Цей день в історії: 2 липня

Опубліковано: 02.08.2016

Всі події:

338 до н. е. – Македонський цар Філіпп II з 30-тисячною армією переміг об’єднану армію грецьких міст-держав, основу якої становили афіняни та фіванці. Афіни засудили свого полководця Лісікла до смерті, а скорботні Фіви на місці битви спорудили 5-метровий мармуровий монумент, що зображує пораненого лева. У 1818 році в ході археологічних розкопок виявили уламки гігантського лева, там же пізніше знайшли останки 254 воїнів, полеглих за свободу Еллади.
216 до н. е. – В ході Другої Пунічної війни карфагенські війська під керівництвом Цей день в історії: 2 липняГаннібала у битві біля Каннрозбили 80-тисячну армію римлян, завдавши їм найтяжчу за їх історію поразку, – карфагеняни втратили 5 700 чоловік, а римляни під керівництвом консула Теренція Варрона – майже 50 тисяч.
49 до н. е. – Гай Юлій Цезар розбив війська Помпея в бою біля Леріди.
47 до н. е. – У бою біля Зели (Сирія) Гай Юлій Цезар розбив військо боспорського царя Фарнака II і послав про цю подію коротке повідомлення в Сенат: “Прийшов, побачив, переміг”.
1177 – Військо нижньогородського князя Івана Дмитровича на річці П’яні (Мордовія) було розбите татарським царевичем Арапшею (Араб-шах Муззаффар), який після цього пограбував Нижній Новгород і Рязвнь.
1552 – В Пассау підписано договір, що надавав протестанським князям Німеччини право самостійно визначати релігію своїх підданих.
1610 – Англійський мореплавець Генрі Гудзон увійшов у води, відомі сьогодня як протока Гудзона, щиро вірячи, що попав у Тихий океан Північним шляхом.
1727 – Сподіваючись залучити на свій бік українську козацьку старшину в протистоянні з турками, російський імператор Петро II видав указ про відновлення виборної посади гетьмана Малоросії. Згодом гетьманом було обрано проросійськи настроєного Данила Апостола.
1769 – По дорозі до Сан-Дієго капітан іспанської армії Гаспар де Портола і священник-францисканець Хуан Креспі зробили зупинку в мальовничому місці, котре вони назвали Нуестра Сенйора ла Рейна де Лос Анджелес де Порциунцила. Засноване пізніше тут поселення отримало назву Ел Пуебла де Нуестра Сенйора ла Рейна де Лос Анжелес, котре з часом скоротилось до Лос-Анжелес.
1776Цей день в історії: 2 липняСША де-юре набули незалежність – у Філадельфії відбулась церемонія підписання Декларації незалежності 13 північноамериканських колоній від Великобританії, прийнятої 4 липня Континентальним конгресом.
1795 – США та союз індіанських племен вайандотів, делаварів, шауні, оттава, оджибве, потаватомі, майамі, кікапу і каскаскія Західна Індіанська Конфедерація підписали Гринвілльский договір, за яким американці отримували у володіння землі сучасних штатів Огайо та Індіана.
1802 – За результатом проведеного у Франції плебісциту за те, щоб проголосити Наполеона Бонапарта пожиттєвим консулом, висловилось 3 568 885 чоловік, проти – 8 374.
1824 – У Нью-Йорку відкрилась нова вулиця – 5-а Авеню, котра згодом стала знаменитою на весь світ своїми багатими і вишуканими магазинами і бутіками одягу.
1830 – В результаті Липневої революції французький король Карл X Бурбон зрікся престолу і зажадав негайного зречення від свого старшого сина, герцога Ангулемського (який протягом 20 хвилин формально був королем Людовиком XIX). Своїм наступником Карл X назвав 10-річного онука, графа Шамбора, а регентом призначив герцога Орлеанського Луї-Філіпа. Після цього Карл відправився у вигнання до Великобританії.
1887 – Американець Роуелл Ходж запатентував колючий дріт, котрий призначався для огородження пасовиськ домашньої худоби.
1903 – У Македонії почалось Ілінденське повстання проти Османської імперії за створення автономної македонської і фракійської держави в кордонах тогочасної Туреччини. У повстанні взяло участь до 35 тисяч осіб, але новостворена Крушевська Республіка протрималась лише до 12 серпня.
1909 – На озброєння армії США прийнято перший військовий літак, збудований братами Райт. Він був здатний годину триматися в повітрі, розвивати швидкість до 40 миль/год, і розбиратися-збиратися для транспортування за годину.
1913 – Американський Сенат відмовився прийняти Нікарагуа під протекторат США.
1917 – Офіцер британських ВМС Едуард Даннінг став першим пілотом, котрому вдалося посадити літак на рухомий, обладнаний спеціально для цієї мети, корабель «Furious». Через п’ять днів Даннінг загинув під час чергових випробувань авіаносця, коли його літак «Sopwith Pup» із-за механічних несправностей не зміг вчасно загальмувати і звалився за борт. В 1918 році британці збудували перший авіаносець «Argus», котрий ніс на собі до 18 літаків.
1918 – Гетьман України Павло Скоропадський затвердив закон про створення фонду Національної бібліотеки Української держави.
