Серед черкащан шириться небезпечний наркотик

Опубліковано: 23.07.2016

“Суміші для куріння”, що їх довго рекламували як набір заспокійливої ароматичної травички, насправді містять у собі хімічний препарат, який легко дасть фору традиційній коноплі, пише “Прочерк”. Він швидко викликає звикання, різко негативно впливає і на здоров’я, і на розумові здібності курців. А найнебезпечніше те, що заборона на такі суміші не є абсолютною.

Розповідає завідувач відділення інтенсивної терапії Черкаського обласного наркологічного диспансеру Геннадій Мельник.

– Останнім часом наркологи повністю змінюють традиційні уявлення про суспільну небезпеку психотропних речовин, – каже Геннадій Григорович. – Дедалі частіше нашими клієнтами стають не асоціальні елементи, які вводять собі наркотики внутрішньовенно. Таких зараз – одиниці. Вживати «традиційні» наркотики дорого, небезпечно, це потребує певних навичок. Крім того, в останні роки добре спрацювали правоохоронці, наркодиспансери, замісна терапія, багатьох налякав ВІЛ-СНІД.

Тепер нам, лікарям, часто доводиться рятувати зовсім інших пацієнтів – підлітків і молодих людей із цілком благополучних родин, учнів престижних навчальних закладів, елітних шкіл. У цих хлопців і дівчат на венах немає слідів від уколів, від них не чути запаху алкоголю… І тим не менше поводяться вони цілком неадекватно.

– Наприклад?

– Наприклад, нормальний, благополучний хлопець, у якого немає в житті жодних серйозних проблем, вискакує на проїжджу частину і кидається під машину. Інший, подібний йому, починає щосили битися головою об асфальт, викрикуючи незрозумілі слова і фрази. Таких хворих найчастіше везуть у Третю міську лікарню, оскільки подібні психози часто є наслідком тяжких хвороб. А в лікарні нерідко встановлюють, що ця ситуація – ще один прояв так званої епідемії вживання небезпечних психоактивних речовин – «курильних сумішів» або «спайсів».

– Хіба суміш «Спайс» не заборонена в Україні?

– Кілька слів – про історію цього зілля. Продавати його почали на початку цього століття під виглядом пахощів («благовоній»), що містять різні види заспокійливих трав. За допомогою ароматичних ламп та інших засобів ці пахощі «створювали атмосферу спокою і доброзичливості» в офісах, інших громадських місцях, а згодом – і в помешканнях людей. Стали курити «Спайс» через кальян, трубку.

Насправді такі суміші були небезпечні вже тоді, оскільки включали рослини з усього світу, які діють на організм по типу коноплі. Згодом до цих трав додали хімічну речовину – JWH-018, синтетичний аналог тетрагідроканнабінолу, тієї речовини, яка міститься в марихуані. Але цей аналог, який отримав прізвисько «че гевара» – значно небезпечніший за природний оригінал. Коли до «Спайсу» додали «че гевару», в курців з’явився ефект звикання (іноді – мало не з першої затяжки), розпочалися психічні розлади. Не так давно пакетики цього «Спайсу» можна було цілком легально придбати в тютюнових кіосках, в тому числі, й у Черкасах.

У 2010 році «Спайс» в Україні, як і майже в усій Європі та Росії, заборонили. Але «че гевара» – із числа так званих «дизайнерських наркотиків» (від англійського слова to design – розробляти) – психоактивних речовин, хімічну формулу яких легко дещо видозмінити, щоб у очах закону це була нібито інша речовина, а діяла на організм так само. Згодом, у жовтні 2014 року, в Україні було заборонено всі курильні суміші. Та це все одно не до кінця розв’язало проблему.

Небезпечні речовини надходять до нас із країн Сходу, можливо, з Китаю, у вигляді, приміром, «солей для ванн». Місцеві «умільці» розчиняють цю речовину, потім купують в аптеці суху ромашку чи шавлію (шалфей), просочують їх, розфасовують у пакетики по 3,5-5 грам. Виходять курильні суміші «Шавлія провидців», «Блакитний лотос» чи там «Гавайська троянда».

Є всякі «курильні суміші без тютюну». Різні «Яблуко», «Вишня», «із додаванням вітаміну Е», «із додаванням меду» тощо. Все це – небезпечні речі. Тим не менше, в Черкасах модно піти ввечері в якийсь шанований ресторанчик, замовити до якогось тандир-меню кальян. Посидіти, попихтіти – це круто, незвично…

– Як близькі люди, наприклад, батьки, можуть зрозуміти, що їхня дитина курить щось на кшталт «Спайсу»?

– Передусім, змінюється компанія. Юнак чи дівчина починають дружити з людьми, які вам не подобаються. По-друге, зникає будь-яка цікавість сімейними питаннями. Людина вдень спить, вночі – сидить біля комп’ютера. Йде з дому в поганому настрої, повертається – в доброму. По-третє, від одежі та шкіри з’являється неприємний запах. Кожен його сприймає по-своєму. Для мене це – запах брудного паленого листя, солодкувато-гнилісний. Найкраще нюхати не рот, а волосся з задньої частини голови. По-четверте, швидко падає успішність у школі, коледжі, інституті. У дорослої людини через зниження розумових здібностей з’являються неприємності на роботі. Характерним є тест на математичні здібності: з часом втрачається здатність множити і ділити, якийсь час залишається тільки вміння додавати і віднімати. Нарешті, для курців «спайсу» характерна патологічна, помітна всім і кожному, брехливість.

Батьки обов’язково мають звертати увагу на те, що їхня дитина дивиться на комп’ютері, з ким спілкується, в тому числі й через Інтернет. Про що спілкується. Треба враховувати жаргон: курильні суміші можуть називатися не тільки «спайсом» або «че геварою», а й «журналом», «книжкою», «м’ятою», «бистрим»… Що більше в розмові дитини незрозумілих слів, тим більше це повинне насторожувати. Музичні зацікавлення прихильників субкультури курильних сумішей найчастіше обмежуються репом, рейвом, R’n’B.

Якщо провести огляд речей такого хлопця чи дівчини, можна знайти якісь закопчені трубочки чи колбочки. Іноді можна знайти пакетики з курильною речовиною: вона може нагадувати брудний тальк із неприємним запахом. Часто можна знайти очні каплі, приміром, «Візин»: у людини, яка споживає курильні суміші, очі стають мутними, білки червоніють.

Точно визначити, чи вживає людина курильні суміші, можна, придбавши в аптеці діагностичні смужки «Sniper», розраховані на визначення наявності в сечі слідів п’яти наркотиків. Треба переконатися, що ймовірний курець «спайсу» справив нужду на цю смужку. Якщо він справді вживає курильні суміші, то визначаться всі п’ять наркотиків.

– Що робити, якщо з’явилися підозри?

– За руку – і до нарколога! Іноді батьки просять таку дитину «відкапати». Але насправді тут потрібна зовсім інша терапія – комплекс медичних препаратів. Треба серйозно лікувати. Запам’ятайте: «легких» наркотиків не буває!

ccd6e26fae68df8ff7df73c7df88294d

No Comments

    Leave a Reply

    Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.