Увіковічнити історію й діяння пращурів

Опубліковано: 26.09.2020
Увіковічнити історію й діяння пращурів
Фото з інтернету

У Тальнівському районі найбільше зосереджено селищ й праміст Трипільської хліборобської цивілізації епохи мідно-кам’яного віку (енеоліту), котра життєдіяла 6000-5000 років тому. Основні з них: Тальянки – 450 га, Майданецьке – 270 га, Веселий Кут, Онопріївка, Глибочок, Піщана Тальнівського р-ну від 200 до 80 гектарів; Чичиркозівка-Стецівка Звенигородського р-ну – 300 га; Томашівка – 200 га, Косенівка Уманського р-ну до 100 га. У дослідженні більшості з них довелося брати безпосередню участь впродовж двадцяти років. Мені поталанило відкрити три ранньотрипільські селища – Гребенюків Яр (Майданецьке), Довжуків Куток (Павлівка-І), Антонівка.
Більшість з них ретельно досліджувались й привернули увагу не тільки української, а й світової громадськості. В комплексному методі, поруч із розкопками, було використано дані геомагнітної розвідки й аерофотозйомок. Їх сповна застосував провідний археолог України Микола Шмаглій у Майданецькому. Пізніше за цим методом Тальянківське прамісто розкопував Володимир Круць, а Онопріївське – Олена Цвек (всі на Тальнівщині). Костянтин Зіньковський вивчав проблеми двоповерховості жител епохи енеоліту на Черкащині, Одещині.
Розкопками встановлено, що наші пращури вирощували десять злакових культур: чотири види пшениці, два види ячменю, горох, сочевицю, вику, чину. Від того часу й донині на території нашого краю хліборобство є основною галуззю господарювання. Детально про це, а також про житлобудівництво пращурів висвітлено у моїх наукових працях «Священна країна хліборобів» (2006), «За законом Світового ладу» (2007), «Трипільська цивілізація і світогляд українського народу» (2008). Нині культура пращурів є світовою величиною та гордістю не тільки Тальнівщини, Уманщини, а й України. Тому її потрібно належно увічнити.
Місце для цього є. У центрі Тального на розвилці по дорозі до базару та парку стоїть бюст діяча радянсько-комуністичного режиму голови колгоспу «Здобуток Жовтня» двічі Героя Соціалістичної Праці Федора Дубковецького. На його грудях зображено ліворуч золоті зірки й ордени Леніна, а праворуч медалі Всесоюзної виставки досягнень народного господарста (ВДНГ). На постаменті також викарбовано ті ж ордени й зірки. Всі нагороди ним здобуті при московських генсеках компартії більшовиків СРСР Сталіна-Хрущова. Додам, що в 1980-х роках в будинку Ф. Дубковецького я брав участь у створенні меморіального музею. Через кілька років експонати з нього перенесли в будинок культури й він перестав діяти як культурна установа. Ось така шана.
На підставі Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» від 9 квітня 2015 року № 317-УІІІ та все, що з ними пов’язане, пропоную бюст Ф. Дубковецького із постаментом варто прибрати й передати органам влади.
На цьому місці варто встановити пам’ятник-стелу з назвою «Тальнівщина – центр Трипільської хліборобської цивілізації». Із відтворенням на ній праміст, селищ, із створенням зразків мальованого посуду з орнаментом. Таким чином тальнівці бачитимуть мистецтво й господарювання пращурів і єднатимуться з їхнім творчим духом. Зауважу, що дана культура мідно-кам’яного віку (енеоліту) на території України розвивалася в шостому-п’ятому тисячоліттях до нашої ери. В Україні вона нараховує 2049 досліджених поселень, які займали територію 190000 кв. км. В Тальнівському районі їх є найбільше – 31.
Оскільки я тривалий час брав участь в археологічних дослідженнях праміст й селищ Трипільської цивілізації, можу взяти безпосередню участь в увіковічненні добрих діянь пращурів, котрі запровадили й передали нащадкам життєтворчу професію – хліборобство!
Вшануймо пращурів та предків! Дбаймо про потрібне й вічне!

Вадим Мицик, етнограф, археолог. Доктор філософії в царині культурології, Почесний краєзнавець України

Джерело: Вісті Черкащини

No Comments

    Leave a Reply

    Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.