ШОК. На Черкащині досі існує рабство і торгівля людьми

Опубліковано: 26.07.2016

Причини та передумови торгівлі людьми в Україні з’явилися як наслідок зростання безробіття, зменшення асигнувань на програми соціального захисту, зубожіння населення.

За даними представництва Міжнародної організації з міграції в Україні, понад 160 000 українців постраждали від торгівлі людьми, починаючи з 1991 року. Це робить нашу державу одним із найбільших  «постачальників» підневільної робочої сили в Європі та інших країнах світу. Не обов’язково їхати за кордон, щоб впасти в залежність від експлуататора. За статистикою МОМ, 4% постраждалих від торгівлі людьми потрапили у рабство у межах України. Найбільше від цієї проблеми страждають діти — одна з найбільш уразливих верств населення. Для того, аби потрапити у неволю, їм не потрібно перетинати кордон — пройдіться лише вулицями вашого міста і зверніть увагу на дітей-жебраків…

Нашою державою напрацьовано значну законодавчу базу, але торгівля людьми давно вже стала явищем глобального масштабу, складовою частиною кримінального бізнесу. Це явище спричиняє корозію суспільства, і доводить, що держава сама цю проблему розв’язати не може. Фахівці переконують, що проблема торгівлі людьми для Черкаської області не така далека, як здається на перший погляд. Часто люди, які зазнали знущань, не бажають звертатись у відповідні служби за допомогою, боючись розголосу та не бажаючи зізнаватися. Однак, кажуть чиновники і благодійники, у кожній структурі гарантується безкоштовна допомога та конфіденційність. Подолання такого ганебного явища як торгівля людьми можливе лише за умови консолідації зусиль уряду, міжнародної спільноти та використання кращих світових практик.

Як повідомляла Наталія Несват, голова правління ЧБО ЛЖВ “Від серця до серця”, траплялися випадки торгівлі людьми не лише при виїзді за кордон, а й на території Черкаської області. У жінки забрали документи та пенсійну картку, аби повернути посвідчення довелося звернутися до впливових людей. Однак потерпіла забажала не розголошувати це. Як розповіла пані Наталія, головна мета на сьогодні зробити все для того, аби люди перестали боятися говорити про проблему торгівлі людьми, не приховували, що стали жертвами.

З нагоди Всесвітнього дня боротьби із торгівлею людьми, який припадає на 30 липня, буде проведено низку заходів  в рамках акції “Спільними зусиллями проти торгівлі людьми в Україні”.

Громадяни мають знати, що є ті, які готові надати і психологічну, і юридичну допомогу.

– “Згідно статистики у Черкаській області немає людей, які постраждали. Тобто немає людей, які отримали державний статус. Але це не означає, що проблеми не існує. Вона є, але про неї бояться говорити. Часто соромляться визнати, що я такий розумний в лапках і втрапив у якусь прикру ситуацію. Інші потрапляють в такі жахливі ситуації, що бояться навіть згадувати про них, наприклад, сексуальне рабство, знущання і так далі”, – розповіла пані Наталія. Вирішують проблему торгівлі людьми та проводять превентивні заходи і органи влади, і освітні установи, і Центри зайнятості.

 

– “Було б добре створити анонімний портал, де б люди розповідали свої історії. У свою чергу інформаційні служби, які розроблятимуть такі буклети, зазначили декілька із цих випадків. Аби ті, хто потрапляє у тенета, були поінформовані, що і у їхніх випадках варто шукати допомоги. Проводиться робота багатьма службами: у справах сім’ї, міграційною службою, освітніми закладами, Центром зайнятості. Проблему торгівлі людьми можна розглядати із економічної точки зору, і як один із варіантів вирішення – наявність робочих місць з високим рівнем заробітної плати”, – говорить заступник голови Черкаської ОДА Віталій Коваль.

Директор Черкаського обласного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Богдан Санжарівець додав, що у Смілі створений центр соціальної допомоги, тож три місяці постраждалі можуть не лише перебувати там, а й отримати фахову допомогу. Працівник відділу боротьби зі злочинами, пов’язаними з торгівлею людьми Андрій Тютенко зауважив, що на сьогодні трудова експлуатація переважає над сексуальною. Не рідкістю є і примусове жебрацтво. На його переконання, більшу увагу варто приділити студентам, які закінчують навчання і в її пошуках їдуть за кордон.

– “За час моєї роботи траплялися різні випадки, починаючи із трудової експлуатації, яка набирає обертів. Під виглядом працевлаштування в Чехії на біжутерній фабриці жінкам доводилося виконувати роботу вантажників у надзвичайно поганих умовах. Було завдано шкоди здоров’ю. У Черкаській області було 7 постраждалих. Років 5 тому був випадок, коли особи ромської національності двох осіб похилого віку запросили на хатню роботу, а насправді переправили до Російської Федерації. Там їх у підземних переходах змушували просити милостиню. Осіб сільської місцевості, які не мали роботи, возили по Україні обробляти фермерам поля. За це їм не заплатили грошей. Тож випадки різноманітні”, – розповів Тютенко. – “Безкоштовний сир був тільки в мишоловці. Не варто ганатися за швидкою копійкою. Менший ризик стати жертвою торгівлі людьми в розвинених країнах, де висока правова база. Наприклад, у Німеччині, адже там більші шанси отримати офіційну роботу. Коли їдуть працювати в Туреччину, Індонезію, це підвищує відсоток попадання в рабство. Треба говорити студенткам про те, що коли вони їдуть на роботу танцівницями, імовірно робота не буде пов’язана з танцями. А робота по наданню послуг, які не будуть оплачуватися”.

За його словами, правоохоронні органи намагаються запобігти таким випадкам, реагуючи на оголошення про подібні вакансії тощо.

Тож профілактика – найголовніше, треба працювати на випередження. Тих, хто став жертвою торгівлі людьми, просять звертатися до департаментів/управлінь соціального захисту населення ОДА/РДА 63-05-54, 63-54-97, до Черкаської благодійної організації ЛЖВ “Від серця до серця” (0472) 64 77 47, на національну “гарячу лінію” з протидії торгівлі людьми та консультуванням мігрантів 0800 505 501.

Slajd91 vstanovlennya-statusu-PTL 252

За матеріалами: “Інфоміст”.

No Comments

    Leave a Reply

    Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.