26 вересня в історії

Опубліковано: 26.09.2017

1181 – народився Франциск Ассизький, італійський католицький проповідник, засновник ордену францисканців

1371 – у битві біля Черномене в долині річки Маріца сербські війська короля Вукашина разом із загонами болгар, хорватів, валахів та угорців були розбиті турками.
Загинула більшість 70-тисячного балканського війська, сам Вукашин та його брат Углеш. Турки оволоділи Західної Фракією, майже всієї Македонією, значною частиною Сербії й Болгарії

1516 – турецькі війська захопили Дамаск

1580 – британський мореплавець і пірат Френсіс Дрейк на чотирищогловому кораблі “Голден Хайнд” повернувся у Плімут із навколосвітньої подорожі (другої за ліком після подорожі Магеллана)

1687 – під час обстрілу венеціанською армією Афін зруйновано значну частину храму Парфенон

1777 – англійські війська захопили Філадельфію

1791 – народився Теодор Жеріко, французький художник

1815 – Арман дю Плесі, герцог (дюк) де Рішельє, призначений прем’єр-міністром і міністром закордонних справ Франції за короля Людовіка XVIII.
Раніше герцог, відомий також як Дюк, був на державній службі в Росії (на півдні України) – градоначальником Одеси та губернатором Новоросійського краю

1815 – у Парижі Австрія, Пруссія й Росія уклали Священний союз, метою якого було забезпечення непорушності рішень Віденського конгресу 1814-1815 рр., придушення революційних і національно-визвольних змагань у Європі.
Згодом до Союзу приєдналися Франція і майже всі інші європейські держави. Відмовилися підписати договір лише принц-регент Великої Британії, турецький султан і Папа Римський

1849 – народився Іван Павлов, російський фізіолог, творець науки про вищу нервову діяльність.
Перший російський нобелівський лауреат (премія 1904 р. у в галузі фізіології та медицини за праці з клінічної фізіології травлення)

1887 – у США запатентовано перший фонограф для запису звуку, винайдений Томасом Едісоном (циліндричний валик, обгорнутий олов’яної фольгою, покритою шаром воску, з голкою й мембраною)

1889 – народився Мартін Гайдеґґер, німецький філософ-екзистенціаліст

1897 – народився Павло VI (Джованні Монтіні), Папа Римський у 1963-1978 рр.

1898 – народився Джордж Гершвін (Джейкоб Гершовіц), американський композитор.
Народився у Нью-Йорку в сім’ї євреїв – емігрантів з України

1901 – народився Семен Скляренко, український письменник

1913 – у Києві почався суд у справі Бейліса – судовий процес за звинуваченням єврея Менахема Менделя Бейліса в ритуальному вбивстві 12-річного учня підготовчого класу Києво-Софійського духовного училища Андрія Ющинського (загинув 12 березня 1911 р.).

26 вересня в історії
Бейліс на суді

Процес тривав до 28 жовтня і супроводжувався, з одногобоку, активною антисемітською кампанією, а з іншого – громадськими протестами всеросійського і світового масштабу. Проти антисемітської кампанії виступили В. Вернадський, В. Короленко та ін. Обвинувачем на суді був правий депутат Г. Замисловський. У процесі взяли участь 219 свідків та 14 експертів. Бейліс був виправданий.
Передбачається, що справжніми вбивцями були скупщиця краденого Віра Чеберяк і кримінальники з її притону

1919 – війська Нестора Махна прорвали фронт білої армії і здійснили зухвалий рейд у бік Бердянська й Таганрога (внаслідок цього Махна невдовзі нагородили більшовицьким орденом Червоного прапора)

1922 – організовано авіапоштове сполучення Харків-Київ

1934 – у Великій Британії спущено на воду океанський лайнер “Queen Mary” – перший корабель вантажопідйомністю понад 75 000 тонн.
Він став до ладу навесні 1936 р. і встановив кілька рекордів перетину Атлантичного океану

1936 – народився Євген Пронюк, український політик, правозахисник, дисидент, політв’язень радянських часів.
Із 1988 р. – член Української Гельсінкської спілки (УГС) та її виконкому; один з організаторів товариства “Меморіал” ім. В. Стуса та Всеукраїнського товариства політичних в’язнів і репресованих, його незмінний голова (з 1989 р.).
Був народним депутатом України ІІ скликання. Герой України (2006).
Сьогодні його 75-річний ювілей

1937 – народився Валентин Павлов, радянський політичний діяч, перший і останній прем’єр-міністр СРСР (1991), член ГКЧП.
Павлов був одним з ініціаторів радянської грошевої реформи, яка проводилась з січня до квітня 1991 р.