1933 – Відкрито Цей день в історії: 2 липняБіломорсько-Балтійський канал імені Сталіна, що з’єднує Біле море та Онезьке озеро з можливістю подальшого виходу у Балтійське море у районі Санкт-Петербурга. Він був збудований у рекордно короткий термін, за 1 рік і 9 місяців, руками в’язнів ГУЛАГу, котрих офіційно називали “заключенными каналоармейцами” (ув’язненими каналоармійцями), або скорочено “з/к” (зека). За різними даними, під час будівництва померло до 200 тисяч робітників. «Біломорканал»
1939 – Побоюючись, що нацистська Німеччина почала розробку атомної зброї, німецький фізик Альберт Ейнштейн, що проживав на той час в Нью-Йорку, написав листа президенту США Франкліну Рузвельту із закликом до негайного початку робіт над створенням власної атомної бомби.
1940 – Верховна Рада СРСР ухвалила закон про включення Північної Буковини, а також Хотинського, Акерманського та Ізмаїльського повітів Бессарабії, які від Румунії перейшли до СРСР, до складу УРСР.
1940 – Верховна Рада СРСР ухвалила закон про перетворенняМолдавської АРСР у складі УРСР на окрему Молдавську РСР (до її складу увійшла більша частина щойно приєднаної до СРСР Бессарабії)
1940 – Суд в Віші заочно засудив французького бригадногогенерала Шарля де Голля до смертної кари і позбавлення всіх військових звань і нагород за його заклик до французів продовжувати збройну боротьбу з нацистською Німеччиною.
1943 – Поблизу Соломонових островів торпедний катер “PT-109”, котрим командував лейтенант Джон Кеннеді, майбутній президент США, був протаранений і затоплений японським есміцем “Amigiri”. Кеннеді отримав поранення спини, але допоміг врятуватись члену свого екіпажу, котрого на собі доставив до найближчого острова. Ці події лягли в основу голівудської стрічки “PT 109”, знятої в 1963 році з Кліффом Робертсоном у головній ролі.
1943 – В нацистському концентраційному таборі Треблінка (Польща) відбулось повстання, під час котрого були вбиті 16 охоронців і втекло близько 600 в’язнів. Згодом більше 200 втікачів були вбиті або повернуті до табору.
1945 – Закінчилась робота Потсдамської мирної конференціїдержав-переможниць Другої Світової війни, на якій були прийняті рішення про денацифікацію, демілітаризацію, демократизацію Німеччини та її поділ на чотири зони окупації, знищення німецьких монополій, репарації, про західний кордон Польщі та про вступ СРСР у війну проти Японії.
1946 – Завершено другий етап примусового переселення з Польщі до Цей день в історії: 2 липняУкраїнської РСР (за допомогою Війська польського), який тривав із вересня 1944 року – за цей час було переселено понад 482 тисяч українців, у тому числі з Краківського воєводства – 21 776 осіб, з Ряшівського – 267 795, Люблінського – 190 734 особи. З УРСР до Польщі переселено 788 тисяч поляків.
1964 – У відповідь на напад 30 липня південнов’єтнамських військових катерів під командуванням американських офіцерів на північнов’єтнамські острови в Тонкінській затоці, торпедні катери Північного В’єтнаму атакували два американських есмінця. США використали цей інцидент для прямого втручання у війну у В’єтнамі.
1980 – Вибух бомби на залізничному вокзалі Болоньї стався вибух, в результаті якого Цей день в історії: 2 липнязагинуло 85 і було поранено понад 200 чоловік. Після тривалого розслідування і багаторічних судових процесів до різних термінв ув’язнення були засудженні 28 неофашистів з організації «Революційні збройні осередки», які так і не визналу свою причетність до теракту, який і до сьогодні є найбільшим в Італії після закінчення Другої світової війни.
1989 – В Цей день в історії: 2 липняКиєві на площі Жовтневої революції (нині – майдан Незалежності) обвалився балкон і масивна колонада Головпоштампту, що привело до загибелі 11 чоловік; ще двоє осіб були поранені. Серед жертв, крім п’яти киян, були також троє мешканців Сахалінської області (серед них дванадцятирічний хлопчик), двоє москвичів та один житель міста Старий Оскол.
1990Іракські війська увійшли на територію Кувейту, багату нафтою сусідню державу. Кувейтські війська практично не чинили опору і їх залишки, а також емір Кувейту, його сім’я і уряд втекли до Саудівської Аравії. Протягом кількох годин Ірак зайняв столицю країни і отримав контроль над 20% світових запасів нафти і доступ до великого за площею узбережжя Перської затоки.
1996 – Після 16 місяців переговорів Північна Корея погодилась відкрити свій повітряний простір для міжнародних авіапольотів.
1998 – Із заколоту військових-тутсі в місті Гома почалась Друга конголезька війна, в якій брали участь більше двадцяти збройних угруповань, з дев’яти держав. До 2008 року в результаті війни і наступних подій загинуло 5,4 мільйона людей, в основному від хвороб і голоду, що робить Другу Конголезьку війну однієї з найбільш кровопролитних воєн у світовій історії і найбільш смертоносним конфліктом з часів Другої світової війни.
2007 – На російському глибоководному апараті «Мир» вперше у світі досягнуто дна Північного Льодовитого океану – на північному полюсі було був розміщений Російський прапор і капсула з посланням майбутнім поколінням.

