Цей день в історії: 26 липня

Опубліковано: 26.07.2016

Всі події:

657 – У битві біля Сіффіна (сучасна Сирія) мусульмани-сунніти сирійського губернатора Муавії розбили війська шиїтів халіфа Алі ібн Абу Таліба. За легендою, їм у цьому допомогла хитрість – Муавія наказав накололи на списи звитки Корану, що змусило побожного халіфа зупинити битву.
811 – У битві з болгарами, очолюваними ханом Карумом, в Вирбишській ущелині загинув візантійський імператор Никифор. Болгарський хан Крум наказав зробити з черепа Никифора чашу для вина.

1139 – Граф Португалії Альфонсу Капетинг здобув вирішальну перемогу над мавританською армією Альморавідів у битві при Оріке і був проголошений «королем португальців». Після отримання корони від Браганського архієпископа на підтвердження незалежності Португалія перестала бути феодальним уділом Кастилії і стала королівством. Через роки Афонсу I визнав васальну залежність від імператора Іспанії Альфонсо VII і був визнаний як перший король Португалії.

Після перемоги португальського війська принца Афонсу Енрікеша Капетинга над мавританською армією Альморавідів у битві біля Оріке 26 липня 1139 року він був проголошений «королем португальців». Після отримання корони від Браганського архієпископа на підтвердження незалежності Португалія перестала бути феодальним уділом Кастилії і стала королівством. Через роки Афонсу I визнав васальну залежність від імператора Іспанії Альфонсо VII і був визнаний як перший король Португалії Прапор Афонсу Великого і Португальського королівства”.
В ході Реконкісти в XIX – X століттях виникло два португальських графства, які з часом збільшували свої володіння за рахунок відвойованих у маврів територій.
1309 – Німецький король Генріх VII Люксембург визнаний папою Климентом V королем Священної Римської імперії.
1529 – В Толедо іспанський конкістадор Франсиско Пісарро отримав королівські гарантії губернаторства в землях, котрі він завоює в Південій Америці.
1581 – Опубліковано Акт про клятвене зречення, який проголосив, що король Іспанії Філіпп II більше не буде виконувати своїх обов’язків в Нідерландах і тому більше не вважається законним правителем Республіки Сполучених провінцій.
1611 – Шведське військо під керівництвом Якоба Понтуссона де Ла Гарді захопило Новгород і новгородські бояри підписали зі шведами договір про підтримку ними кандидатури сина шведського короля на московський престол, виходу новгородських земель зі складу Московії і оголошення війни Польщі на боці Швеції.
1708 – У селі Борщагівка (нині Вінницька область) за наказом гетьмана Івана Мазепи через відрубування голів страчені полтавський полковник Іван Іскра, що доніс російському царю на Мазепу, та Василь Кочубей, генеральний суддя гетьманської України, співучасник Іскри в передачі Петру І відомостей про зближення Мазепи зі шведами.
1788 – Британськими колоністами в Австралії засновано місто Сідней.
1788 – Нью-Йорк став 11-м штатом США.
1805 – В результаті виверження Везувію зруйновано значну частину Неаполя і загинуло близько 26 тисяч осіб.
1830 – Король Франції Карл X підписав чотири ордонанси (укази) про обмеження свободи друку, про введення цензури, про розпуск Палати депутатів, про введення нового виборчого закону і призначення виборів на вересень 1830 року, що стало приводом до Липневої революції і, як результат, падіння правлячої династії Бурбонів.
1847Цей день в історії: 26 липняЛіберія, колишня колонія Американського колонізаційного товариства, проголосила свою незалежність. Під тиском Великої Британії США погодились із проголошенням суверинітету Ліберії, і на африканському континенті з’явилась перша незалежна демократична республіка. Прийнята згодом конституція країни була написана за зразком конституції США. В 1848 році першим президентом Ліберії було обрано Джозефа Дженкінса Робертса.
1908 – У Парижі фінішували Цей день в історії: 26 липняперші кругосвітні автоперегони, котрі стартували у Нью-Йорку 12 лютого цього ж року. Першим до фінішу прийшов німець Кьоппен на автомобілі «Протос» компанії Siemens-Schuckertwerke Gmb, проте перемогу було присуджено американцю Джорджу Шустеру, оскільки після поламки автомобіль Кьоппена був доставлений до Сіетла залізницею, щоб він міг відплисти в Росію разом із конкурентами. Історія цих змагань стала основою сценарію популярної кінокомедії «Великі перегони» 1965 року.
1908 – Міністр юстиції США Чарльз Бонапарт віддав розпорядження про створення спеціальної групи під назвою Бюро розслідувань для розслідування випадків порушення федеральних законів. Першим керівником Бюро, котре в 1935 році було трансформоване в Федеральне Бюро Рослідувань (ФБР), став Стенлі Фінч.
1941 – У Канаді засновано «Українське товариство допомоги Батьківщині» (УТДБ), згодом перейменоване в «Товариство об`єднаних українських канадців» (ТОУК), головною задачею якого було зібрання коштів для 40 тисяч українців, які вступили до канадських збройних сил.
1945 – В ході Потсдамської конференції лідери урядів США, Британії та Китаю звернулись до Японії з ультимативною вимогою погодитись на безумовну капітуляцію. Через два дні японський прем’єр Кантаро Сузукі відхилив ультиматум.
1945 – Попри велику особисту популярністьЦей день в історії: 26 липня Вінстон Черчіль залишив пост прем’єр-міністра Великобританії після нищівної поразки Консервативної партії на парламентських виборах, на яких перемогу здобули лейбористи. Протягом шести років від був лідером опозиції і в 1951 році знову очолив уряд країни.
1951 – Під час археологічних розкопок у Новгороді знайдено перші берестяні грамоти, пам’ятки давньої східнослов’янської писемності, написані на бересті.
1952 – Король Єгипту Фарук зрікся престолу на користь свого семимісячного сина Фуада і залишив країну.
1953 – Невдачею закінчився штурм 165 кубинськими революціонерами на чолі з 27-річим Цей день в історії: 26 липняФіделем Кастро воєнної казарми Монкада у місті Сантьяго-де-Куба в провінції Орієнте. Фідель Кастро отримав 15 років ув’язнення, але через два роки був амністований, емігрував до Мексики, а ще через рік повернувся на батьківщину і очолив революційну організацію «Рух 26 липня», яка повалила уряд диктатора Батисти в 1959 році.

