9 грудня в історії

Опубліковано: 09.12.2016

656 – біля стін Басри відбулася кривава битва військ халіфа Алі з повстанцями, яких вела в бій вдова пророка Магомета Айша.
Сили халіфа налічували 29 тисяч осіб, повстанців було ще більше, але через брак військової виучки на тисячу загиблих воїнів халіфа припадало майже 17 тисяч повстанців.
Битва увійшла в історію під назвою Верблюжої, оскільки вдова сиділа верхи на улюбленому верблюді. 70 чоловік, які тримали верблюда за вузду, були вбиті, але повстанці не здавалися, поки бачили свою очільницю.
Битва завершилася лише тоді, коли Алі наказав підрізати ноги тварині. Айшу як почесну бранку відправили до Медіни, де вона прожила ще більше 20 років.
Дата битви 9 грудня – приблизна, одна з гаданих

1315 – підписано пакт, який підтвердив положення союзного оборонного договору 1291 р., що поклав початок Швейцарській конфедерації.
Церемонія відбулася в містечку Бруннен через місяць після перемоги об’єднаного селянського війська трьох “лісових” кантонів – Швіца, Урі та Унтервальдена – над значно більшим за чисельністю рицарським австрійським військом.
Брунненський пакт служив законодавчою основою відносин між швейцарськими кантонами (із 1513 р. їх нараховувалося 13, а нині – 26) аж до 1798 р.
З огляду на те, що в доленосній перемозі при Моргартені вирішальну роль зіграли мешканці кантону Швіц, його назва перейшла на всю країну – Швейцарія

1608 – народився Джон Мільтон, англійський поет, політичний діяч, мислитель, автор поеми “Загублений рай”

1824 – націоналісти-республіканці на чолі з генералом Антоніо Хосе де Сукре розбили під містом Айякучо армію іспанських колонізаторів. Цією перемогою завершилася Перуанська війна за незалежність

1842 – народився Петро Кропоткін, російський теоретик анархізму, політичний і громадський діяч, історик, літератор; князь

1861 – народився Євген Чикаленко, український громадський діяч, меценат культури, агроном, землевласник, видавець, публіцист.
У 1908 р. був ініціатором заснування Товариства українських поступовців і його фактичним неофіційним головою. Доклався до поширення національної свідомості заснуванням українських щоденних газет на Наддніпрянщині – “Громадська думка” (1906) і “Рада” (1906-1914)

1863 – народився Борис Грінченко, український письменник, учений-мовознавець, автор першого фундаментального “Словаря української мови” (1907-1909), один з організаторів товариства “Просвіта”

9 грудня в історії
Борис Грінченко

1884 – Левант Річардсон з Чикаго запатентував роликові ковзани

1895 – народилася Долорес (Ісидора) Ібаррурі, іспанська комуністка баскського походження на прізвисько Пасіонарія, тобто Полум’яна.
Саме їй належить гасло бійців-республіканців “Но пасаран!” (“Вони не пройдуть!”).
Боролася з армією генерала Франко, після перемоги франкістів жила на в еміграції, була громадянкою СРСР, брала активну участь у комуністичному русі, із 1942 до 1960 рр. була генеральним секретарем компартії Іспанії, а потім до самої смерті – почесною головою партії. Повернувшись на батьківщину після смерті Франко, Ібаррурі стала депутаткою парламенту

1924 – у московському Донському монастирі скоєно замах на патріарха Тихона.
Один із двох зловмисників вистрелив у святійшого, але патріарха загородив своїм тілом келейник Яків Полозов. Нападники втекли, прихопивши з вішалки келії шубу.
Шокований патріарх кричав навздогін: “Поверніться, будь ласка, ви людину вбили!..”
Наступного дня у дрібній газетній замітці промайнуло повідомлення: “У експлуататора трудового народу вкрали шубу”

1925 – народився Патріарх Володимир (Василь Романюк), український православний релігійній діяч, богослов, дисидент, багаторічний в’язень сталінських і брежнєвських таборів, член Української Гельсінської групи.
Патріарх Київський і всієї Руси-України УПЦ Київського патріархату в 1993-1995 рр.

9 грудня в історії
Патріарх Володимир

1931 – початок Другої іспанської республіки: після того, як унаслідок революційного перевороту був скинутий король Альфонсо XIII і влада перейшла до тимчасового уряду, в Іспанії була затверджена нова, республіканська конституція.
Вона декларувала свободу слова, відділення церкви від держави (у тому числі шкіл), надання виборчого права жінкам, право на розлучення. Дворянство було позбавлене всіх привілеїв.
Друга іспанська республіка проіснувала до 1939 р.

1961 – Танганьїка здобула незалежність від Британії як конституційна монархія

1961 – розрив відносин між СРСР та Албанією

1962 – Танганьїка проголошена республікою (у 1964 р. об’єдналася із Занзібаром в Об’єднану республіку Танзанія)

1965Микола Подгорний змінив Анастаса Мікояна на посту голови президії Верховної Ради СРСР

1968 – у Сан-Франциско на професійній конференції Дуглас Енгелбарт вперше публічно продемонстрував винайдені ним або в його лабораторії комп’ютерну мишу і гіпертекст

Демонстрація Дугласом Енгнлбартом дії першої миші

1987“Інтифада”: початок масових заворушень палестинців на окупованих Ізраїлем територіях – на Західному березі річки Йордан і в секторі Газа

1989 – у Росії започатковано газету “КоммерсантЪ”

1990 – лідер “Солідарності” Лех Валенса став першим президентом Польщі, обраним всенародним голосуванням.
Цього дня в другому турі він переміг безпартійного Станіслава Тимінського – 74,25% на 24,75%

9 грудня в історії
Присяга Валенси 22 грудня 1990 р.

1992 – принц Чарльз і принцеса Діана оголосили про розлучення (офіційно буде оформлене у 1996 р.)

1993 – ООН скасувала нафтове ембарго щодо ПАР

2005 – у Лондоні закінчилася експлуатація “рутмастерів” – знаменитих червоних двоповерхових автобусів

No Comments

    Leave a Reply

    Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.