В Умані зберігається ікона «Жених Церкви», яка має цілющу силу

Опубліковано: 26.06.2018

В Умані зберігається ікона «Жених Церкви», яка має цілющу силу

В Уманському краєзнавчому музеї знаходиться чудотворна ікона «Жених Церкви» або «Спас в темниці». Кожен відвідувач музею може доторкнутись та відчути цілющу силу ікони.

До 10 – літнього ювілею на своїй сторінці у фейсбук Ірина Олександрівна Минова історик краєзнавець, член ЛІТО опубліковала 10 фактів про чудотворну ікону.

1 факт
4 липня 2008 року вперше в музеї було помічено, що замироточила і почала оновлюватись ікона «Жених Церкви» або «Спас в темниці». Як стверджувала художник – реставратор Жанна Шевченко, яка обстежувала цю ікону, оновлення відбулось на трьох рівнях : лаку, фарби, заліза. Корозія металу під шаром мира зникла. (Джерело інтерв\ю – преса). Сама ікона була написана приблизно в другій половині ХVIII – на початку ХІХ століття.

2 факт
Ця українська ікона унікальна, тому що вона єдина металева ікона в світі, що замироточила і оновилась в музеї (не вірите, наберіть в пошуковцях і подивіться).

3 факт
Ікона чудотворна, по молитвам до Бога біля цієї ікони відбулось немало чудесних зцілень. Про деякі розповідали по телебаченні (на всеукраїнському каналі ISTV, в “Провокаторі”, в день, що передував Великодню в 2012 році). Киянка дала інтерв\ю про те, що після молитв біля ікони в музеї вдома помітила зникнення плям псоріазу в той самий день через декілька годин. Про чудеса ікони також розповідали на каналі СТБ – у передачі «Вікна» і ще деякі телеканали. Окремі факти чудесних зцілень записані в «Книзі відгуків» про музей. Про ці події писали також газети та інтернет – видання, як місцеві, так і всеукраїнські.
Ікона «Жених Церкви» попала в топ «12 чудотворних ікон України», де вона єдина серед цих інших чудотворних ікон, що оновилась в музеї. (за версією інтернет – видання znay. ua).

4 факт
Ікона є святинею для православних, католиків та уніатів. Маючи багато рис візантійського православного канону, вона все ж має і деякі символи католицькі, зокрема німб у вигляді сонячних променів, що нагадує терновий вінок або корону. «Спас у терновому вінку» – ще одна назви ікони, і належить вона до спільних ікон католиків і православних. Що стосується греко – католиків (уніатів), вони не розділялись мистецькі з православними, і на практиці вшановували як православні, так і деякі католицькі ікони.

5 факт
Ікона «Жених Церкви» не єдина, що мироточила в музеї за ці 10 років.
Ікона «Жених Церкви» належить до Христологічного ряду. Це ікони Ісуса Христа та ікони, що відтворюють події Нового Заповіту за участю Спасителя, серед яких окрему групу складають так звані «страстні ікони» (ікони страстного циклу), які розповідають про страждання та розп’яття Христа. Cеред багатьох інших фондових ікон музею замироточили оновились саме дві страстні ікони.
Через 5 років 10 травня 2013 року працівники Уманського краєзнавчого музею побачили «друге пришестя Ісуса Христа» – замироточила і оновилась інша фондова ікона «Розп ∕ яття Ісуса Христа», написана у ХVIII ст. Подряпина посеред ікони зникла безслідно, навіть не залишивши рубця.

6 факт
Нічого не відомо про художників, які написали мироточиві страстні ікони з уманського музею. Але з музейних документів відомо, що обидві ці ікони потрапили в музей з Бабанської церкви Покрови Божої Матері.
Думаю цікаво було б дізнатись, що до 1796 року ця дерев\яна церква була унійна. Настоятелем її був Яків Щуровський. Але в цьому ж таки році Яків Щуровський перейшов з громадою з унії на православ\я. В 1812 році під його керівництвом було побудовано нову кам\яну церкву за 20 кроків від старої дерев\яної. Згодом цю кам\яну церкву розібрали, і на її місці в селі спорудили будинок середньої школи. До речі, саме на тому місці було шкільне приміщення, яке вщент згоріло від блискавки під час грози і зливи, хоч вогонь негайно приїхали гасити пожежники. А нащадка Якова Щуровського священника Михайла Щуровського більше ніж через 100 років, в 1937 році було розстріляно за його відданість Богу. Він канонізований в соборі Уманських новомучеників. Отже, як імовірно можлива версія, що ці ікони могли походити з бувшого греко – католицького храму і їх міг придбати (замовити, отримати, купити, скоріш за все у місцевого художника чи художників) пращур нашого святого новомученика з сонму місцевих сповідників віри Христової. (Джерело «Святі новомученики і сповідники Черкаські: життя, подвиги, страждання»).

