На Черкащині виявили небезпечного шкідника кукурудзи

На Черкащині виявили небезпечного шкідника кукурудзи

За́хідний кукурудзя́ний жук (лат. Diabrotica virgifera virgifera Le Conte) – небезпечний шкідник кукурудзи.

На території України вперше виявлено у 2001 році в Закарпатській області. Щороку ареал його невпинно збільшується й наразі діабротику виявляють на посівах кукурудзи в Закарпатській, Львівській, Івано-Франківській, Тернопільській, Чернівецькій, Вінницькій,  Житомирський, Хмельницькій, Волинській областях.  На Черкащині  виявлено у 2018 році в Уманському, Звенигородському, Корсунь – Шевченківському і Маньківському  районах.

На Черкащині критичної шкодочинності західний кукурудзяний жук поки що не набув. Однак на цю проблему  виробникам, які вирощують кукурудзу, потрібно пильніше звернути увагу

Морфологічні та біологічні особливості

Цикл розвитку шкідника включає: яйце, личинку, лялечку, імаго. За рік проходить повну стадію розвитку одного покоління (генерації). Яйця дрібні, овальні, блідо-жовті, 0,5 мм завдовжки, зимують у ґрунті на глибині 15-20 см і здатні витримувати короткострокове переохолодження до – 10ºС.

Личинки брудно-білого кольору, зморшкуваті з коричневою головною капсулою, дорослі до 10-13 мм довжиною. Відродження їх припадає на другу половину травня – до середини червня.

Доросла комаха (імаго) має розміри 4,2-6,8 мм. Тіло видовжене, жовтувато-коричневе. На надкрилах проходять 3 темні повздовжні смуги на жовтувато-зеленому фоні, які в самців можуть зливатися.

Поява імаго спостерігається із середини червня, масовий виліт збігається з періодом цвітіння кукурудзи Пік яйцекладки настає в середині липня і триває до кінця серпня. Плодючість 1 самки до 1000 яєць, які вона відкладає в поверхневі шари ґрунту на глибину 10 см біля основи стебла рослин, віддаючи перевагу пухким, родючим та вологим ділянкам.

Шкодочинність

Шкоди завдають як жуки, так і личинки.  Жуки живляться  пилком, маточковими стовпчиками, незрілим зерном та листям кукурудзи, а також пилком інших рослин із родини гарбузових, бобових, злакових та складноцвітих. Через живлення жуків на генеративних органах зменшується кількість зерен у качані, внаслідок чого знижується врожайність.

Личинки західного кукурудзяного жука э монофагами, живляться тільки корінням кукурудзи на ранньому етапі розвитку культури (приблизно 30 днів), і водночас заносячи збудників кореневих гнилей. У результаті пошкоджені рослини жовтіють, відстають у рості, в’януть, а молоді нерідко зовсім гинуть. Ослаблені дорослі рослини під час сильних вітрів та дощів легко вилягають, і стебло набуває форми «гусячої шиї». При цьому стає повністю або частково неможливим механізоване збирання врожаю.

Розповсюдження

Це досить тривалі – від 45 хвилин до 4 годин  перельоти імаго в пошуках кормових рослин. Напрямок перельотів жуків пов’язаний переважно з напрямком вітру, що полегшує їх розселення. У середньому за рік  шкідник просувається на відстань  до 80 км. Також  шкідник  поширюється при  завезення  з підкарантинними вантажами і транспортними засобами, які прибувають з країн, де розповсюджений шкідник. Поширення яєць може відбуватися з водними потоками. Слід відмітити, що з насінням кукурудзи  не переноситься, оскільки імаго жука достиглим насінням не живиться.

Заходи

Для своєчасного виявлення західного кукурудзяного жука та проведення своєчасних фітосанітарних заходів необхідно проводити систематичний моніторинг посівів кукурудзи  шляхом візуального огляду рослин, за допомогою ґрунтових розкопок та феромонних пасток з відбором зразків для експертизи.

Контрольні  обстеження   посівів проводять : перше – у фазу сходів кукурудзи, друге – під час цвітіння, третє – перед збиранням врожаю з відбором ґрунтових проб для аналізу. Здійснюють  по   одній   східчастій  діагоналі.  З  площі до 10 га береться 10 зразків (по 5 підозрілих рослин у кожній),  з площі 11-25 га – 20 зразків,  з 26-50 га – 30 зразків  і  51-100  га  –  50  зразків.  Перший зразок  відбирають, відступаючи на 10-15 м у середину посіву,  а наступні зразки  –  з однаковим  інтервалом.  На  кожних  наступних  50  га обстежується   додатково по 100 рослин.

Феромонні   пастки для виявлення жука розміщують на кукурудзяному полі з розрахунку 1 пастка на 5 га, в період цвітіння  кукурудзи, на рівні качана.  Клейова поверхня пастки і феромонна капсула мають бути зовні. Вибирають із них жуків протягом липня-вересня. Дія феромону триває приблизно 4-5 тижнів, потім його слід замінити, а клейову поверхню оновити. Вибирають жуків через кожних 7 днів.

Щорічна ротація посівів кукурудзи з культурами, що не пошкоджуються личинками  західного кукурудзяного жука, а саме: зернові колосові, соняшник, картопля, багаторічні трави тощо.  Висівати кукурудзу на одному і тому ж полі можна лише через 3 роки, не допускаючи монокультури кукурудзи.

Культивування сортів і гібридів кукурудзи з міцною кореневою системою та підвищеною регенераційною здатністю до укорінення повітряних коренів, підгортання рослин підгортачами при культивації.

Якщо  на полі кукурудзи  виявлено первинні осередки шкідника, то слід вжити цілу низку заходів. Зокрема, запроваджувати карантинний режим відповідно до законодавства; (Наказом АПК від 28.03.2005№117 «Інструкція з виявлення, локалізації та ліквідації вогнищ західного кукурудзяного жука»).

Після збирання врожаю поле переорюють, залишають зимувати. Оранку рекомендується проводити відвальним плугом. Застосування відвального обробітку ґрунту, малосніжні і холодні зими зумовлюють глибоке промерзання ґрунту, відповідно — і часткову загибель яєць шкідника. Навесні тут висівають інші культури.

З хімічних заходів  в   даний час проти західного кукурудзяного жука зареєстровано два препарати: Кайзо ,в.г.- 0,3 кг/га, Карате Зеон 050, мк.с.- 0,3 л/га. Певний профілактичний ефект може дати протруювання насіння кукурудзи дозволеними згідно «Переліку..» препаратами проти комплексу наземних і грунтових шкідників: Форс Зеа 280 FS, т.к.с. – 5-6 л/т, Вайпер, т.н.-3,5 кг/т, Даліла 600. т.н.-5,0-9,0 л/т, Ін Сет, в.г.-4,5 кг/т, Команч WG, в.г.-28 кг/т, Круїзер 600 FS, т.к.с.-4,5 л/т , Пончо 600 FS, т.к.с..-3,5 л/т.

 

 

Управління фітосанітарної безпеки

Головного управління Держпродспоживслужби

в Черкаській області

No Comments

    Leave a Reply

    Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте как обрабатываются ваши данные комментариев.