18 листопада в історії

Опубліковано: 18.11.2016

1302 – Папа Римський Боніфацій VIII видав буллу, проголосивши абсолютний пріоритет церковної влади над світською

1626 – у Римі папа Урбан VIII освятив собор святого Петра.
Будівництво собору розпочалося у 1452 р. на місці старої базиліки, зведеної над могилою апостола Петра, який прийняв мученицьку смерть у 64 р. н. е. – за царювання імператора Нерона – і, як тисячі інших перших християн, був розіп’ятий на хресті за свою віру

18 листопада в історії
Базиліка св. Петра у Ватикані.

1720 – народився Іраклій II Багратіоні, цар Кахетії, полководець.
Він підписав договір, згідно з ним Східна Грузія перейшла під протекторат Росії

1775 – видано маніфест про новий поділ Росії – імперія розділена на 50 губерній

1787 – народився Луї Дагер, французький художник і винахідник, один із творців фотографії (дагеротипів)

1859 – народився Кость Левицький, український юрист, науковець, політичний діяч Галичини, співзасновник УНДП, голова Державного секретаріату (уряду) ЗУНР.
У липні 1941 р. був засновником і головою Української Національної Ради у Львові

1860 – у селі Курилівка на Поділлі народився Ігнацій Ян Падеревський, польський піаніст, композитор, перший прем’єр-міністр Польщі і глава МЗС у 1919 р.

1883 – у США на пропозицію інженера-зв’язківця Сендфорда Флемінга введено єдину систему визначення часу – за поясами. Доти кожне місто саме встановлювало собі час

1889 – народився Станіслав Косіор, український і радянський більшовицький партійний та державний діяч.
Був одним з організаторів Комуністичної партії (більшовиків) України. У 1928-1938 рр. – генеральний (з 1934 р. – перший) секретар ЦК КП(б)У.
У липні 1932 р. на III Всеукраїнській конференції КП(б)У, добре знаючи незадовільне становище з забезпеченням населення хлібом, активно підтримав вимогу Лазаря Кагановича і В’ячеслава Молотова повністю виконати значно завищенні плани хлібоздачі в Україні. За його ініціативою було створено колгоспні фонди (постанова ЦК КП(б)У від 18 листопада 1932 р.). Вилучення на початку 1933 р. цих фондів (включно з насіннєвими) за директивою Сталіна й Молотова і за безпосередньої підтримки Косіора стало однією з головних причин Голодомору 1932-1933 рр. в Україні.
Косіор – безпосередній організатор і виконавець політики геноциду українського народу, що виявився в ліквідації «українізації» і проведенні політики русифікації, організації штучного Голодомору, розгортанні антиукраїнського терору, фабрикуванні численних політичних процесів та масовому винищенні національної інтелігенції.
У 1939 р. його заарештували, звинуватили у приналежності до т. зв. “Польської військової організації” і розстріляли

18 листопада в історії
Станіслав Косіор.

1900 – у Києві народився Георгій Кістяківський, американський фізик і хімік українського походження.
Був заарештованій більшовиками, але зміг утекти до Німеччини, де згодом захистив докторську дисертацію, із 1926 р. – у США. Професор Гарвардського університету, доктор Оксфордського університету; дійсний член Американської національної академії наук, пізніше – її віце-президент. Радник президента США Ейзенхауера у справах національної політики й техніки.
Під час ІІ Світової війни – член Американського комітету національної оборони; один із творців атомної бомби (керівник відділу вибухових речовин атомної лабораторії в Лос-Аламосі)

18 листопада в історії
Георгій-Джордж Кістякі(о)вський.

