Подробиці розслідування вбивства Ірини Ноздровської Росошанським

Опубліковано: 12.01.2018

Картинки по запросу ірина ноздровська

Про нові дані розслідувань та подробиці з дня вбивства Ірини Ноздровської він повідомив у інтерв’ю з заступником шеф-редактора «Обозревателя» Анною Мовчановою. Як повідомляється, перший заступник начальника Нацполіції України кримінальної поліції України глава кримінальної поліції В’ячеслав Аброськін повідомив нові обставини вбивства правозахисниці.

— Cудячи з Ваших слів, активні розшукові заходи, розпочалися 30 грудня.

— Багато людей дійсно не розуміють, що подібні дії — це, м’яко кажучи, не тільки прочісування місцевості. Справа в тому, що за станом на 30 грудня правоохоронці не знали, куди зникла Ірина Ноздровська

— Родина одразу повідомила про її останню телефонну розмову з матір’ю, в якій вона згадувала Петрівку або Петрівці.

— Але перевірити за «дві хвилини» у поліції немає технічної можливості.

— Запит оператору. Наскільки швидко можна отримати результати?

— Слідчий в рамках кримінального провадження повинен звернутись до місцевого суду. Суд повинен розглянути подання і винести рішення. Після цього слідчий з дорученням їде до оператора: це «Київстар» або інший. І у оператора є певна кількість часу на виконання рішення суду.

— Дочка заявила про зникнення матері близько 20 години 29 грудня. В цей день, виходить, дотриматись всієї цієї процедури було неможливо?

— Саме так. Суди ввечері не працюють. Канцелярія не працює.

— Тобто в будь-якому подібному випадку, якщо людина зникла ввечері або вночі (на жаль, це постійно відбувається), правоохоронці не можуть оперативно отримати деталізацію дзвінків? Хоча іноді і година-дві можуть бути критичними.

— Законним способом — ні, не можуть.

44

В’ячеслав Аброськін

— Давайте повернемося до того дня.

— Рідні повідомили, що Ірина їхала додому. Про місце роботи сказали, що це офіс в центрі Києва. Ми встановили місце роботи Ноздровської — це громадська організація «Рух боротьби з корупцією» по вул. Банковій у Києві.

Керівник цієї організації Іван заявив нам, що Ноздровська у них не працює і ніяких грошей не отримує, що вона там “на громадських засадах”.

Проте близькі родичі Ірини розповіли, що в той день, 29 грудня, вона повинна була отримати заробітну плату в розмірі 16 тисяч гривень. Припускали, що її могли пограбувати.

В офісі «Руху» постійно перебувало чотири людини, включаючи Ірину. Ми з’ясували, що 29 грудня у них був невеликий корпоратив. Вони посиділи в «Портер Пабі» біля станції метро «Хрещатик», після чого Ірина повернулася в офіс і однією з останніх звідти пішла — близько 16 години.

Як я вам вже розповідав минулого разу, ми почали відновлювати її шлях. Окрім того, Ірина зайшла в метро, унасєзображеннязвідеокамер.

— Вона була сама?

— Так, сама. Колеги розповіли, що звичайний шлях Ірини з роботи додому — метро «Хрещатик», перехід на станції «Майдан Незалежності» — метро «Героїв Дніпра». А далі маршруткою.

41

Маршрут руху від метро «Героїв Дніпра» до Демидова

З отриманням даних з камер та ж історія, що і з деталізацією дзвінків у операторів мобільного зв’язку. Через суд. Процедуру пройшли, дані отримали. Але все це час.

Відеокамери підтвердили, що Ірина вийшла зі станції метро «Героїв Дніпра». Також стало відомо, що вона заходила на ринок.

На 355 маршруті, який йде до села Демидів Вишгородського району, 29 грудня працювало більше 25 транспортних засобів. Ми з’ясували, що в той час, коли Ірина там знаходилася, було шість автобусів.

Ми встановили всіх водіїв. І один з них виявився сусідом Ірини.

Він розповів, що привіз людей з Демидова, висадив їх з маршрутного таксі, пішов за кавою і помітив Ірину, яка стояла в черзі до маршрутного таксі.

На цій зупинці, на місці відправлення 355 маршруту, стояли тільки маршрутні таксі. Один автобус заповнювався, від’їжджав, на його місце відразу ставав інший. Це виключало можливість припаркуватися там іншому автомобілю.

— Камери показали, як Ноздровська сідає в маршрутку?

— Ні, тільки як вона заходить на територію ринку. Відеокамер в районі самої зупинки немає.

— З тих шести водіїв тільки один жив в Демидові?

— Один. Він сказав, що добре знав Ірину, тому відразу її впізнав.

