30 січня в історії

Опубліковано: 30.01.2018

1819 – киргизи Великої Орди прийняли підданство Росії

1820 – англійці вважають, що в цей день морський офіцер Едуард Бренсфілд, який побачив на горизонті вкриті снігом гори, відкрив Антарктиду.
В американців, у свою чергу, на це право претендує Натаніел Палмер (18 листопада 1820 р.).
А двома днями раніше за Бренсфілда берегів Антарктиди досягла російська експедиція Беллінсгаузена і Лазарєва

1822 – народився Іван Турчанинов (Джон Турчин), російський і американський воєначальник, бригадний генерал федеральних військ (Півночі) під час Громадянської війни у США.
Родом із донських козаків. В чині поручика служив у лейб-гвардії Донської кінно-артилерійської батареї, брав участь у придушенні повстання в Угорщині, після академії генерального штабу в Санкт-Петербурзі брав участь у Кримській війні. У 1856 р., маючи чин полковника, емігрував до США.
У ході Громадянської війни як генерал відзначився у битвах біля Чікамоги й Чаттануги, а також у Атлантській кампанії. Турчин більш відомий тим, що його підрозділ захопив і вчинив грабіж та насильство цивільного населення у місті Афіни, штат Алабама

1834 – народився Володимир Антонович, український історик, археолог, етнограф, археограф, громадський діяч; професор Київського університету

1847 – місто Єрба Буена у Каліфорнії перейменоване у Сан-Франциско

1868 – у Києві засновано музичну школу (нині – Київський інститут музики ім. Р. Глієра, раніше – музучилище)

1882 – народився Франклін Рузвельт, 32-й президент США (1933-1945 рр.) від Демократичної партії.
Керував країною на виході з часів “Великої депресії” і аж до перемоги у ІІ Світовій війні, перетворивши США на світового лідера.
Керував державою з інвалідного візка (поліомієліт). Єдиний із президентів США обіймав посаду більше двох разів. Порушивши традицію, що походила від Джорджа Вашингтона, Рузвельт балотувався і на третій, і на четвертий термін. Помер на четвертій каденції

30 січня в історії
Франклін Рузвельт, чотириразовий президент

1901 – у Львові Андрей Шептицький став галицьким греко-католицьким митрополитом

1915 – атакуючи французький порт Гавр, Німеччина вперше використала підводні човни

1923 – народився Леонід Гайдай, радянський кінорежисер

1933 – канцлером Німеччини став Адольф Гітлер

1937 – ухвалена нова Конституція УРСР

1937 – розстріляний Юрій (Георгій) П’ятаков – український більшовик, колишній голова тимчасового робітничо-селянського уряду Радянської України, перший голова Раднаркому УРСР у січні 1919 р., який провадив крайньо ліву соціально-економічну політику, офіційно заперечував існування національного питання в Україні.
Репресований, П’ятаков зізнався, нібито очолював троцькістів в Україні “з метою відриву України від СРСР”

1945 – екіпаж підводного човна С-13 під командуванням капітана 3-го рангу Олександра Маринеско на очах кораблів конвою потопив у районі Данцігської бухти німецький суперлайнер “Вільгельм Густлофф”, на борту якого перебував увесь цвіт німецького підводного флоту. Вчинок моряків-підводників був названий “атакою століття”.
Саме в цей день Вільгельму Густлоффу – нацистському партійному діячеві, покійному главі швейцарського відділення НСДАП – виповнилося б 50 років.
Лайнер не мав позначень як госпітальний корабель. Внаслідок цієї атаки загинули щонайменше 6600 осіб: 918 німецьких матросів та офіцерів 2-ї навчальної дивізії підводних сил, 173 члени екіпажу судна, 373 жінки-військові, 162 поранених вояків, близько 5000 біженців (у т.ч. близько 3000 дітей і 1700 жінок). За деякими даними, жертв було близько 9000.
У Німеччині, як і після Сталінграда, був оголошений триденний траур. Командир конвою був розстріляний за особистим наказом Гітлера

30 січня в історії
“Вільгельм Густлофф”

1946 – Угорщина проголошена народною республікою

1948 – пацифістський лідер національно-визвольного руху Індії, політик і філософ Махатма Ганді убитий фанатиком-індуїстом Натхурамом Годзе

1948 – на швейцарському гірськолижному курорті Санкт-Морітц відкрилася V Зимова Олмпіада

1972 – у Лондондеррі, Північна Ірландія, англійські війська розстріляли мирну демонстрацію ірландців – загинули 14 беззбройних людей (“кривава неділя”)

1992 – у Гельсінкі Рада міністрів закордонних справ країн-учасниць Наради з безпеки співробітництва в Європі прийняла до лав НБСЄ 10 держав СНД, зокрема й Україну

1992 – Ісландія визнала незалежність України.
Україна встановила дипломатичні відносини з Королівством Іспанія

1994 – на референдумі більшість населення Киргизії проголосувала за продовження повноважень президента Аскара Акаєва

1998 – у Росії офіційно підтверджено, що виявлені в Єкатеринбурзі останки належать членам царської родини

2003 – Бельгія стала другою країною у світі, яка визнала одностатеві шлюби

2004 – створено першу статтю української Вікіпедії – “атом” (перший варіант – тут, нинішній – тут)

2007 – вийшла в продаж операційна система Windows Vista

Автори: Дмитро Лиховій і Леся Шовкун (ledilid.livejournal.com)

No Comments

    Leave a Reply

    Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.