1939 – у районі Мостиська-Медика німецькі й радянські війська провели велику спільну операцію проти 4-тисячної польської оперативної кінної групи генерала Андерса. У дводенних боях група була розсіяна, частково знищена й полонена: пораненим потрапив до полону генерал Владислав Андерс

1939 – у Франції заборонені комуністичні організації, лідери компартії заарештовані

1941 – із відходом військ Південно-Західного фронту з району Києва закінчилася Київська стратегічна оборонна операція, яка тривала впродовж 82 діб.
Безповоротні втрати військ Південно-Західного фронту, 6-ї, 12-ї, 21-ї армій та Пінської військової флотилії у Київській операції склали 616 304 особи. За німецькими даними, потрапило в полон 665 тисяч червоноармійців

1941 – під натиском німців радянські війська залишили районні центри Новомосковськ Дніпропетровської області і Гадяч Полтавської області.
Із Львівської цитаделі (табору для радянських військовополонених) звільнено першу партію полонених галичан – 1500 осіб

1943 – радянські війська зайняли районні центри Великі Кринки, Глобине, Іркліїв, Кишеньки Полтавської області та Ріпки Чернігівської області

1950 – сили ООН звільнили Сеул, захоплений на початку літа північнокорейськими військами

1951 – бундестаг ФРН проголосував за виплату повоєнних репарацій євреям

1954 – потрапивши в епіцентр тайфуну біля берегів японського острова Хоккайдо, затонув пором “Тойа мару”. Із 1198 пасажирів та членів екіпажу загинуло 1172

1959 – на японський острів Хонсю обрушився один із найбільших тайфунів століття – “Вера”,внаслідок чого загинуло більше 4 тисяч людей

1960 – у США Джон Кеннеді та Річард Ніксон провели між собою телевізійні дебати – перші в історії виборів президентів

1960 – найдовшу промову в історії засідань ООН виголосив Фідель Кастро – 4 год. 29 хв.

1962 – антимонархічна революція в Північному Ємені, проголошена Єменська Арабська Республіка

1966 – Японія запустила свій перший супутник

1968 – газета “Правда” оприлюднила “доктрину Брежнєва” про “обмежений суверенітет”соціалістичних країн

1983 – у ніч на 26 вересня, перебуваючи на посту оперативного чергового в командному пункті Системи попередження про ракетний напад військ ППО “Серпухов-15”, радянський підполковник Станіслав Петров прийняв рішення проігнорувати показання автоматики про запуск Америкою на територію СРСР п’яти міжконтинентальних балістичних ракет “Мінітмен” з десятьма ядерними боєголовками кожна.
Керуючись здоровим глуздом (п’ять ракет замало для першого удару у війні), Петров визнав тривогу фальшивою і мав рацію: стався збій системи оповіщення. Таким чином підполковник, можливо, відвернув ядерну війну.
У 2006 р. міжнародна громадська організація “Асоціація громадян світу” вручила полковнику у відставці свій приз – статуетку “Рука, що тримає земну кулю”

1990 – в СРСР прийнято закон про свободу віросповідання

1990 – Верховна Рада Казахської РСР ухвалила Декларацію про державний суверенітет Казахстану

1991 – Міністерство юстиції України видало свідоцтво про реєстрацію Партії демократичного відродження України

1991 – встановлено консульські відносини між Україною та Австрійською Республікою

1995 – Україну прийняли до Ради Європи.
Сесія Парламентської Асамблеї РЄ у Страсбурзі одностайно проголосувала за підтримку заяви України на вступ до цієї організації

1996 – американська астронавтка Шерон Лусід повернулася з космосу після 188 діб польоту (рекорд тривалості для жінок)

1999 – на референдумі в Таджикистані більшість населення підтримала поправки до конституції, які продовжили термін перебування Емомалі Рахмонова на посаді президента країни до семи років

Автори: Дмитро Лиховій і Леся Шовкун (ledilid.livejournal.com)

No Comments

    Leave a Reply

    Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.