— А цей водій помітив момент, коли Ірина сіла в маршрутку?

— Він бачив, коли вона стояла в черзі, очікувала на місці посадки. Далі ми встановлювали всі камери до Демидова, обробляли отримані дані — до 7 січня включно. Деякі люди йшли назустріч, давали доступ до камер без санкції суду, а деякі категорично відмовлялися. Справу ускладнило і те, що були святкові, вихідні дні.

— В районі села Демидів є камери?

— Камера є тільки в самому селі, в магазині на перехресті. Але вона встановлена всередині.

42

Магазин на перехресті двох вулиць. На одній з них живуть і Росошанські, і сім’я Ірини Ноздровської

— Це на перехресті Вербової і Радянської?

— Так, поруч із зупинкою, де вийшла Ірина.

— Тіло Ноздровської виявили 1 січня — далеко від її будинку і зупинки, де вона вийшла.

— Тіло знайшов чоловік, який вигулював собаку, ось в цьому місці — в річці Козка. На місце виїхала слідчо-оперативна група (СОГ). Після того труп відправили на експертизу.

45

Місце, де знайшли тіло Ноздровської — у річці Козка

Впродовж декількох днів русло річки досліджували водолази. Весь цей час ширина і глибина потоку в річці змінювалися. Йшли дощі, активно текла вода. І ось в цьому місці були виявлені речі Ірини.

46

Місце, де знайшли речі Ірини

— Тобто поряд з мостом, але з боку села? Не зі сторони місця виявлення тіла?

— Так. І коли оглядали місцевість, то на землі були виявлені бурі плями. Все відправили на експертизу. Під водою були виявлені деякі речі, я вже згадував про телефон Ноздровської, чохол… І серед кількох ножів був виявлений той, яким були нанесені удари потерпілій.

Потім, уже після затримання, я розмовляв з підозрюваним. Ось його пряма мова: «Я багато років прожив у цьому селі. У мене є син, дочка, я працював. Раніше жив в Києві, а коли рідні моєї дружини померли, то ми переїхали в це село. Так, мій син збив людину, але він збив не на пішохідному переході, не на світлофорі, а на узбіччі дороги. Він збив, але не втік. Зупинився, почав надавати медичну допомогу. Викликав поліцію і швидку допомогу».

— Зачекайте, щодо надання медичної допомоги та того, що Дмитро Росошанський телефонував у швидку, — Ірина спростувала це в суді.

— Я вам передаю пряму мову його батька. Далі він сказав, що згоден з тим, що син винен, але він не хотів цього. «А Ірина Ноздровська піднімала журналістів, громадськість і, в підсумку, мій син був заарештований. А у нього є маленька дитина. Фінансові витрати були повністю відшкодовані близьким родичам загиблої Світлани», — розповів старший Росошанський. Він мав на увазі чоловіка Світлани, Максима, і їх маленького сина.

— Максим Сапатінський відмовився від будь-яких претензій до водія, який збив на смерть його дружину, і Ірина якраз звинувачувала Максима в тому, що він «продався». І сама продовжувала боротися в судах, вела справу про загибель сестри.

— Загалом, старший Росошанський розраховував, за його словами, на те, що син отримає мінімальний термін і буде перебувати вдома. «Але постійно були конфлікти з Ноздровською, образи в нашу сторону. Ірина закликала громадськість і т. д. Конфлікт наростав», — розповів мені підозрюваний.

Ще раз: причетність членів родини Росошанських була пріоритетною. І коли після виявлення тіла Ноздровської поліцейські їх опитували, то дружина старшого Росошанського розповіла, що 29 грудня вони з чоловіком лягли спати близько 21 години — рано, як багато людей похилого віку. І нікуди не виходили.

А коли після відпрацювання місцевості ми зрозуміли, що тіло Ірини швидше за все принесли, а потім опустили в воду, то стали повторно, ретельно відпрацьовувати жителів Демидова. Справа в тому, що немісцевий у дощову погоду, в нічний час не міг сюди донести тіло.

Автомобілю заїхати також було дуже складно — по суті, немає дороги. Можливо, звичайно, але не було свіжих слідів.

410

Дорога, по якій, ймовірно, йшов вбивця і ніс тіло Ірини

Тому зробили висновок, що вбивство скоїв чоловік, який дуже добре орієнтувався в місцевості.

Правоохоронці відпрацьовували членів родини Росошанських і осіб, які зловживають наркотиками і/або були судимі (це стандартна процедура). Весь «негативний елемент».

У той же час ми проаналізували звернення в поліцію як Ірини Ноздровскої, так і всіх жителів села Демидів. У сім’ї Ірини були конфлікти не тільки з Росошанським, але і з іншими людьми.

