війська під керівництвом Артура Веллінгтона розбили французів на чолі з маршалом Мармоном у битві біля Саламанки.

1819 – відбулася прем’єра п’єси Івана Котляревського “Наталка Полтавка”.

1822 – народився Грегор Мендель, австрійський монах-августинець, один з основоположників генетики.

1848 – в Австрії почав роботу виборний парламент (рейхстаг).

1894 – на трасі Париж-Руан завдовжки 126 км пройшла перша у світі автогонка.
Із 21 екіпажу, допущеного до участі, першим до фінішу за 10 годин дістався граф де Діон на паровому засобі пересування. Втім журі вирішило, що ця конструкція мало придатна для дорожнього руху, і розділило головний приз між “Пежо” і “Панхард-Левассо”, які прийшли наступними.

1895 – народився Павло Сухой, радянський авіаконструктор, творець реактивних літаків Су.

1906 – маніфестом імператора Миколи ІІ розпущена I Державна дума Росії, яка проіснувала менше трьох місяців.
Одночасно на зміну уряду Горемикіна прийшов уряд Столипіна.

1919 – нота голови Раднаркому, наркома закордонних справ УСРР Християна Раковського до міністра закордонних справ Польщі Ігнація Падеревського з протестом проти наступу поляків в Україну та спалення ними сіл.
Радянська влада попереджала про відповідальність за скоєні злочини: полонені польські офіцери будуть передаватися до військового трибуналу; ВЧК отримала наказ оголосити заручниками польських аристократів і буржуазію, що проживали на території Української СРР.

1921 – у газеті “Селянська правда” вийшов перший фейлетон Остапа Вишні.

1922 – заснування першого та найбільшого куреня старших пластунів “Лісові чорти”.

1927 – в Італії створено футбольний клуб “Рома”.

1930 – Колгоспцентр СРСР встановив оцінку й оплату праці в колгоспах не в грошах, а в трудоднях.

1933 – американський пілот Уайлі Пост завершив перший одиночний навколосвітній переліт, який тривав 7 днів 18 годин 45 хвилин.

1940 – парламенти вже радянських Литви, Латвії та Естонії ухвалили рішення пронаціоналізацію землі, великої промисловості, банків і торгових підприємств.

1941 – радянські війська залишили Ізмаїл, а також районні центри Болград, Нова Іванівка, Сарата, Суворове, Тузли Ізмаїльської області; Кодима Одеської області; Брацлав, Джурин, Калинівка, Крижопіль, Монастирище, Немирів, Плисків, Самгородок, Шаргород, Шпиків Вінницької області; Малин Житомирської області; Буки, Лисянка Київської області; Кременець Тернопільської області.

1941 – у Любомлі Волинської області нацисти розстріляли близько 400 місцевих євреїв.

1942 – у Старій Ушиці Хмельницької області нацисти розстріляли 820 місцевих євреїв.

1942 – радянські війська залишили Свердловськ (Луганщина). Завершилася повна окупація території України німцями.

1944 – радянські війська оволоділи районними центрами Львівської області Любачів, Магерів, Поморяни, Немирів; райцентрами Тернопільщини – Бережани, Підгайці, Монастирська, Коропець, Золотий Потік, із боями зайняли понад 230 інших населених пунктів. Від нацистів повністю звільнено Волинську область.

Розбитий радянськими військами під Бродами, 13-й корпус 4-ї танкової армії Німеччини припинив існування.
Залишки дивізії “Галичина” (“14-а гренадерська дивізія СС (галицька N1)”, кількістю близько тисячі чоловік на чолі з генералом Фрайтагом, прорвалися з оточення і почали пробиватися у Закарпаття.
Невдовзі в селі Середнє зібралося близько 1500 бійців (разом із технічною сотнею та запасним куренем, які не потрапили в оточення). Після короткого відпочинку, група повернулася до міста Нойгаммер (нині – польський Свєнтошув). Там до неї приєдналося ще 1500 осіб, уцілілих під Бродами, навчально-запасний полк у кількості 8000 чоловік і п’ять поліційних батальйонів. Дивізія “Галичина” знову була в строю.

1944 – створений напередодні у Холмі Польський комітет національного звільнення видав Маніфест до польського народу, в якому сформулював програму побудови народно-демократичної Польщі.
Через чотири дні уряд СРСР підписав із Комітетом угоду, якою визнав його особисту владу на звільненій польській території.

