Цей день в історії: 27 липня

Опубліковано: 27.07.2016

Всі події

1214 – У битві при Бувіні французький король Філіп II наголову розбив війська англійського короля Цей день в історії: 27 липняІоанна Безземельного, що привело до підписання Шионського мирного договору, за яким Англія втрачала всі завоювання на території Франції, північніше Луари.
27 липня 1299 року бей Осман Газі бен Ертугрул проголосив незалежність свого князівства від Конійського султанату. Держава тюрків-огузів у північно-західній Анатолії стала основою для нової імперії, яка прийшла на зміну Візантії після її падіння в 1453 році, і поглинула численні держави в Південно-Східній Європі, Західній Азії, на Кавказі і в Африці. Османська імперія проіснувала більше шести століть і припинила своє існування в 1922 році як наслідок поразки в Першій світовій війні.
На початку XIII століття під натиском монгольської навали тюркське плем’я кайи мігрувало із Середньої Азії спочатку в Афганістан, а потім в Малу Азію, де його вождь Ертугрул отримав від Конійського султанату турків-сельджуків право поселитися на прикордонних з Візантійською імперією землях. В 1231 році він завоював візантійське місто Тебазіон, яке було перейменоване в Сьогют і стало першою столицею земель кайи. В 1258 році в ньому народився Осман, який після смерті батька у 1280 році став правителем бейліка (уділу).
Уникаючи конфліктів із іншими тюркськими племенами, Осман здійснював набіги на прикордонні міста ослабленої Візантії, що дозволило йому створити досить потужну армію і коли в кінці XIII століття Конійський султанат із-за внутрішніх міжусобиць опинився на грані розпаду, 27 липня 1299 року Осман проголосити незалежність свого бейліка, який стали називати за іменем правителя. В 1302 році, після перемоги Османа над Візантією у Бафейській битві, до його володінь були приєднані родючі землі Віфінії, а в 1305 році – території на підступах до Нікеї, Нікомедії і Бурси.
Балкани і Мала Азія близько 1300 року
Балкани і Мала Азія близько 1300 року
Захоплена 6 квітня 1306 року Бурса стала плацдармом для подальших завоювань, які здійснив син Османа Орхан I, котрий захопив Нікею, Нікомедію, Анкару. За його правління Османський бейлік перетворився на сильну державу з потужною армією, централізованим урядом і власною валютою, влада якої поширилася на більшу частину Анатолії, європейський і азійський берег протоки Дарданели та чорноморське узбережжя Малої Азії. Третім засновником Османської імперії вважається Мурад I, син Орхана, який в1362 році завоював Адріанополь у Фракії, поширивши експансію османів на Балкани, і Османський халіфат став реальною загрозою в Європі.
29 травня 1453 року війська 21-річного султана Мехмеда II завоювали Константинополь, що привело до падіння Візантійської імперії, яка існувала протягом 1123 років. Її землі увійшли до складу Османської держави, а сам султан, вважаючи себе наступником візантійського імператора, прийняв титул Кайзер-і Рум (Цезар Риму). Його носили всі турецькі султани до падіння в 1922 році Османської імперії, ослабленої численними війнами в XIX столітті і вкрай невдалим союзом з Німеччиною та Австрією в Першій світовій війні.
В часи свого найбільшого розквіту, які припали на правління Сулеймана Пишного в XVI столітті, Османська імперія поглинула численні держави в Південно-Східній Європі, Західній Азії, на Кавказі і в Африці, повністю контролювала Середземне та Червоне моря і Перську затоку. Після розпаду імперії на її території виникли незалежні країни, етнічні чистки в яких привели до загибелі кількох мільйонів османських мусульман.
1302 – Між військом Османа I і візантійської армією під командуванням Георгія Музалона відбулась Бафейская битва, перемога в якій дала можливість османам захопити Віфанію.
1532 – Загальноімперський рейхстаг у Регенсбурзі затвердив перший кримінальний і кримінально-процесуальний кодекс Священної Римської імперії німецької нації, названий згодом «Кароліна» на честь імператора Карла V. Будучи єдиним загальноімперським законом роздробленої Німеччини, «Кароліна» мала на меті упорядкувати кримінальне судочинство у місцевих судах і була побудована на презумпції вини, відзначалась суворістю, навіть жорстокістю мір покарання і діяла до кінця XVIII століття.
