День прапора України-2020. 11 фактів про синьо-жовтий стяг

Опубліковано: 23.08.2020
День прапора України-2020. 11 фактів про синьо-жовтий стяг

День державного прапора України святкують двічі: 24 липня в Києві згадують підняття синьо-жовтого стяга над Київрадою у 1990 році. А 23 серпня – день, коли у 1991 році прапор вивісили над Верховною радою – до загальнонаціонального свята долучається вся країна. Цьогоріч, напередодні свята в Києві підняли найбільший стяг України – висота флагштоку майже 90 метрів, розмір полотнища прапору — 16 на 24 метри.

Що символізує державний прапор? Уже сотні років синьо-блакитні та жовто-золоті кольори супроводжують українців у періоди труднощів, в епохи розквіту національної ідеї та протягом боротьби за незалежність. Його історія – справді багата і цікава – відображає всю історію української державності.

У цей день та напередодні Дня незалежності Суспільне ділиться цікавими фактами, легендами й досягненнями головного державного символу України.

1. Перші згадки об’єднання синього і жовтого кольору на офіційній символіці датовані 1256 роком – це був герб Львова із зображенням жовтого лева на блакитному тлі, який місту подарував князь Данило Галицький. Також золотий і синій кольори використовували на гербі Галицько-Волинського князівства.День прапора України-2020. 11 фактів про синьо-жовтий (чи жовто-блакитний) стяг

Герб Львова, 1256 рік

2. Офіційно синьо-жовту атрибутику почали використовувати у 1848 році, від початку українського національного відродження в Галичині та Буковині. Головна Руська рада оголосила своїм гербом лева на блакитному тлі й синьо-жовтий прапор. Цей самий прапор, тільки з жовтою смугою вгорі, був державним стягом УНР.

3. Існує міф, що прапор має бути не синьо-жовтим, а жовто-блакитним, і те, що його перевернули – є головною причиною нещасть, які випадають на долю України. Втім, раніше можна було зустріти обидва варіанти, а після повалення Гетьманату в грудні 1918 уряд УНР затвердив теперішню послідовність смуг.

Читайте також: 30 років Декларації про державний суверенітет. Факти про документ

День прапора України-2020. 11 фактів про синьо-жовтий (чи жовто-блакитний) стяг

4. За однією версією, синій на прапорі символізує небо, а жовтий – колосся пшениці. За іншою, це символи двох головних стихій природи: води та вогню. З релігійного погляду, жовтий уособлює Творця, а блакитний – усе земне.

5. Вперше після Лютневої революції 1917 року синьо-жовті прапори з’явилися в Києві, Одесі та Харкові. 17 березня того ж року було проголошено про організацію Центральної ради. Відтоді у Києві публічно та на офіційному рівні з’являються символи української державності.

6. Після розпаду СРСР 18 вересня 1991 року президія Верховної ради затвердила за синьо-жовтим поєднанням кольорів статус офіційного прапора країни.День прапора України-2020. 11 фактів про синьо-жовтий (чи жовто-блакитний) стяг

4 вересня 1991 року над Верховню Радою вперше підняли синьо-жовтий прапор

7. За радянських часів зберігання синьо-жовтого полотнища вважалося злочином, за який могли ув’язнити на два роки. Поява українського прапора у громадських місцях розцінювалась як надзвичайна подія.

8. Прапори-рекордсмени. Найбільший прапор розгорнули в Артемівську – 300-кілограмовий біколор площею 2400 м². Найдовший сягає 9,5 км і знаходиться на Тернопільщині. На центральній площі Житомира можна побачити найбільший прапор на фасаді будівлі. До речі, всередині розташоване підприємство, що шиє бронежилети для української армії.

Читайте також: Як приймали Конституцію України. Тисячолітня хроніка подій

День прапора України-2020. 11 фактів про синьо-жовтий (чи жовто-блакитний) стяг

Прапор у Дніпрі, 2018 рік

А Дніпровський прапор у 2018 році встановив одразу два рекорди: як найбільший прапор над містом і як прапор з найвищим флагштоком – його висота 72 метри. Ще один класний рекорд: у 2016 році українські альпіністи встановили синьо-жовтий прапор на висоті 6872 метри на вершині Охос-дель-Саладо в Андах, найвищого вулкана у світі.

9. 27 липня 1976 року під час футбольного матчу в Монреалі між збірними НДР і СРСР на поле у вишиванці та з прапором України в руках вибіг уболівальник Данило Мигаль та станцював гопак. Акція тривала 15 секунд, після чого втрутилась поліція. На самому стадіоні 150 українців вивісили плакат із написом “Свобода Україні!”. Мигаль пояснив, що хотів своїм вчинком драматизувати долю українського народу і підтримати українських футболістів.

День прапора України-2020. 11 фактів про синьо-жовтий (чи жовто-блакитний) стяг

10. Під час захисту Донецького аеропорту “кіборги”, попри постійні обстріли, знов і знов вивішували прапор над будівлями. Синьо-жовтий весь цей час майорів навіть над диспетчерською вежею, аж поки ворог її не знищив. Нині двічі на рік цей стяг з Донецького летовища підіймають над військовою частиною у Кропивницькому.

11. Під синьо-жовтим відбулися три проголошення Української державності: 1917, 1941 та 1990 року; і три сучасних революції: “на граніті” та обидва Майдани. Нині під цим стягом ведеться війна проти Росії на Донбасі та в Криму.

Джерело: Суспільне

No Comments

    Leave a Reply

    Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.