З історії українських колядок та щедрівок

Опубліковано: 13.01.2020

Із величним та казковим святом Різдва до нас прийшли веселі щедрівки та колядки.

З історії українських колядок та щедрівок

Колядки та щедрівки – українські обрядові пісні, які виконують під час новорічних та різдвяних свят. Традиційно колядки виконують на Різдво (7 січня), а щедрують напередодні старого Нового року (13 січня). У колядках, насамперед, прославляють народження Христа, а виконуючи щедрівки, люди бажають добробуту родині, багатого урожаю та інших благ.Так само як і календарно-обрядові пісні, щедрівки та колядки мають язичницький характер. А зміст їхніх текстів обов’язково має магічне значення.

Звичай колядування пов’язують із днем зимового сонцестояння, який ще називають святом Коляди. У давнину його святкували 25 грудня. Наші предки вважали, що саме в цей день Сонце з’їдає змій Коротун, а всесильна богиня Коляда в Дніпровських водах народжувала нове Сонце – маленького Божича. Люди намагалися захистити новонародженого та проганяли Коротуна. Потім ходили від хати до хати, щоб сповістити людей про народження нового Сонця. Із появою християнської релігії, обряд колядування був приурочений до Різдва Христового та лише тоді набув біблійного змісту.

Як відомо, першими в Україні колядують дітки, а вже потім дорослі парубки та дівчата.

Щедрування – давній новорічний звичай, під час якого групи щедрувальників  піснями славили господарів, бажали їм здоров’я і достатку, за що отримували винагороду. Супроводжувалось воно магічними діями, музикою, танцями, пантомімою, обрядовими іграми з масками.

Щедрівки, на відміну від колядок, мають свою особливість, традиційний приспів: «Щедрий вечір, добрий вечір, добрим людям на весь вечір».

Щедрівка увібрала в себе національний колорит та менталітет українського народу.

Перлина української пісенної творчості з циклу щедрівок – «Щедрик» (композитор Микола Леонтович), музичні чари якого  полонили серця не лише українців, а й інших народів.

Джерело: Уманський МП

No Comments

    Leave a Reply

    Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.