Народились:

16266 лютого 1685, Шарль Ле Лонгуйє, французький колоніст Канади, дослідник індіанських мов. 390 років з дня народження.
169613 грудня 1754, Махмуд, султан Османської імперії (з 1730 р.). 320 років з дня народження.
175414 червня 1825, П’єр Ле Енфан, французький архітектор; автор плану будівництва столиці США Вашингтона.
18344 жовтня 1904, Цей день в історії: 2 липняФредерік Бартольді, французький скульптор; автор статуї «Свободи» в гавані Нью-Йорка.
183521 січня 1901, Еліша Грей, американський винахідник; увійшов у історію головним чином завдяки тому, що лише на кілька годин пізніше від Александра Белла подав заявку на патентування телефону (з приводу чого багато років вів судові тяжби).
186811 січня 1923, Костянтин I Глюксбург, грецький король (1913-17, 1920-22 рр.).
18845 квітня 1959, Цей день в історії: 2 липняРомуло Гальєгос, венесуельський письменник («Донья Барабара», «Соломинка на вітрі»), просвітитель, президент Венесуели (1948).
18923 вересня 1978, Джек Леонард Ворнер (Ейхелбаум), молодший із братів-засновників кінокорпорації Warner Brothers.
19241 грудня 1987, Джеймс Артур Болдуїн, американський письменник («Інша країна», «Записки сина Америки»).
192517 травня 2013, Хорхе Рафаель Відела, президент Аргентини (1976-81 рр.); керівник військового путчу, в результаті якого і прийшов до влади; його правління знаменувалося політичними репресіями, забороною діяльності судів, профспілок, політичних партій, зникненням тисяч громадян; у 1985 році засуджений до пожиттєвого тюремного ув’язнення.
193214 грудня 2013, Цей день в історії: 2 липняПітер О’Тул, англійський актор (“Остання завіса”, “Король Ральф”, “Останній імператор”, “Лоуренс Аравійський”, “Калігула”, “Казино “Ройял”, “Як украсти мільйон”).
193930 серпня 2015, Цей день в історії: 2 липняВес Крейвен, американський кінорежисер («Кошмар на вулиці в’язів», «Вампіри в Брукліні», «Літо жахів», «Останній дім зліва»).
1939 – Едвард Паттен, співак (Gladys Knight & The Pips: Every Beat of My Heart, Letter Full of Tears, Everybody Needs Love, I Heard It Through the Grapevine, If I Were Your Woman, Neither One of Us).
1942 – Ізабель Альєнде, чилійська письменниця; племінниця президента Чилі Сальвадора Альєнде.
1944 – Джоанна Кессіді, американська актриса («Той, що біжить по лез»у, «Хто підставив кролика Роджера», «Буффало Білл»).
1951 – Стів Хіллідж, англійський рок-гітарист (Gong).
1964 – Мері-Луїза Паркер, американська актриса («Солодкий час», «Клієнт», «Кулі над Бродвеєм», «Голий у Нью-Йорку», «Смажені зелені помідори», Символи життя»).
1968Цей день в історії: 2 липняСтефан Еффенберг, німецький футболіст («Баварія»).
1969 – Фернандо Коуту, португальський футболіст («Лаціо»).
199322 січня 2014, Сергій Гагікович Нігоян, український громадський активіст; перша жертва кривавих подій під час спроби придушення Євромайдану, Герой України (2014).

No Comments

    Leave a Reply

    Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.