Ой на Андрія гадали дівчата…

З давніх-давен Україна славиться традиційними святами й обрядами. Кожен, хто сповнений любові до української спадщини, повертається до надбань свого народу.

Ой на Андрія гадали дівчата…

Одним із великих зимових свят, яке відзначають 13 грудня, є свято Андрія Первозванного. Відомо, що апостол Андрій Первозванний – покровитель професій, пов’язаних з морем.

Історія свята

Християнська легенда свідчить, що святий Андрій названий Первозванним, тому що був покликаний першим з 12 апостолів та учнів Ісуса Христа. Він був свідком служінь спасителя, його розп’яття та воскресіння з мертвих.

Традиційне свят Калити дійшло до нас із прадавніх часів.

Традиції

 Згідно з українською традицією, у ніч на Андрія оживають українські вечорниці з гаданням дівчат та кусанням традиційної калити, а ігри та забави нагадують про молодість бабусь та дідусів. Молодь збирається разом, щоб виконати обряд “кусання Калити” – хлопці повинні, не засміявшись, верхи на кочерзі підстрибнути й відкусити шматок калити. Тим, кому це вдається – доля обіцяє щасливе одруження, а хто був не дуже вправним – йшов від калити з вимазаним сажею обличчям.

  У небо наша калита, у небо,

А ти, сонечко, підіймись,

Та на нас подивись:

Ми калиту чіпляємо,

На місяць поглядаємо,

Свою долю-радість закликаємо – приспівують дівчата, прив’язуючи калиту червоною стрічкою до сволока.

Калита символізувала сонце і бога шлюбу, а мак у коржі, за народними віруваннями, означав зорі на небі та високий урожай на полі.

Що не можна робити на День Андрія Первозванного:

  •   займатися хатніми роботами;
  •  шити;
  •   ткати;
  •  прясти;
  •  ворожити – але це – церковна заборона, в народі вважається, що в це свято дівчатам і жінкам можна ворожити на свою долю та судженого;
  •   влаштовувати гучні гуляння з алкоголем.


Часткова інформація: УНІАН

Джерело: Уманський МП

No Comments

    Leave a Reply

    Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте как обрабатываются ваши данные комментариев.