Цей день в історії: 29 липня

Опубліковано: 29.07.2016

Всі події:

238 – Преторіанська гвардія штурмом взяла палац імператорів Риму Пупієна і Бальбіна, яких після тортур і знущань було страчено. Того ж дня 12-річний Гордіан III був оголошений імператором Римської імперії.
615 – 12-річний Пакаль Великий у місті Паленке успадкував трон правителя Баакульского царства майя.
626 – В ході Ірансько-візантійської війни розпочалася десятиденна облога столиці Візантійської імперії Константинополя аварами і союзними їм племенами слов’ян, булгар і гепідів.
1014 – У вирішальній битві Візантійсько-болгарської війни болгарська армія зазнала нищівної поразки, а взяті в полон 15 тисяч болгар за наказом імператора Василія II Болгаробійця були осліплені. Поразка у битві біля Клейдіона привела до остаточного падіння Першого Болгарського Царства через чотири роки і залишалось під владою Візантії наступні майже 200 років.
1030 – У битві з військами повсталої знаті, підтримуваної датчанами, загинув Олаф II Святий, 35-річний король Норвегії з 1015 року, котрий завершив введення в країні християнства. В 1027 році після невдалого походу проти Данії, коли норвезькі війська були розбиті датським королем Кнудом Великим, Олаф втік до Новгороду і через два роки зробив спробу повернути собі владу в країні, але зазнав поразки. Через рік по смерті він був канонізований і став останнім західним святим, визнаним православною церквою.
1108 – Людовик VI став королем Франції, п’ятим з династії Капетингів. Впродовж свого правління він боровся з «бунтівними баронами», які турбували Париж, а також з норманськими королями Англії, що намагались заволодіти землями Нормандії.
1565 – Королева Шотландії Марія Стюарт вийшла заміж за свого кузена лорда Дарнлі.
1572 – За 50 верст від Москви розпочалась Молодинська битва, в якій билися московське військо під проводом земського воєводи князя Михайла Воротинського та опричного воєводи князя Дмитра Хворостиніна і армія кримського хана Девлет-Герая, яка включала кримські, турецькі й ногайські загони. Незважаючи на дворазову чисельну перевагу, 120-тисячна кримська армія була розбита. Перемога в битві дозволила Московії остаточно здобути незалежність і стала поворотним пунктом в протистоянні Московського царства із Золотою Ордою, яку в той час уособлювало Кримське ханство, і яке після битви відмовилося від домагань на Казанське й Астраханське ханства й надалі втратило більшу частину своєї могутності.
1588 – Біля французького узбережжя англійський флот під командуванням лорда Чарльза Говарда і сераЦей день в історії: 29 липня Френсіса Дрейка завдав поразки іспанській Непереможній Армаді. Вісім годин виснажливого бою і несприятливі погодні умови змусили іспанців залишити арену бойових дій і рятуватися втечею через Північне море. Надії на несподівану атаку і швидке завоювання Англії розвіялись, і залишки Армади були змушені повертатись до Іспанії через Північне море, в обхід Шотландії та Ірландії, що вдалось зробити лише у жовтні ціною втрати половини флоту і 15 тисяч чоловік.
1693 – У битві поблизу Неервіндене часів дев’ятирічної війни між Францією та Аугсбурзькою лігою, французька армія маршала Франсуа-Анрі Монморансі здобула піррову перемогу над коаліційними військами Вільгельма III Оранського.
1754 – У першому міжнародному боксерському матчі чемпіон Великої Британії Джек Слек за 25 хвилин нокаутував француза Жака Петі.
1776 – Останній український кошовий отаман Петро Калнишевський відправлений на Соловецькі острови, де провів в ув’язненні 25 років. Монастирському керівництву було наказано утримувати Калнишевського «без відпусток із монастиря, заборонити не лише листування, але ще й спілкування з іншими персонами і тримати під вартою солдат монастиря».
1793 – Перший віце-губернатор Верхньої Канади Джон Грейвз Сімко заснував форт та морський порт Йорк (нині Торонто).
1836 – У Парижі відбулось урочисте відкриття Цей день в історії: 29 липняТріумфальної арки, зведеної за ініціативою Наполеона Бонапарта на честь військових перемог, отриманих Францією під час Революції і в період Першої імперії. 15 грудня 1840 під аркою проїхав траурний кортеж з прахом Наполеона, доставленим з острова св. Олени.
1848 – В Ірландії поразкою завершилось національне повстання в Тіпперері під керівництвом Вільяма Сміта О’Браєна. Члени Молодого Ірландського руху планували проголосити незалежність Ірландії, але погана організація і брак підтримки населенням призвели до поразки. О’Браєн був заарештований, засуджений до смертної кари, котру замінили на заслання до Тасманії.
1900 – В італійському місті Монца американо-італійський анархіст Гаетано Бреші застрілив короля Італії Умберто I. Спадкоємцем престолу став його син Віктор Емануїл III. Бреші був схоплений і згодом засуджений до довічних каторжних робіт; він покінчив життя самогубством 22 травня 1901 року.
1907 – Сер Роберт Бейден-Павелл заснував у Великобританії першу організацію бойскаутів – на острові Броунсі, що знаходиться в каналі Ла-Манш, почав діяти перший хлопчачий скаутський табір.