1956 –  президент Єгипту Гамаль Абдель Нассер оголосив про націоналізацію Суецького каналу, англо-французької власності. Це призвело до “Суецької кризи”, коли територія каналу була окупована британськими, французькими та ізраїльськими військами.

Суецький канал, що з’єднує Червоне і Середземне моря, був збудований французами в 1869 році і протягом наступних 87 років перебував під контролем Франції та Британії. Він був стратегічно важливий для Європи як недорогий шлях для морських перевезень близькосхідної нафти. Після закінчення 2-Ї Світової війни під тиском Єгипту з території каналу були виведені британські війська, а в липні 1956 року, з метою зібрання коштів для будівництва Асуанської дамби, президент Єгипту Нассер розпорядився націоналізувати канал.
У відповідь Ізраїль у жовтні, а Британія та Франція в листопаді десантували в районі каналу війська і окупували його. Під тиском Радянського Союзу, США та Організації Об’єднаних Націй з грудня по березень наступного року всі іноземні війська були виведені і канал поновив свою роботу.
Через десять років Єгипет знову закрив судноплавство по Суецькому каналу із-за Шестиденної війни, коли ізраїльтянами було окуповано Сінайський півострів. Судноплавство було поновлене в 1975 році, після підписання єгипетським президентом Анваром Садатом мирного договору з Ізраїлем.
Сьогодні Суецький канал є одним з основних джерел доходу Єгипту, поряд з видобутком нафти і туризмом – по ньому пропливає в середньому 50 суден щоденно, перевозячи за рік близько 300 мільйонів тон вантажу і заробляючи при цьому понад 5,2 мілрд доларів.
Африка_Суэцкий_канал_на_карте-Africa_Suez_Canal_on_the_map-2
1959 – Полковник Корпусу морської піхоти США Вільям Ранкін, виконуючи в небі Північної Кароліни політ на висоті 14 326 метрів, вимушено катапультувався з реактивного винищувача «Крусейдер» і, попавши в сильну грозу, спускався на землю протягом 40 хвилин замість 11, що вважається найтривалішим в історії стрибком з парашуту.
1965 – Мальдіви, невелика держава із 1200 коралових островів в Індійському океані, проголосили свою незалежність від Великобританії, котра володіла островами з 1887 року.
1969 – Американка Шарон Адамс стала першою жінкою, яка самотужки перетнула на яхті Тихий океан (6 тисяч миль від Йокогами до Сан-Дієго).
1971 – Відбувся старт космічного корабля «Аполлон-15», пілотований астронавтами Д. Скоттом, А. Ворденом и Дж. Ірвіном, модуль якого 30 липня здійснив четверту в історії людства посадку на Місяць.
1983 – На чемпіонаті світу в Мюнхені чеська легкоатлетка Ярміла Кратохвілова встановила рекорд у бігу на 800 метрів (1 хв. 53,28 сек), який діє й сьогодні і є найтривалішим рекордом в легкій атлетиці.
1992 – Іспанський гонщик Мігель Індурайн вдруге підряд виграв велосипедні перегони «Тур де Франс».
1994 – Президентом Гамбії став 29-річний Яйа Гаммет, наймолодший президент у світовій історії.
1995 – Представники 15-ти країн Євросоюзу підписали Конвенцію про створення Європолу — організації, покликаної координувати дії поліції країн ЄС у боротьбі зі злочинністю.
1998 – Компанії Circuit City і Good Guys анонсували новий стандарт цифрового відео – Digital Video Express (DIVX), як альтернативу стандарту Digital Video Disks (DVD).
1999 – В штаті Джамму і Кашмір індійська армія завершила операцію «Віджай» проти сепаратистів, які прагнули приєднати штат до Пакистану. За три місяці ціною вкрай високої напруги військ, створюючи чисельну перевагу, із застосуванням авіації і важкого озброєння Індія змогла звільнити всю територію, зайняту на початку травня кашмірськими моджахедами.
2008 – У результаті тривалих дощів у Західній Україні повінню затопило Чернівецьку та Івано-Франківську області і Придністров’я – протягом кількох загинула 21 людина, багато населених пугктів, включаючи Тираспіль та Чернівці, було затоплено.