1901 – народився Джордж Геллап, американський учений-соціолог, журналіст, автор наукових методів вивчення громадської думки

1903 – за Американо-Панамським договором Сполучені Штати отримали безстрокове право на окупацію та контроль над будь-якою частиною території Панами з метою спорудження, експлуатації й оборони міжокеанського каналу

1905 – японці змусили імператора Кореї підписати договір, згідно з яким Японія отримала контроль над зовнішньою політикою Кореї (шляхом призначення свого генерал-губернатора)

1917 – на Всеросійському помісному соборі митрополит Московський Тихон обранийпершим за двісті років патріархом Московським і всієї Русі

1918 – козачі частини Омського гарнізону заарештували членів тимчасового всеросійського уряду (Директорії). Рада міністрів Директорії передала владу адміралові Колчаку, який був проголошений верховним правителем Росії, чия влада поширювалася на Урал, Сибір і Далекий Схід.
Утворився Східний фронт

1918 Латвія проголосила незалежність. Першим главою уряду Латвійської Республіки обраний Карліс Улманіс

1926 – письменник Бернард Шоу відмовився від Нобелівської премії, заявивши: “Я можу пробачити Альфреда Нобеля за те, що він винайшов динаміт, але тільки диявол в людській подобі міг винайти Нобелівську премію”

1928 – у Нью-Йорку відбулася прем’єра першого звукового мультфільму “Пароплав Віллі”(“Steamboat Willie”) з улюбленим усіма героєм Міккі Маусом.
До цього Міккі Маус з’являвся у двох німих мультфільмах

1935 – у Варшаві почався суд над 12 членами ОУН, обвинуваченими у співучасті в убивстві міністра внутрішніх справ Польщі Броніслава Пєрацького. На лаві підсудних поруч зі Степаном Бандерою були Дарія Гнатківська, Ярослав Карпинець, Микола Климишин, Богдан Підгайний, Іван Малюца, Яків Чорній, Євген Кочмарський, Роман Мигаль, Катерина Зарицька, Ярослав Рак, Микола Лебедь.
Акт обвинувачення займав 102 сторінки машинопису. Звинувачені відмовлялися говорити по-польськи, віталися окликом “Слава Україні!”, перетворили зал процесу у трибуну пропаганди ідей ОУН.
У січні Бандеру, Лебедя, Карпинця засудять до страти, решту – від 7 до 15 років ув’язнення

1943 – нацисти ліквідували Янівський концтабір у Львові, знищивши щонайменше 6 тисяч євреїв. Командир есесівців Фріц Кацман оголосив Львів містом, вільним від євреїв

18 листопада в історії
Оркестр в’язнів Янівського табору грає «Танго смерті» під час розстрілу (німецьке фото, знайдене у приміщенні львівського гестапо).

1950 – на засіданні консультативної асамблеї Ради Європи міністр закордонних справ Франції Робер Шуман підтримав план прем’єр-міністра Плевена про створення Європейського Співтовариства та спільної європейської армії

1957 – Мао Цзе Дун на нараді компартій у Москві заявив: “Вітер зі Сходу перемагає вітер із Заходу”

1971 – вийшов указ президії Верховної Ради СРСР про заснування інституту прапорщиків і мічманів

1971 – фірма “Intel” випустила свій перший мікропроцесор – модель 4004

1977 – президент Анвар Садат став першим єгипетським лідером, який відвідав Ізраїль і звернувся до кнесету (парламенту)

1987 – у США опублікована доповідь об’єднаного комітету Сенату та Палати представників Конгресу з розслідування обставин скандалу “Іран-контрас”. Справа стосувалася участі членів адміністрації Рейгана в таємному постачанні зброї в Іран усупереч ембарго. Розслідування показало, що виручені кошти ішли на фінансування американських повстанців-контрас в обхід заборони Конгресу.
Вісім республіканців, що входили в комітет, відмовилися підписати наданий документ

1991 – сербські війська вторглися у хорватський Вуковар. Місто капітулювало

1993 – парламент України із застереженнями ратифікував договір СНО-1 (Договір про обмеження стратегічних наступальних озброєнь)

1994 – на муніципальних виборах у Празі в одному окрузі балотувалися 1187 кандидатів (абсолютний світовий рекорд) – виборчий бюлетень мав розміри 101,5 х 71,5 см

2003 – Массачусетс став першим штатом в Америці, у якому визнали прав на шлюби між геями

2005 – сенат США скасував обмежувальну зовнішньоторгівельну поправку Джексона-Венікащодо України

No Comments

    Leave a Reply

    Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.