1914 – Запущено в дію першу трансамериканську телефонну лінію Сан-Франциско — Нью-Йорк.
1914 – Відбулись перші бойові дії Першої Світової війни – два австрійські річних кораблі обстріляли Бєлград.
1919 – Денікінські війська зайняли Полтаву.
1936 – В радянському НКВД видано секретну інструкцію, що вимагала “будь-якими методами” добиватись від “ворогів народу” зізнань про вчинені злочини.
1941 – За численні прорахунки, поразки, оточення частин РСЧА, генерал армії Георгій Жуков звільнений з посади начальника Генерального штабу та призначений командувачем Резервним фронтом.
1941 – Румунія оголосила про повернення Бесарабії і Буковини, окупованих СРСР в 1940 році.
1945 – Американський військовий корабель “Індіанаполіс”, що доставив компоненти атомної бомби на американську базу на острові Тініан, був затоплений японським підводним човном в шестисот милях від Гуама. Із 1199 чоловік екіпажу врятувались лише 318.
1948 – У Лондоні король Георг VI відкрив XIV Олімпійські ігри, в яких взяло участь 4 104 спортсменів з 59 країн, що розіграли 136 комплектів нагород у 17 видах спорту. В спортивному плані героїнею Олімпіади стала легкоатлетка з Нідерландів Фанні Бланкерс-Коен, яка виграла 4 золоті медалі в спринтерських дисциплінах. У командному заліку перемогла збірна США.
1954 – У Лондоні у видавництві Allen & Unwin вийшла друком перша частина роману-епопеї англійського письменникаЦей день в історії: 29 липняДжона Р. Р. Толкіна «Володар перснів», й до сьогодні найвідоміший твір жанру фентезі. «Володар перснів» був написаний як єдина книга, але через обсяг і повоєнний брак паперу при першому виданні її розділили на три частини: «Братство персня»,«Дві вежі» і «Повернення короля». «Володар перснів» прекладено на понад 40 мов світу і є другим у світі бестселером, кількість проданих примірників якого перевищила 150 мільйонів.
1957 – У Відні почало роботу Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ), покликане здійснювати контроль за мирним використанням атомної енергії.
1958 – Конгрес США прийняв законопроект про створення Національного управління з аеронавтики і дослідження космічного простору (НАСА), призначене для координування всіх американських мирних програм з освоєння космічного простору.
1967 – Американський хіт-парад на три тижні очолила пісня «Light My Fire», видана другим синглом з дебютного однойменного альбому групи «The Doors».
1967 – Папа римсmкий Павло VI видав енцикліку «Humanae Vitae» («Людське життя»), якою заборонив будь-які штучні методи контролю за народжуваністю дітей.
1981 – Близько 750 мільйонів телеглядачів у 74 країнах світу спостерігало за одруженням спадкоємця британського престолу принца Чарльза і леді Діани Спенсер, 19-річної шкільної вчительки. Церемонія Цей день в історії: 29 липняодруження принца Чарльза і леді Ді відбулась в кафедральному соборі Св. Павла в присутності 3500 гостей.
1987 – Президентом Франції Франсуа Міттераном та прем’єр-міністром Великої Британії Маргарет Тетчер підписано угоду про початок будівництва Євротунелю під Ла-Маншем, що мав з’єднати дві країни. Перший пробний залізничний рейс по тунелю під Ла-Маншем було здійснено 6 травня 1994 року.
1989 – Новообраний президент Польщі Войцех Ярузельський відмовився від поста генерального секретаря Комуністичної партії.
1992 – Після повернення на батьківщину заарештовано Еріха Хонекера, колишнього керівника Східної Німеччини, звинуваченого у організації вбивства людей. Пізніше він був звільнений з-під варти із-за тяжкого стану здоров’я і йому було дозволено виїхатти до своїх родичів у Чилі.
1993 – Через фальсифікацію матеріалів слідства Верховний суд Ізраїлю відмінив смертний вирок Івану Дем’янюку, американцю українського походження, звинувачуваному в масовому знищенні євреїв в нацистських концтаборах часівДругої Світової війни.
1994 – У США пройшла прем’єра фільму «Цей день в історії: 29 липняМаска» з Джимом Керрі у головній ролі. Фільм, знятий за мотивами коміксів, увійшов до десятки найкасовіших стрічок 1994 року, закріпив репутацію Керрі в якості одного з провідних комедійних акторів того часу. «Маска» стала дебютним фільмом для моделі Камерон Діас.
1996 – На Олімпійських іграх в Атланті американець Карл Льюіс виграв свою дев’яту золоту медаль, на цей раз стрибках в довжину, і став п’ятим спортсменом, що перемагав на чотирьох Олімпіадах підряд.
2005 – Астрономи Майк Е. Браун із Каліфорнійського технологічного інституту, Чедвік Трухільо з обсерваторії Джеміні і Девід Рабіновіц з Єльського університету оголосили про відкриття десятої планети Сонячної системи Ерида, виявленої ними 21 жовтня 2003 року. Однак 24 серпня 2006 року Міжнародний астрономічний союз затвердив нове визначення планети, за яким Ерида віднесена до категорії «карликових планет».
2012 – Українка Олена Костевич завоювала першу медаль для України на Олімпіаді у Лондоні – у стрільбі з пневматичного пістолета вона стала третьою.

