Точний час заснування міста Умані невідомий, проте є гіпотези, що датувати цю подію можна ХІ століттям, а у XV столітті Умань вже була відомою під назвою Ладичин.
1609 року територія під назвою «Гуманська пустка» була подарована польським урядом у вотчинне володіння брацлавському старості В.Калиновському. Калиновський прагнув назвати поселення «Калинград» або «Калинвар», але ці назви не прижилися.
А в судовому документі 1616 р. вперше офіційно згадується назва «Умань» (існують історичні розвідки, які створеджують про офіційні документи, датовані 1612 роком).
Походженя назви міста суперечливе. За однієї з гіпотез – походить від річки Ума (Уманка з тюркської : Умар – велика річка, Кума – пісочна ріка). Інша версія – від слова Куманія (Гуманія). То була давня країна кочівників (куманів – половців). Розташовувалась вона в степах України, і сучасна Уманщина якраз була частиною Білої (Західної) Куманії, де під владою кочівників жило багато осілих селян. Вони займалися своїми традиційними справами і розмовляли давньою українською мовою.
Також існує версія, що назва міста пов’язана з трипільською культурою: Ума є одним із імен богині Махадеви або Парасваті.
Також у місті переповідають легенду про корчму «У Мані». Нібито ця сама корчма стояла на перехресті шляхів. А господиня Маня (інколи кажуть, що їх було дві і обидві Мані) гостинно зустрічала і пригощала всіх піших та проїжджих подорожуючих. Тому й поспішали всі відпочити «У Мань» .
Є ще одна цікава гіпотеза про те, що назва Умань походить від слова human, яке в перекладі з івриту означає «майстер». Тобто Умань – місто майстрів.
Джерело: сайт UMAN.one
No Comments