Народились:

167817 квітня 1711, Йосиф I (Йосиф Габсбург), імператор Священої Римської імперії (1705-11 рр.), король Римський (1690-1711 рр.), король Угорщини(1687-1711 рр.), король Чехії (1687-1711 рр.), старший син імператора Леопольда I і Елеонори Нойбургсської.
18562 листопада 1950, Цей день в історії: 26 липняДжордж Бернард Шоу, ірландський драматург, лауреат Нобелівської премії (1925) (Пігмаліон, Андрокл і лев, Кандида).160 років з дня народження.
18756 червня 1961, Карл Густав Юнг, швейцарський психолог, філософ (Метаморфози і символ лібідо).
18806 березня 1951, Цей день в історії: 26 липняВолодимир Кирилович Винниченко, український письменник (Заповіт батьків, Записки кирпатого Мефистофеля, Хочу!, Слово за тобою, Сталін!), редактор (журнал “Дзвін”), політик (голова уряду Центральної Ради [1917], Директорії [1918-19]).
18859 жовтня 1967, Цей день в історії: 26 липняАндре Моруа (Еміль Ерзог), французький письменник (Сімейне коло).
189422 листопада 1963, Олдос (Леонард) Хакслі, англійський філософ, письменник (Острів, Геній і богиня, Точка відліку).
192215 грудня 2010, Блейк Едвардс (Македвардс), американський кінорежисер (Рожева пантера, Великі перегони, Дні вина і троянд, Сніданок з Тіффані).
19287 березня 1999, Цей день в історії: 26 липняСтенлі Кубрик, американський кінорежисер (Страх і бажання, Поцілунок вбивці, Дороги слави, Спартак, Лоліта, Космічна одісея: 2001 рік, Механічний апельсин).
1931 – Іван Михайлович Дзюба, український письменник, критик, головний редактор журналу “Сучасність”.
1943Цей день в історії: 26 липняМік (Майкл) Джаггер, англійський рок-музикант, автор 41 хітів за період 1964-89 рр., володар 5 золотих дисків (The Rolling Stones: (I Can’t Get No) Satisfaction, Get Off of My Cloud, Paint It, Black, Ruby Tuesday, Honky Tonk Women, Brown Sugar, Angie, Miss You); член Залу слави рок-н ролу.
1945 – Володимир Борисович Гриньов, український політик, колишній віце-спікер Верховної Ради.
1945 – Гелен Міррен (Єлєна Лідія Міронофф), англійська актриса (Калігула, Головний підозрюваний, Білі рицарі).
1949 – Роджер Тейлор (Мідоуз-Тейлор), англійський рок-музикант, ударник (Queen: Seven Seas of Rhye, Killer Queen, Bohemian Rhapsody, You’re My Best Friend, Somebody to Love, Another One Bites the Dust, Crazy Little Thing Called Love, Radio Ga-Ga; соло: Fun in Space, Strange Frontier).
1959Цей день в історії: 26 липняКевін Спейсі (Фаулер), американський актор, лауреат «Оскара» (Краса по-американськи [1999], Звичайні підозрювані [1995], Американці, Епідемія, Сім, Час убивати, Таємниці Лос-Анжелеса).
1961 – Гері Чероне, американський рок-музикант, співак (Extreme, Van Halen).
1961Цей день в історії: 26 липняКейко Мацуї, японська композиторка і піаністка (Deep Blue, The Road).
1965Сандра Баллок, американська актриса (“Швидкість”, “Поки ти спав”, “Руйнівник”, “Міссісіпі у вогні”).
1966 – Анджело Ді Лівіо, італійський футболіст, віце-чемпіон Європи (2000).
1968 – Фредерік Діфенталь, французький актор (Таксі, Лабіринти).
1971 – Андрій Григорьєв-Аполлонов, російський співак (Иванушки International).
1973 – Кейт (Бейлі) Бекінсейл, англійська актриса («Перл-Харбор», «Авіатор», «Пригадати все»).
1983Вікторія Петрівна Лопирьова, російська модель, телеведуча; «Міс Росія» — 2003.

No Comments

    Leave a Reply

    Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.