Народились:

18172 травня 1900, Цей день в історії: 29 липняІван Костянтинович Айвазовський (Ованес Айвазян), російський художник-мариніст, автор більше 6 тисяч картин; збудував у рідній Феодосії морський порт і провів до міста залізницю.
18651 листопада 1944, (Роман Марія Александр)Цей день в історії: 29 липняАндрей Шептицький, єпископ Української греко-католицької церкви, Митрополит Галицький та Архієпископ Львівський — предстоятель Української греко-католицької церкви (з 1901 р.).
18706 січня 1908, Джордж Діксон, американський боксер; перший чорношкірий чемпіон світу в професійному боксі.
18863 лютого 1970, Григорій Хмара, американський актор українського походження (Єлена і її чоловіки, Людина, що віддала наказ убити, Раскольников, Распутін). 130 років з дня народження.
190518 вересня 1961, Цей день в історії: 29 липняДаг Яльмар Хаммершельд, шведський економіст, другий генеральний секретар ООН (1953-61 рр.); загинув у автокатастрофі; посмертно нагороджений Нобелівською премією миру (1961).
19152 травня 1988, Павло Петрович Кадочников, російський кіноактор (Подвиг розвідника, Повість про справжню людину).
1925 – Мікіс Теодоракіс, грецький композитор, політик. Сьогодні 91-а річниця.
1941 – Девід Ворнер, американський актор (Аватар, Планета мавп, Том Джонс, Стартрек, Людина-морозиво, Людина з двома мозками).
1945Цей день в історії: 29 липняМірча Луческу, румунський футболіст і тренер («Інтер» (Мілан), «Галатасарай» (Стамбул), «Шахтар» (Донецьк)); заслужений тренер України.
1953 – Гедді Лі (Гері Лі Вайнріб), вокаліст і бас-гітарист канадської рок-групи Rush.
1954Цей день в історії: 29 липняІгор Якович Крутой, російський композитор, продюсер.
1955 – Жан Англад, французький актор (Підземка, Нікіта, Королева Марго).
1957 – Неллі Кім, радянська гімнастка, п’ятиразова Олімпійська чемпіонка (1976, 1980).
1973Цей день в історії: 29 липняВаня Морріс, американський співак в стилі ритм-енд-блюз (Boyz II Men: «End Of The Road», «I’ll Make Love To You»).
1981 – Фернандо Алонсо, іспанський автогонщик, дворазовий чемпіон світу у класі Формула-1 (2005, 2006).

No Comments

    Leave a Reply

    Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.