Перевіряли всі конфліктні ситуації, перевіряли тих, у кого міг бути мотив. Перевіряли людей, які з нею працювали. Її коло спілкування …

До речі, під час перевірки ми не побачили ніяких зв’язків, контактів Росошанського з суддею, про якого всі говорили. Ні в гості один до одного не ходили, нічого.

Я потім задав підозрюваному запитання, як вони підтримують стосунки, а він сказав, що ніяк. Що суддя йому ніким не доводиться, він — троюрідна рідня дружини.

414

Міст через річку Козка. Поряд з цим місцем у воду нібито і кинули тіло Ірини

Коли ми отримали інформацію від мобільного оператора, то відтворили маршрут Ірини ще і грунтуючись на даних фіксації по вишки її мобільних телефонів. І підтвердили свою версію, підтвердили час руху потерпілої від метро «Героїв Дніпра» до Демидова.

До речі, точно так же, використовуючи технічні можливості, ми встановили, що в нас цікавить проміжку часу по тому ж маршруту перемістилося понад 350 осіб. І всіх треба було встановити. Повірте, мало хто з них був контрактним абонентом мобільних операторів.

Ми встановили пасажирів, які їхали в 6-ти автобусах (відправлялися від метро в той час, коли їхала Ірина). Ми розсадили їх по місцях — відтворюючи події того дня.

Вони розповіли, що йшов сильний дощ, що вони не особливо звертали увагу на оточуючих. І більшість пасажирів їхали в Демидів у гості — це ж передноворічні дні — тому не знали місцевих, не знали Ірину.

— Більшість їхали в гості? У маршрутках не було жителів Демидова?

— Одна жінка приїхала з Вінниці до доньки, були жителі і населених пунктів Київської області. Були і місцеві, які не знали Ірину.

— Тобто ніхто з пасажирів не описав, не впізнав Ноздровську?

— Поки що ні. Ця робота ще триває. Але техніка підтвердила, що Ірина приїхала в Демидів. Також ми отримали дані, що в цей же час протягом приблизно двох годин був відсутній зв’язок на мобільному телефоні підозрюваного. А йому в цей час неодноразово телефонував син.

412

Дмитро Росошанський під час суду 27 грудня

— Син же сидить. Суд, який відбувся 27 грудня, залишив його за ґратами ще на 60 днів.

— А ось так. Ми з’ясували, що син підозрюваного і раніше з СІЗО зв’язувався по мобільному зв’язку з рідними. А 29 грудня він активно намагався додзвонитися батькові — в передбачуваний час вбивства. Однак протягом двох годин йому це не вдавалося.

Ми запросили дані по зв’язку членів родини Росошанських: сина, батька, матері. І побачили «скачки»: 27 грудня, коли був суд над Дмитром, і 29 грудня — пік — коли зникла Ноздровська.

Нагадаю, що дружина підозрюваного стверджувала, що о 21:00 вони з чоловіком лягли спати. Однак дані оператора показали, що вона активно користувалася мобільним до пізньої ночі — вже наступного числа, 30 грудня. І жінка неодноразово телефонувала чоловіку. В цей же час батьку намагався додзвонитися і син.

І поліцейські стали задавати додаткові питання старшому Росошанському. Виявилося, що в той день у нього в гостях був батько цивільної дружини Дмитра Росошанського.

Чоловік прийшов в гості до нашого підозрюваного після обіду, повертаючись з похорону свого знайомого. Вони разом випили. Потім, як зізнався підозрюваний, він пішов проводжати гостя. І момент «проводжання», і момент приїзду Ірини в Демидів — фактично одна і та ж година.

Росошанський провів гостя до певної точки, той далі пішов сам. В цей же час під’їхав автобус, з якого вийшла Ірина… «Вона відразу стала мене ображати, кричати: “Вбивця!”», — розповів підозрюваний.

— Зупинка, перехрестя вулиць, п’ятачок біля магазину. Ніхто нічого не чув і не бачив?

— Темрява — страшна. Я неодноразово там був, коли проходили слідчі дії. Після цього, за словами підозрюваного, на нього найшло. Мовляв, уже не було сил терпіти скандали і т. д.

Він підійшов, підібгав її до стіни або забору (там ще якісь кущі) і завдав Ноздровській удари ножем. Ніж не в тому розумінні, а предмет на зразок ножа, який підозрюваний використовував у господарстві. Носив його в домашньому одязі.

Після цього він поніс тіло до мосту. Де, за його словами, роздягнув Ірину, а тіло викинув у річку.

— Відстань пристойна. Спочатку думали про другу зупинку, поруч з мостом, але навіть від неї самому донести тіло непросто. Хоча Ірина була маленькою — зросту близько 150 см і вагою до 50 кг. Від зупинки біля перехрестя — набагато далі, більше кілометра. Багато хто сумнівається, що 63-річний чоловік сам би впорався.