1944 – у Франції загинув Василь Порик – українець, лейтенант Радянської армії, учасник руху Опору, національний герой Франції (1964).
Під містом Аррас його загін потрапив в засідку; Порик був схоплений і того ж дня розстріляний німцями.

Цей день в історії: 22 липня
Василь Порик

1944 – на Бреттон-Вудській конференції у США (штат Нью-Гемпшир) вирішено заснуватиМіжнародний валютний фонд і Міжнародний банк реконструкції та розвитку.
МВФ офіційно постане у грудні 1945 р.

1946 – на міжнародній конференції з охорони здоров’я, яка проходила у Нью-Йорку з 19 по 22 липня, схвалено статут Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ).
Українська РСР підписала угоду про членство у ВООЗ.
Ця організація почала існування 7 квітня 1948 р., коли її статут ратифікували 26 країн-членів ООН.

1946 – єврейські бойовики підірвали готель “Цар Давид” у Єрусалимі, загинула 91 людина.

1952 – ухвалена конституція Польської Народної Республіки.

1952 – на міському стадіоні у Тампере відбувся повторний матч 1/8 фіналу олімпійського турніру між збірними СРСР і Югославії. Радянська команда зазнала поразки з рахунком 1:3 (м’яч престижу забив Всеволод Бобров).
Після провалу на першій для СРСР Олімпіаді, та ще й у суперництві із країною норовливого маршала Тіто, політбюро ЦК розформувало команди ЦСКА і ВПС – основу олімпійської збірної. Сама збірна припинила своє існування на два роки.

1960 – Куба націоналізувала цукрові заводи, які належали США. Невдовзі тростинний цукор почав надходити в СРСР.

1960 – у Москві створено Інститут економіки країн світової соціалістичної системи Академії наук СРСР.

1968 – український правозахисник Анатолій Марченко звернувся до Бі-Бі-Сі й західних газет із листом про радянські спроби придушити лібералізацію у Чехословаччині.
Через місяць його, вже вкотре, заарештували.

1970 – Рада міністрів СРСР ухвалила постанову про організацію Тернопільського фінансово-економічного інституту .

1981 – у Римі турецького терориста Мехмета Алі Агджу засудили до довічного тюремного ув’язнення за замах на Папу Римського Івана Павла II.

1983 – у Польщі скасовано військовий стан, введений генералом Войцехом Ярузельським 13 грудня 1981 р.

1983 – американська школярка Саманта Сміт із батьками повернулася до США після поїздки до СРСР на запрошення генерального секретаря ЦК КПРС Юрія Андропова.
Дівчинка побувала в Москві, Ленінграді, в “Артеці”, але з генсеком не зустрілася.

1983 – американець Дік Сміт перший облетів Землю на гелікоптері.

1986 – палата громад британського парламенту проголосувала за скасування тілесних покарань у державних школах.

1989 – генеральний секретар ЦК КПРС, голова президії Верховної Ради СРСР Михайло Горбачов і голова Ради міністрів Микола Рижков звернулися до шахтарів Донбасу із закликом припинити страйк і відновити роботу.
Ситуація в деяких галузях народного господарства досягла критичної межі. Також зазначалося, що всі вимоги гірників Донбасу буде негайно розглянуто у Верховній Раді і Раді міністрів СРСР за участю представників шахтарів, щодо них буде ухвалено необхідні рішення.

1991 – Міністерство юстиції видало офіційне свідоцтво про реєстрацію статуту Компартії України.
Одержала реєстраційне свідоцтво Спілка жінок України, яка стала 108-ю громадською організацією України.

1997 – указом президента Леоніда Кучми з посади генерального прокурора України звільнено Григорія Ворсінова, в. о. генпрокурора призначено Олега Литвака

1998 – почався дводенний робочий візит в Україну віце-президента США Альберта Гора.

2001 – почався офіційний візит в Україну глави КНР Цзян Цземіня.

2002 – у США оголошено про найбільше на той час в історії країни банкрутство – скандально відомої телекомунікаційної компанії “Уорлдком”, авуари якої налічували понад сто мільярдів доларів.
Згодом стало відомо, що менеджери фірми приховали збитки у сумі близько чотирьох мільярдів доларів. Після цього акції компанії знецінилися, внаслідок чого “Уорлдком” втратила ще близько 70 мільярдів.

2010 – Міжнародний суд ООН у Гаазі визнав право Республіки Косово на незалежність від Сербії.

No Comments

    Leave a Reply

    Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.