7 факт
Деякі чутливі люди відчувають біля ікони енергію тепла, що позитивно впливає на них. Відчувають по – різному.
Хтось відчував хвилі тепла, інколи розповідають про поколювання або вітерця, наче від ікони на простягнутих долонях. Були й такі зізнання людей, що на їх очах темна ікона засвітилась і стала яскравою, наче хтось після пітьми різко ввімкнув світло. Один школярик прочитав “Отче наш ” коло ікони, і відчув, що його лагідно хтось невидимий погладив по голові і спині. Це він сказав своїм батькам в присутності працівника музею. Найчастіше люди відчувають неймовірну радість після таких відчуттів. Інколи люди відчували сильний запах ладану, або зміни у самопочутті та деякі інші прояви.
А в 2016 році всі працівники музею саме в день Водохрещі на глухому вікні другого поверху, де не має балкону, побачили на зовнішньому підвіконні, що сніг випав у вигляді малюнка, що нагадував свічку, як стежину до хреста. Отже, 2 символічних зображення на Водохрещу! Особливо чітко було видно рівний хрест. Малюнок не рукотворний: вікна миють шлангом знизу, з землі, бо дістати руками там не можливо. (Фото цього нерукотворного малюнку на снігу зберігається в музеї).

8 Факт
В ликові Ісуса Христа є подвійність настрою, емоційна несхожість.
Він начебто складається з двох різнохарактерних половинок: з одного боку милуючий і приязний, а з другого боку – відсторонений, суворий .
В одному ликові – приязний Бог – Любов, в іншому – незворушно-справедливий Бог – Суддя. В цьому сполученні виражається старозаповітне розуміння Бога як суворого Судді і новозаповітного як Всемилостивого Спасителя. До речі, так зображується Бог і на одній з найдавніших ікон, що збереглась до наших днів, «Сінайський Спас» (Панкратор, VI ст., з монастиря Святої Катерини), і ще на деяких інших відомих іконах. Схоже за манерою на те, що ікона «Жених Церкви» написана сільським богомазом, але написана вона дуже талановито, бо насичена глибоким психологізмом від лику Ісуса, який, не дивлячись на страждання, виглядає Божественно як Силою Духу переможець зла в ім/я добра і любові, і як переможець смерті в ім\я Життя Вічного. Такі геніальні образи, як правило, вдаються у тих, хто багато молиться і намагається вести праведне життя.

9 факт
Ікона – що є святинею православних, греко- католиків і католиків почала мирототочити на “нейтральній території”, не в храмах, а в музеї саме в ті дні, коли проводили конференцію до ювілею Коліївщини. (240 років). Нагадаю, під час Коліївщини, центром якої була Уманщина, в червні – липні 1768 року спочатку православні християни убивали католиків і греко- католиків, а потім навпаки – останні страчували православних повстанців. В результаті загинули тисячі християн і багато євреїв. Не знаю, хто що думає, і чи бачить зв/язок подій, але мені здається, що Господь цим проявив, що він хоче миру і любові між християнами зокрема, і людьми взагалі. А мироточиві страсні ікони показують нам те, що Спаситель страждає, коли починаються війни, і страждають люди.

10 факт
На іконі частково проявились грецькі букви, що передають слова Бога: «Я є Сущий». Згадуємо Біблію. «І сказав Моїсей Богу: ось, я прийду до синів Ізраїлевих, і скажу їм: «Бог батьків ваших послав мене до вас. А вони скажуть мені: «Яке йому ім/я? Що сказати мені їм?” Бог сказав Моїсею: “Я єсть Сущий. Так скажи синам Ізраїлевих: Сущий послав мене до вас».

Нагадаємо, що раніше за підтримки народного депутата України Антона Яценка здійснювалось паломництво ікони «Спас в темниці» по Уманському, Христинівському, Монастирищенському районах, а також селах Вишнопіль та Легедзине Тальнівського району. Жителі понад 80 населених пунктів мали змогу побачити та помолитися святині.

Побачити ікону можливо за адресою:

Часи роботи: вівторок-неділя: 09:00-17:00. понеділок вихідний.

 

No Comments

    Leave a Reply

    Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.