1586 – Англійський мореплавець сер Волтер Релі привіз із американської колонії у Вірджинії до Англії перший тютюн.
1606 – В Порт-Роялі засновано першу в Канаді постійну французьку колонію.
1656 – За єретичні погляди майбутній всесвітньо відомий філософ 24-річний Спіноза був вигнаний з єврейської громади Амстердаму. Членам громади було заборонено з ним будь-яке спілкування, а самому Спінозі заборонялося надалі використовувати своє єврейське ім’я Барух («благословенний»). Віднині Спіноза взяв собі ім’я Бенедикт.
1694 – У результаті угоди між майже збанкрутілим урядом та групою фінансистів Актом парламенту засновано Банк Англії, найстаріший центральний банк світу.
27 липня 1794 року Національний Конвент усунув від влади і заарештував Максиміліана Робесп’єра, основного натхненника і реалізатора ідей якобинської диктатури у Франції. Як керівник Комітету громадської безпеки, Робесп’єр санкціонував страту більше 17 тисяч ворогів Революції. Наступного дня 36-літній Робесп’єр і 21 його послідовник були гільйотиновані на площі Революції в Парижі.
Максиміліан Робесп’єр народився в Аррасі в 1758 році, отримав юридичну освіту і в 1789 році був обраний до Національної асамблеї, де проявив велику активність і згодом став одним із керівників Революційної ради. За свою принципову позицію щодо дотримання громадської моралі він отримав прізвисько “Непідкупний” і в квітні 1790 року очолив Якобинський клуб, ліве політичне об’єднання прихильників Французької революції.
Закликами віддати короля Людовика XVI під суд за зраду, Робесп’єр набув багато впливових ворогів, але одночасно здобув велику популярність серед парижан. В 1792 році Робесп’єр був обраний до Національної асамблеї від Парижу, а 27 липня 1793 року став членом Комітету громадської безпки, завданням котрого була боротьба проти зовнішніх та внутрішніх ворогів Франції і контроль за діяльністю уряду.
Під керівництвом Робесп’єра Комітет став фактично диктаторським органом влади, проголосивши у вересні в країні владу терору і менш, ніж за рік арештувавши 300 тисяч громадян, підозрюваних у контрреволюційній діяльності; мінімум 10 тисяч з них померло в тюрмах, а 17 тисяч, за офіційними даними, були страчені, головним чином на гільйотині на площі Революції.
Маючи необмежені повноваження, Робесп’єр розправився зі своїми політичними опонентами і 4 червня 1794 року майже одноголосно був обраний головою Національного конвенту. Через шість днів було прийнято закон, що позбавляв права підозрюваного на публічний суд і юридичну допомогу, і за наступний місяць було гільйотиновано 1400 ворогів революції, хоча загроза зовнішньої інтервенції чи внутрішньої контреволюції, на котрі в основному посилався Робесп’єр, були відсутні.
Це змусило поміркованих політиків лівого і правого крила створити коаліцію, опозиційну до якобинців, яку очолили головнокомандувач національної гвардії республіки Поль Баррас, міністр поліції Жозеф Фуше та секретар Конвенту Жан-Ламбер Тальєн.
27 липня 1794 року (9 термідора II року за революційним календарем) Робесп’єр і його соратники були заарештовані Національною асамблеєю. Після повідомлення про те, що Національний конвент змістив його з поста керівника, Робесп’єр намагався застрілитися, але лише поранив себе. Наступного вечора, 28 липня, без суду Робесп’єр і 21 його близький соратник були гільйотиновані на на площі Революції. 11 термідора був страчений ще 71 якобинець.
Згодом Комітет громадської безпеки втратив свої повноваження, з тюрем було випущено тисячі людей, і Французька революція стала менш радикальною. Влада Директорії, що прийшла на зміну Конвенту, характеризувалась буржуазною орієнтацією, корупцією і зазнала численних військових поразок. В 1799 році її було повалено в ході військового перевороту, очолюваного Наполеоном Бонапартом.

