День без поліетилену: ні пластику!

Сьогодні у світі відзначають Міжнародний день відмови від поліетиленових пакетів та загальноукраїнську акцію “День без поліетилену”.

День без поліетилену: ні пластику!

Головною метою акції є формування екологічної поведінки та світогляду населення і привернення уваги до проблеми забруднення довкілля, як наслідок надмірного використання одноразових пакетів, повідомляє «Канал 24».

Міністерство екології та природних ресурсів України на своїй сторінці у фейсбуці закликає українців відмовитися від пластику.

День без поліетилену: ні пластику!

 Ілюстрація: Sergey Fomenko

Для розуміння проблем використання поліетиленових пакетів перейдемо до невтішної статистики:

 • 160 тисяч поліетиленових пакетів використовуються у світі щосекунди. Щохвилини – 10 мільйонів. Щорічно виробляється 5 трильйонів пакетів.
 • Середньостатистичний українець використовує більше 500 одноразових поліетиленових пакетів, в той час як у Німеччині це значення не перевищує 45.
 • У середньому одна українська сім’я використовує 15 пакетів за один похід до супермаркету.
 • Від 1% до 3% пакетів піддаються вторинній переробці по всьому світі.
 • 1977 – рік появи пакетів у супермаркетах. Період розпаду пластику триває до 1000 років.
 • Пластиковий пакет забруднює довколишнє середовище, коли починає розпадатися – мікрочастинки просочуються в ґрунт, несучи отруту для рослин.
 • Пластикові пакети – поширена причина загибелі морських тварин, котрі плутають їх із їжею. У Тихому океані формується величезна сміттєва пляма із сміття та поліетилену.
 • Пластик виробляється з невідновлюваних ресурсів, таких як нафтопродукти та природній газ, видобуток яких шкодить довкіллю.

Чи можна вирішити цю проблему?

Важливу роль у вирішенні цієї проблеми відіграє екологічна політика держав та міждержавні угрупування. Про повну або часткову відмову від пластику заявили понад 40 країн світу. В Євросоюзі до 2021 року хочуть заборонити поліетиленові пакети, одноразовий посуд, соломинки тощо. Цю ініціативу уже підтримали понад 250 компаній відомих брендів.

В Україні на законодавчому рівні наразі не діє ніяких законів щодо цього, але нещодавно було зареєстровано законопроект про зменшення кількості пластикових пакетів в цивільному обігу № 9507 від 28.01.2019, який передбачає заборону реалізації поліетиленових пакетів з товщиною стінки до 50 мікрон з 1 січня 2022 року. Також законопроектом передбачено обов’язкову сертифікацію пакетів на придатність до біорозкладу (для біорозкладних пакетів) у відповідності до національних стандартів з 1 січня 2021 року.

Чи можу я якось допомогти?

Безперечно, і є безліч шляхів як це зробити. Ось декілька з них:

 • Відмовтесь від зайвого використання пакетів. Фрукти та овочі, що мають власну захисну оболонку, не варто класти в пакет (банани, помаранчі, мандарини, картопля, баклажани, морква, помідори та багато інших). Також пакет не потрібен для молока, сиру, борошна та інших продуктів, які вже були попередньо запаковані.
 • Придбайте або зробіть власні торбинки для походів до магазину. А щоб не забувати їх вдома, покладіть в сумку чи рюкзаку, що носите, покладіть в машину.
 • Якщо є вибір між покупкою товару в поліетиленовій упаковці та екологічній (наприклад, паперовій) віддайте перевагу другому варіанту.
 • Відмовляйтеся від пакету на касі. 
 • Замість одноразового поліетиленового пакету використовуйте ті, що зроблені з тонкої тканини.
 • Якщо вже придбали пакет, то неодмінно здайте його на переробку. Дізнайтеся, де в вашому місті розташовані пункти прийому вторинної сировини та ставайте їх постійними відвідувачами. Повідомляє Уманський портал.

No Comments

  Leave a Reply

  Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте как обрабатываются ваши данные комментариев.