Суїциди на Черкащині: як розпізнати самогубцю і не допустити трагедії

Опубліковано: 13.02.2020
Суїциди на Черкащині: як розпізнати самогубцю і не допустити трагедії
фото тематичне

За даними Головного управління Національної поліції в Черкаській області 279 осіб покінчили життя самогубством за 2019 рік. Кількість зареєстрованих випадків суїциду помітно збільшилася у порівнянні з 2018-тим, коли було зареєстровано 215 смертей. Лише за січень 2020 року 15 людей загинули, вкоротивши собі віку.

Проте, на щастя, не завжди спроби самогубства завершуються фатально. Нещодавно у Черкасах інспектор патрульної поліції Іван Краснокутський  відмовив молоду дівчину вчиняти суїцид. За даними черкаської патрульної поліції, минулого року ще шістьох черкасців вдалося врятувати під час спроб покінчити з життям. 

Про те, як небайдужість та звичайна розмова може врятувати людське життя далі у матеріалі.

Суїциди на Черкащині: як розпізнати самогубцю і не допустити трагедії
на фото черкаський патрульний Іван Краснокутський

Поліцейський, який відмовив 20-річну черкащанку від суїциду, зізнався, що це був перший подібний випадок у його житті:

– Спочатку дівчина не хотіла йти на контакт, але потім нам вдалося поговорити. Головним завданням було відволікти її від поганих думок, не важливо як саме. Я просто спілкувався з нею, намагався переконати повірити мені й подати руку, – розповідає Іван Краснокутський.

Суїциди на Черкащині: як розпізнати самогубцю і не допустити трагедії
поліцейський-психолог Павло Селянко

Про причини, які спонукають людей покінчити з життям розповів Павло Селянко, головний спеціаліст відділу психологічного забезпечення управління кадрового забезпечення ГУНП у Черкаській області.

– Найчастіше поштовхом  для самогубства стають проблеми у сім’ї та особистому житті. Неможливість бути зрозумілим, особливо рідними чи близькими, також є одним із основних мотивів для суїциду. До того ж, це все нерідко поєднується зі зловживанням алкогольними напоями та психотропними речовинами.

Павлові не раз доводилося особисто відмовляти людей від самогубства.

– Здебільшого я працюю з молодими людьми, приблизно від 22 до 35 років. Пам’ятаю,  як років 4 тому, я відмовляв хлопця стрибнути з восьмого поверху. Потім його ще довелося переконувати поїхати разом з медиками для того, аби пройти психологічну реабілітацію, – розповідає психолог.

Рядові поліцейські теж проходять відповідну підготовку, спочатку їх навчають стресостійкості, а вже потім – як поводитися з тими, хто збирається покінчити із життям.  Проте, навіть звичайний перехожий здатен переконати людину не скоювати задумане.

– Я вважаю, що у таких ситуаціях важливо не втрачати жодної секунди і, тим самим, шансів на порятунок. Намагайтеся поговорити з людиною, відволікти її від зацикленості на своїх думках. Але будьте обережними, ні в якому разі не потрібно загострювати ситуацію, критично висловлюватися, навчати чи виявляти зневагу. А ще – відразу викликайте поліцію за звичним номером 102, – радить Павло Селянко.

Суїциди на Черкащині: як розпізнати самогубцю і не допустити трагедії
на фото Інна Лук’янець

Про те, як розпізнати перші тривожні сигнали та допомогти тим, хто ще тільки замислюється про самогубство розповіла Інна Лук’янець, психолог-практик, кандидат психологічних наук та доцент ЧНУ ім. Б. Хмельницького.

– Люди, які готові до самогубства майже ніколи про це відкрито не говорять,  тому доволі важко щось помітити. Часто вони нормально і адекватно поводяться. Можуть веселитися в компанії, а потім піти та повіситися. Але є деталі, на які варто звернути увагу. Це може бути замкненість у собі, апатія до всього. Якщо є хоч найменші зміни поведінки, варто поговорити про це, – каже психологиня. – Запитайте людину про майбутнє, про те, що вона хотіла б мати через рік? Можливо кудись поїхати? Де б хотіла працювати? Ким би хотіла бути?  Якщо відповіді немає, або співрозмовник взагалі не бачить для себе майбутнього ­­– це вже сигнал звертатися по допомогу, – радить Інна Лук’янець.

А всім тим, хто хоч раз серйозно замислювався над самогубством, пані Інна бажає «вірити у життя».

– Іноді, в дуже складній ситуації варто просто зупинитися. Якщо ти в глухому куті і не знаєш куди йти, хоча б постій, але «не стрибай у прірву». Життя саме підкаже тобі вихід, подасть сигнал. Взагалі, для того, хто вирішив покінчити із життям часто достатньо одного телефонного дзвінка аби передумати, навіть до незнайомої людини, – говорить психологиня.

 Лінія довіри для попередження суїциду – 7333;

«Лінія допомоги» – (067) 975 76 76, (066) 975 76 76, (093) 975 76 76.

Джерело: Про Все

No Comments

    Leave a Reply

    Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.