Цей день в історії: 27 липня

1830 – У Франції почалась Липнева революція, в ході котрої було повалено владу короля Карла X, антиконституційні укази якого стали причиною заворушень в Парижі. 2 серпня він був змушений зректися престолу і став останнім монархом Франції з династії Бурбонів.
1866 – По дну Атлантичного океану між США та Британією завершено прокладання перший телеграфний кабель.
1880 – Відбулась одна з найголовніших битв Другої англо-афганської війни – у битві при Майванді афганці під керівництвом Аюб-хана перемогли англійців, але втратили більшість свого війська і були змушені відступити від Кандагара.
1890 – В один з періодів душевної кризи, відчуваючи, що його хвороба стає тягарем для оточуючих, Цей день в історії: 27 липняВінсент ван Гог смертельно поранив себе пострілом з пістолета в груди і помер через два дні.
1909 – Орвілл Райт, один із відомих братів-авіаторів Райт, встановив рекорд тривалості польоту – на першому літаку, збудованому спеціально для армії, він протримався в повітрі 1 годину 12 хвилин і 40 секунд.
1921 – В університеті Торонто канадські вчені Фредерік Бантінг і Чарльз Бест вперше у світі зуміли виділитиЦей день в історії: 27 липня інсулін – гормон, котрий запобігає розвитку діабету. Вже через рік перші добровольці випробували на собі дію нового препарату і результати були настільки вражающі, що торонтський університет розпорядився безплатно ліцензувати виробництво інсуліну для фармацевтичних компаній. В 1923 році Бантінг і Бест за своє відкриття отримали Нобелівську премію в галузі медицини.
1940 – На екрани США вийшов мультиплікаційний фільм «В чому справа, Док?» студії Warner Brothers, в якому вперше з’явився персонаж Багз Банні, створений художником Роберта МакКімсона.
1944 – Радянські війська зайняли Львів і Станіслав (нині – Івано-Франківськ).
1945 – Російський письменник Олександр Солженіцин отримав вісім років таборів за антирадянську пропаганду.
1949 – В Англії відбувся перший випробувальний політ першого в світі комерційного реактивного пасажирського літака «Комета» британської фірми «Де Хевілленд». Він почав експлуатуватися 22 січня 1952 року за маршрутом Лондон — Рим — Бейрут — Хартум — Йоганнесбург.
1953 – Підписанням у місті Пханмунджон перемир’я закінчилась Цей день в історії: 27 липняКорейська війна, котра тривала 3 роки і 32 дні. Від імені США, що представляли Південну Корею, угоду підписав генерал Вільям Гаррісон, від імені Північної Кореї – генерал Нам Ір. Згідно з нею, між Північною та Південною Кореями було відновлено кордон по 38-й паралелі і утворено демілітаризовану зону. Мирний договір між двома країнами не підписано до сих пір.
1967 – У Великій Британії відмінено кримінальне переслідування гомосексуалістів.
1977 – Радянський гросмейстер Віктор Корчной попросив у Амстердамі політичного притулку.
1990 – В Білорусії прийнято Декларацію про державний суверенітет.
1993 – Компанія Microsoft анонсувала нову операційну систему Windows NT (“New Technology” – нова технологія), яка позиціонувалась як ОС для робочих станцій і серверів. Windows NT дала початок сімейству операційних систем, в яке також входять Windows 2000, Windows XP, Windows Server 2003, Windows Vista, Windows Server 2008, Windows 7, Windows Server 2008 R2, Windows 8, Windows 8.1, Windows Server 2012.
1994 – Парламент Індії заборонив у країні проведення тестів на визначення статі майбутньої дитини із-за аномально великої кількості абортів у випадках, коли тести визначали, що повинна народитись дівчинка.
1996 – В Центральному парку Атланти, столиці XXVI літніх Олімпійських ігор, під час безплатного концерту відбувся вибух – загинула одна жінка і поранено більше 100 чоловік.
1996 – На Олімпійських іграх в Атланті канадець Донован Бейлі переміг у бігу на 100 метрів з новим світовим рекордом 9,84 секунд.
2002 – Під час авіашоу на Скнилівському аеродромі під Львовом унаслідок падіння винищувача Су-27УБ у натовп глядачів загинуло 77 осіб (серед них 28 дітей) і постраждало ще 543 чоловіка. За кількістю загиблих Цей день в історії: 27 липняСкнилівська трагедія вважається найбільшою катастрофою в історії авіаційних свят.
2006 – Компанія Intel випустила Core 2, восьме покоління мікропроцесорів архітектури x86, засноване на абсолютно новій процесорній архітектурі. Це нащадок мікроархітектури NetBurst, на якій побудована більшість мікропроцесорів Intel починаючи з 2000 року. Починаючи з Core 2 Intel відмовився від бренду Pentium, який використовувався з 1993 року. Як і їхні попередники, процесори Intel Core діляться на моделі Solo (одноядерні), Duo (двоядерні), Quad (чотириядерні) і Extreme (дво- або чотири-ядерні з високою швидкістю і розблокованим множником).
2012 – У Лондоні відкрились Ігри XXX Олімпіади, тридцяті літні Олімпійські ігри, в яких 10 956 спортсменів з 204 країн розіграли 302 комплекти нагород з 26 видів спорту. Україна зайняла 14 місце у командному заліку, здобувши 6 золотих, 5 срібних та 9 бронзових медалей.