— Коли затримали підозрюваного, я вирішив на нього подивитися. Це виявився не немічний дід. Я побачив здорового, в сенсі – міцного, сільського чоловіка.

— Однак є інформація, що він говорив, як йому важко після того, як відвозить передачі синові, та й пішки не особливо багато ходить.

— Після затримання підозрюваного, на наступний день в темний час доби, був проведений слідчий експеримент. На відтворенні був присутній адвокат підозрюваного, представник ГПУ, Вишгородської прокуратури, прокуратури Київської області, судмедексперт, статист …

Підозрюваний показав нанесення ударів, потім підняв статиста і пішов швидким кроком.

— І доніс до мосту?

— Так, доніс до того місця, де кинув тіло у воду.

416

Юрій Росошанський на судовому засіданні 9 січня

— Ви особисто були присутні на відтворенні?

— Ні. Але начальник слідства мені повідомив, що все сходиться — виявлені сліди, речі, де було тіло і т. д. На наступний день я дав команду продовжити відпрацювання села. У Демидові проживають близько 3-х тисяч чоловік, на сьогоднішній день опитано трохи більше тисячі. Всі дії тривають. Слідство, в свою чергу, призначило проведення понад 70 експертиз.

— Уже була уривчаста інформація про судмедекспертизу.

— Було проведено комісійне дослідження трупа Ірини Ноздровської. У ньому брало участь три судмедексперти. Готові результати однієї з експертиз, яка чітко вказує на причетність Росошанського. Під нігтями потерпілої було виявлено епітелій підозрюваного.

— Але тіло Ірини три дні знаходилося у воді. І ще: на Росошанському є подряпини? На обличчі і руках під час суду ніхто не помітив.

— Після затримання підозрюваного оглядав експерт. Характер подряпин або інші травми – це вже справа експертизи. Ірина могла відбиватися, хапати його за руки … Послухайте, я не пам’ятаю випадку в історії України, щоб «підробили» ДНК.

— Одяг Ірини так і не знайшли?

— Підозрюваний заявив, що зняв їх з тіла біля мосту, а потім спалив у печі.

— Але на її дублянці була блискавка, вона б не згоріла. Чи не згоріли б повністю і її чоботи.

— Золу, все вилучили, буде експертиза. Хочу сказати ще про один момент. Однією з причин затримання Росошанського послужила в тому числі й інформація про те, що він хоче покінчити життя самогубством. Інформація від його знайомих, які проживають в тому ж селі.

— А ви розумієте, що буде, якщо він помре?

— А я це розумів, тому й було прийнято рішення затримати підозрюваного. Якби він, не дай бог, покінчив життя самогубством, ми б ніколи нічого не довели. Потім би сказали, що вбивство вішаємо на мерця.

— Ну, тепер теж за ним суворий нагляд. Тому що у багатьох все ж є сумніви у винуватості старшого Росошанського. Ну, або в тому, що він єдиний учасник злочину. Про це говорять і адвокати сім’ї Ноздровської. До речі, вони заявили, що їх не допускають до матеріалів справи.

— Будь-який нормальний адвокат знає, що повинен звернутися до слідчого. А якщо той відмовляє, то до процесуального керівникп. І адвокат може бути допущений до матеріалів слідства в тій мірі, в тому обсязі, як вважатиме за потрібне слідчий.

— Адвокати навіть звернулися до суду через перешкоджання.

— Наскільки мені відомо, не було письмового звернення адвокатів, представників сім’ї потерпілих про допуск до матеріалів. Сьогодні (10 січня), як мені повідомили, вони вже знайомляться з матеріалами виробництва.

(На наступний день, 11 січня, Анастасія Ноздровська заявила, що адвокатам «дали 10-15% матеріалів від загальної кількості»).

— Ще одне питання. Багатьох бентежила участь в розслідуванні вишгородських правоохоронців, з якими у Ноздровської були, скажімо так, напружені відносини. Враховуючи й те, що у справі загибелі її сестри було багато претензій саме до місцевої поліції.

— Керували групами і вели основну роботу з розслідування вбивства Ноздровської співробітники Департаменту карного розшуку Національної поліції України. Начальник, його заступник і так далі. Також брали участь інші служби центрального апарату кримінальної поліції, не Головне управління Нацполіції Київської області. А ось на відпрацюванні жителів, прилеглої території ми, звичайно, задіяли місцевих поліцейських, співробітників Головного управління.

Підозрюваного затримали. Чоловік провину визнає, але не розкаюється.

No Comments

    Leave a Reply

    Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.