27 березня в історії

Опубліковано: 27.03.2017

1512 – іспанський дослідник Хуан Понсе де Леон відкрив Флориду

1654 – затвердження Березневих статей: російський цар Олексій Михайлович видав українським послам жалувані грамоти про прийняття України до складу Російської держави, підтвердження прав і вольностей її населення та всього Війська Запорозького, відпуск із Москви українських послів і посилку гетьману військової печатки

1793 – Катерина ІІ видала маніфест про включення Правобережної України до складу Росії

1845 – народився Вільгельм Рентген, німецький фізик, один із винахідників Х-променів.
Перший лауреат Нобелівської премії 1901 р. у галузі фізики

1854 – Кримська війна: Велика Британія і Франція оголосили війну Росії

1860 – мешканець Нью-Йорка Майкл Бірн запатентував коркотяг у вигляді свердлика

1871 – перший міжнародний матч із регбі (Шотландія – Англія, в Единбурзі)

1871 – народився Генріх Манн, німецький письменник

1881 – народився Аркадій Аверченко, російський письменник-сатирик і гуморист

1886 – народився Сергій Кіров, радянський державний і політичний діяч. Перший секретар Ленінградського обкому ВКП(б), член політбюро, вбитий у 1934 р. за наказом Сталіна.
Сьогодні – його 125-річний ювілей

1878 – російський селянин Федір Блінов подав заявку на отримання патенту на винайдений ним “вагон із нескінченними рейками” (перший у світі гусеничний трактор)

1893 – почала роботу перша у світі телефонна компанія “Александр Белл”

1898 – підписання Російсько-китайської конвенції, що передбачала надання Росії в орендне користування міст Порт-Артур (Люйшунь) і Далянь (Дальній)

1911 – народився Михайло Сорока, український політичний діяч, політв’язень.
За підозрою у причетності до ОУН у 1937 р. був засуджений польською владою на 5 років. Ув’язнення відбував у Березі Картузькій, Гродно, Станіславі. У 1940 р, був засуджений уже більшовиками на 8 років ГУЛАГу. Відбуваючи ув’язнення на Воркуті, Сорока створив підпільну організацію “ОУН-Північ”, яка боролася за права політичних в’язнів. За це 1952 р. був засуджений до смертної кари, яку замінили на 25 років неволі.
У 1954 р. Сорока брав участь у Кенгірському повстанні політв’язнів. Від 60-х років відбував покарання у мордовських таборах. Скрізь, де був Михайло Сорока, він організовував літературні, історичні, релігійні вечори, підтримував в’язнів духовно та ідеологічно, за що його вважали ідейним патріархом політв’язнів радянських концтаборів.
Помер у Мордовії на 34-му році ув’язнення. Перепохований у Львові.
Сьогодні – його 100-річний ювілей

27 березня в історії
Михайло Сорока

1912 – народився Олекса Гірник, український дисидент, політв’язень.
У 60-ті роковини проголошення самостійності України Центральною Радою вчинив самоспалення біля могили Тараса Шевченка в Каневі на знак протесту проти русифікації України.
Герой України (2007, посмертно)

27 березня в історії
Олекса Гірник

1918 – Бессарабія увійшла до складу Румунії

1927 – народився Мстислав Ростропович, російський віолончеліст, диригент

1933 – свідчення Голодомору: протокол допиту звинувачуваного на Одещині. Зазначено, що троє голодних братів із с. Кручиново Любашівського району задушили 15-річного односельчанина, відрубали голову, злили кров, вилучили печінку, легені, серце, смажили і їли

1940 – югославський принц Павел скинутий в ході антифашистського воєнного перевороту

1943 – Раднарком України ухвалив постанову об’єднати галерею картин Тараса Шевченка та присвячений йому меморіальний комплекс у єдине ціле. Новоствореному Державному літературно-художньому музею Шевченка в Києві було надано нове приміщення – на бульварі його імені

1943 – президія Верховної Ради СРСР прийняла постанову “Про медалі “За оборону Ленінграда”, “За оборону Одеси”, “За оборону Севастополя” та “За оборону Сталінграда”

1945 – у ході Другої світової війни на території Великої Британії, у графстві Кент, впала остання німецька балістична ракета “Фау-2”

1952 – за пропуски занять з Уральського політехнічного інституту відрахований студент Борис Єльцин

1953 – в СРСР оголошена амністія політв’язнів, скасовані вироки терміном менше п’яти років (“ворошиловська амністія”)

1958 – перший секретар ЦК КПРС Микита Хрущов обійняв і другий найвищий пост у радянському керівництві – голови Ради міністрів – після відставки Миколи Булганіна

1968 – в авіакатастрофі міста Киржач (Володимирська область РРФСР) загинув Юрій Гагарін, радянський льотчик, перший космонавт у світі, Герой Радянського Союзу. Разом із Гагаріним розбився льотчик-випробувач Володимир Серьогін

1973 – під час церемонії вручення “Оскарів” Марлон Брандо відмовився прийняти приз найкращому актору за виконання ролі Дона Корлеоне у фільмі “Хрещений батько” на знак підтримки індіанців, що борються за свої права.
“Хрещений батько” був визнаний кращим фільмом, а найкращою актрисою – Лайза Мінеллі за фільм “Кабаре”

1977 – найбільша за кількістю жертв авіакатастрофа в історії: в аеропорту Лос-Родеос (Тенеріфе, Канарські острови, Іспанія) зіткнулися два “Боїнги-747”, загинули 583 особи

1978 – на екрани СРСР вийшла комедія Георгія Данелії “Міміно”

1985 – відбулася перша сесія Верховної Ради УРСР ХІ скликання. Обрано президію на чолі з Валентиною Шевченко, затверджено склад Ради Міністрів УРСР на чолі з Олександром Ляшком (він очолював уряд із 1972 р.)

1990 – у Лондоні на Бейкер-стріт, 221, відкрився музей Шерлока Холмса

1993 – у Києві в Українському драматичному театрі ім. І. Франка вперше відбулося вручення театральної премії “Київська пектораль”

1998 – управління харчових продуктів і ліків міністерства охорони здоров’я США схвалило засіб від імпотенції “віагра”, розроблений компанією “Pfizer”.
Початок “віагроманії”

Див. пародію на рекламні ролики:

No Comments

    Leave a Reply

    Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.