Народились

77422 квітня 835, Кукай, японський буддистський монах, засновник японської секти езотеричного буддизму Сінґон.
145227 травня 1508, Людовико Марія Сфорца (Людовико іль Моро), міланський герцог, правитель міста (1494-98 рр.).
16128 лютого 1640, Мурад IV, 17-й турецький султан, завойовник Багдаду.
176817 липня 1793, Шарлотта Корде д’Армон, французька революціонерка-жирондистка; убивця Жана Поля Марата, вождя якобинців.
18012 січня 1892, Джордж (Бідель) Ейрі, англійський астроном і математик; виявив явище астигматизму людського ока, розробив сучасну теорію райдуги і теорію дифракції телескопів.
182427 листопада 1895, Цей день в історії: 27 липняАлександр Дюма-син, французький письменник, драматург (Дама з камеліями).
183516 лютого 1907, Джозуе Кардуччі, італійський поет, лауреат Нобелівської премії (1906) (Ямби і еподи, До Сатани).
185325 грудня 1921, Володимир Галактіонович Короленко, російський письменник (Сон Макара, Сліпий музикант).
191723 вересня 1970, Цей день в історії: 27 липняБурвіль (Андре Робер Рембур), французький комедійний кіноактор (Три мушкетери, Гава, Велика прогулянка).
1928 – Джозеф Кіттінгер, американський пілот; автор чиленних рекордів з висотних стрибків з парашутом.
193625 березня 1989, Маріс-Рудольф Лієпа, латвійський танцівник балету, соліст Большого театра (Москва).
1960 – Сергій Володимирович Куніцин, український політик, колишній голова уряду Криму (1999-2001).
1965 – Хосе-Луїс Челаверт, парагвайський футболіст, воротар.
1977
Джонатан Ріс-Маєрс
(Джонатан Майкл Френсіс О’Кіф), ірландський кіноактор («Олександр», «Матч-пойнт», «Місія нездійсненна 3», «З Парижа з любов’ю»).

No Comments

    Leave a Reply

    Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.