На Черкащині презентували першу онлайн-базу артефактів Трипільської культури (ВІДЕО)

Опубліковано: 10.11.2019
f03a7e7105df27e1570d11367ed5258f

Першу в Україні онлайн-базу артефактів Трипільської культури презентували у державному історико-культурному заповідникові, що у селі Легедзине, на Черкащині. Керамічні вази, металеві наконечники, залишки фасаду житла прадавнього населення відтепер можна побачити в Інтернеті. Зі слів директора заповідника Владислава Чабанюка, 500 тисяч гривень на реалізацію цього проекту спрямував Український культурний фонд, 140 тисяч гривень надійшло з обласного бюджету, інформує «Суспільне Черкаси».

Кілька кліків на смартфоні і перед користувачами з’являється онлайн-ресурс. Розробник сайту Ігор Кондратюк розповідає, – спочатку створили макет, потім над ним працювали програмісти:

«Додаватися туди нові музеї і нові артефакти будуть. Це зверне увагу підростаючого покоління на артефакти, бо вони оживуть у тій реальності, у котрій молоді люди зараз перебувають більшу частину життя».

Світлини для сайту створив Олексій Плесков. Упродовж місяця зробив 1010 фото експонатів музею. Кожен предмет, каже, залежно від об’єму має від 3-х до 12 ракурсів:

«Всі ці предмети не схожі один на одний, складність була втому як позиціонувати їх перед камерою. Як його поставити і освітить була цікава задача».

До цього, розповідає чоловік, досвіду роботи із артефактами не мав. Заради вдалих кадрів працював і вночі:

«Щось я крутив якусь фігурку, Владислав підійшов до мене і каже, дивися їй 7 тисяч років. А це глина! Отут у мене руки і затрусилися трохи, чесно скажу. Владислав не дасть збрехати, я не «коцнув» жодного артефакту».

Тестувати новий ресурс до державного історико-культурного заповідника прийшла чотирнадцятирічна Діана Квич разом із подругами. Каже, користуватися сайтом зручно.

«Незважаючи на те, скільки разів ми були у цьому музеї, круто, що придумали такий додаток. Влітку, коли проходять розкопки ти не завжди можеш потрапити у музей. У селі в усіх є Інтернет, ти можеш зайти і подивитися, які нові вироби викладають», — розповідає Діана.

Створити онлайн-базу трипільських артефактів планували давно, – розповідає директор закладу Владислав Чабанюк. Реалізувати ідею вдалося завдяки сприянню Українського культурного фонду, – додає він:

«Трипільська культура, ніби, така відома, всі про неї десь чули, але конкретно, якщо запитати ніхто нічого не знає. Тому виникла така ідея у моїх рідних і знайомих взятися за це і зробити такий сайт».

Частина експонатів, які можна побачити на сайті, – артефакти Борщівського обласного краєзнавчого музею, що на Тернопільщині. Також на ресурсі представлені речі, з фондів заповідника. В експозиції його музею ознайомитися з ними не можна.

«Якийсь банальний кусочок глини, якщо людина подивиться, то воно зовсім буде їй не зрозуміле, а це виявляється штукатурка трипільського житла кілька міліметрів. Тобто, у них була штукатурка 6 тисяч років тому назад, з чого вона робилася, які матеріали і інструменти, своїми описами ми даємо глині бути відомою», — розповідає Владислав Чабанюк.

Дізнатися більше про життя і побут трипільців можна у рубриках: кераміка, предмети з міді, знаряддя праці, зброя, поселення Трипільців, пластика, ткацтво, житлобудування, а також фото і відео архів. Нові артефакти, які знаходитимуть під час розкопок, також будуть додавати на онлайнресурс.

Джерело: ВиЧерпно

No Comments

    Leave a Reply

    Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.