Як не потрапити на гачок “чорних” колекторів

Опубліковано: 03.10.2020
Як не потрапити на гачок "чорних" колекторів

Що робити, якщо працівники колекторської служби вимагають повернути неіснуючий борг? Про це в ефірі Українського радіо “Рось” розповів юрист Максим Полішкевич.

Історія Артема

Щодня починаючи з 8 ранку до 11 ночі черкащанину Артему телефонують працівники колекторської служби. Говорять чоловікові про борг його знайомої, що він, нібито, є поручителем і повинен їм допомогти знайти боржницю.

“Місяць тому мені почали дзвонити з невідомих номерів. Сказали, що поки я не допоможу знайти свою знайому чи не поверну її борг, мені будуть телефонувати. Однак ніяких документів я не підписував і нічого про це не знаю”, — розповів Артем.

Як діяти: поради фахівців

Зі слів юриста Максима Полішкевича, аби стати поручителем, треба укласти договір поруки. Якщо ви жодного договора не підписували, то ви не є поручителем. На його думку, колекторська діяльність практично не врегульована в Україні. Звичайні кол-центри легально, інколи напівлегально здійснюють свою діяльність без будь-якого регулювання суб’єктами владних повноважень і без будь-якого законодавчого врегулювання.

“Будь-хто може займатися цією діяльністю, навіть без реєстрації юридичної особи. Адже сам принцип робити організацій побудований на нахабстві та напорі, а не на правовому законодавстві”, — повідомив юрист.

Теоретично, для того, щоб вимагати з вас кошти, така юридична особа повинна мати договір з вашим кредитором про переуступку вашого боргу або договір факторингу. Дуже часто навіть цього не відбувається, мова йде про усні домовленості щодо передачі відомостей про боржників.

“На вашу вимогу будь-який колектор, якщо ви насправді боржник, зобов’язаний надати вам інформацію про передачу вашого боргу від кредитної установи, у якій ви брали кошти, до нової фінансової установи, яка з вас намагається ці кошти стягнути”, — зауважив Максим Полішкевич.

Пан Максим радить бути впевненим у своїй правоті, не йти на контакт, не платити за боржника і не шукати його. Також пан Максим радить у також випадках звертатися до Уповноваженого з прав людини.

“Ні не знаю, ні не чув, ні не мої, забудьте мій номер і ніколи мені не телефонуйте. Так, вони будуть продовжувати, але їхня інтенсивність і наполегливість прямо пропорційна слабкості вашої позиції. Якщо ви дали зрозуміти, що з вами можливий діалог, то вони будуть цей діалог продовжувати. Ваше завдання — максимально дати зрозуміти, що у них нічого не вийде від комунікації з вами. Ви можете блокувати телефони. Те, що вони говорять, що виграли сотню судових справ, — це теж механізм психологічного впливу. Їхня основна стратегія — це психологічне домінування. Все, що вам потрібно зробити, мати перевагу в розмові над ними. Ви повинні усвідомлювати свою правоту, — говорить Максим Полішкевич.

Наразі ефективного законодавчого регулювання колекторської діяльності не існує, зауважив Максим Полішкевич. За його словами, фактично будь-хто може організувати “умовно колекторську” діяльність, яку неможливо ефективно відстежити.

За словами, керівниці управління захисту прав споживачів фінансових послуг Національного Банку України Ольги Лобайчук, нині регулятор долучився до розробки змін у законодавстві, що дозволять уладнати роботу колекторських компаній. Новий проєкт Закону передбачає: реєстр колекторських компаній, переліцензування всіх компанії і підпорядковування Національному Банку України.

“Проєкт закону визначає багато моментів щодо захисту прав споживачів: коли дзвонити, як розмовляти, говорити хто дзвонить, заборону дзвонити в певний період доби та телефонувати родичам. Незабаром цей проєкт Закону “Про врегулювання колекторської діяльності” мають зареєструвати у Верховній Раді”, — розповіла Ольга Лобайчук.

Юрист Максим Полішкевич не вірить, що такий закон дозволить урегулювати колекторську діяльність. За його словами, якщо компанії виключатимуть з реєстру, вони будуть працювати “начорно”, тобто без ліцензії. Максим вважає, якщо буде висока відповідальність та невідворотність покарання, — тоді існуватиме ймовірність, що закон матиме позитивний вплив.

Джерело: Суспільне

No Comments

    Leave a Reply

    Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.