Ринок праці майбутнього: кого шукатимуть і звільнятимуть

Опубліковано: 01.02.2021
Ринок праці майбутнього: кого шукатимуть і звільнятимуть

Все чи майже усе на ринку праці визначатимуть високі технології. І пандемія коронавірусу лише посилила тенденції, що формуватимуть ринок праці вже у найближчі роки, – повідомляє “ВВС. Україна“.

Робота з великими базами даних та їх аналіз, “хмарні” технології, електронна комерція – ось пріоритети бізнесу на найближчі п’ять років. Сюди ж можна додати підвищений інтерес до шифрування даних, штучного інтелекту та роботів.

Очікується, що до 2025-го люди та машини виконуватимуть приблизно однаковий обсяг роботи. Звідси і зміни у тому, кого на ринку праці працедавці шукатимуть більше, а кого – менше.

Проте фах – це ще не все. У найближчому майбутньому працівникам потрібні критичне мислення, вміння аналізувати, розв’язувати проблеми та здатність до самостійного менеджменту і навчання. А ще вміння пристосовуватися до змін, стійкість до стресів та гнучкість у підходах. Про це йдеться у дослідженні “Майбутнє робочих місць 2020” від Всесвітнього економічного форму.

ЗВІЛЬНЕННЯ І НОВІ РОБОЧІ МІСЦЯ

Ринок праці майбутнього: кого шукатимуть і звільнятимуть

Економічна рецесія через пандемію і карантин та автоматизація є двома головними факторами, чому в найближчі роки робочі місця скорочуватимуться.

43% роботодавців, які взяли участь в опитуванні Всесвітнього економічного форуму, планують скоротити працівників через розвиток технологій. Проте інші 34% через цю ж причину навпаки планують винаймати нових працівників.

41% компаній збираються більше залучати вузькопрофільних фахівців для виконання специфічних завдань за тимчасовими контрактами.

Загалом очікується, що до 2025 року 85 мільйонів працівників втратять роботу через розвиток технологій. Проте завдяки цьому ж буде створено 97 мільйонів нових робочих місць.

НАВЧАННЯ ТРИВАЛІСТЮ В ЖИТТЯ

Ринок праці майбутнього: кого шукатимуть і звільнятимуть

Ще один тренд ринку праці майбутнього – постійне підвищення кваліфікації та перепідготовка. Те, що у Німеччині вже давно має окрему назву – Lebenslanges Lernen – навчання впродовж усього життя.

За опитуванням, у кожних двох із п’яти компаній очікують, що їхні працівники пройдуть ту чи іншу перепідготовку вже у найближчі півроку. Майже усі – 94% – очікують, що їхні працівники оволодіють новими знаннями та навичками, навіть якщо й залишаться на тих самих посадах. Це значний стрибок порівняно з тим, що було лише пару років тому, – у 2018-му так вважали 65% роботодавців.

Кількість тих, хто з власної ініціативи шукає програми з онлайн навчання, зросло у 4 рази, а кількість навчальних програм, які пропонують своїм працівникам самі роботодавці, зросла у 5 разів.

Вимоги до ключових навичок для працівників зміняться на 40%, навіть якщо вони залишатимуться на тій самій посаді. Близько половини робочої сили потребуватиме перекваліфікації.

Загалом близько 70% роботодавців до 2025 року планують запропонувати своїм працівникам можливість підвищення чи зміни кваліфікації.

ХТО ПОТРІБЕН

Ринок праці майбутнього: кого шукатимуть і звільнятимуть

Ще від 2018 року, коли проводили останнє подібне дослідження, зростає попит на аналітиків та дослідників даних, фахівців із машинного навчання та штучного інтелекту, спеціалістів з робототехніки, розробників програмного забезпечення та фахівців з цифрової трансформації.

Проте пришвидшення автоматизації та зростання кібер-ризиків підвищило інтерес роботодавців до таких нових спеціальностей, як фахівці з автоматизації процесів, аналітики інформаційної безпеки, спеціалісти з інтернет-управління приладами.

ТОП-10 спеціальностей, на які зростає попит

 • Аналітики та дослідники даних;
 • Фахівці зі штучного інтелекту та машинного навчання;
 • Спеціалісти з обробки великих баз даних;
 • Спеціалісти з цифрового маркетингу та стратегії;
 • Спеціалісти з автоматизації виробничих процесів;
 • Фахівці з розвитку бізнесу;
 • Фахівці з цифрової трансформації;
 • Аналітики з інформаційної безпеки;
 • Розробники програм та додатків.

Натомість оператори комп’ютерів, адміністративні асистенти, діловоди, оператори з введення даних, касири (в бухгалтерії) поступово залишатимуть ринок праці. Всі ці спеціальності стають непотрібними через розвиток технологій та автоматизацію.

ТОП-10 спеціальностей, на які падає попит

 • Оператори з введення даних;
 • Адміністративні та виконавчі секретарі;
 • Бухгалтери та касири;
 • Аудитори;
 • Робітники зі зборки машин;
 • Бізнес та адміністративні менеджери;
 • Працівники з роботи із клієнтами та інформацією для клієнтів;
 • Загальні та операційні менеджери;
 • Механіки та ремонтники;
 • Діловоди та складські службовці.

Через пандемію, яку, очевидно, не вдасться приборкати і у 2021 році, найбільші ризики скорочення робочих місць існують для працівників готельного та ресторанного бізнесу (47%), оптової та роздрібної торгівлі і транспорту (по 15%).

При цьому автори дослідження зауважують, що історично так склалося, що саме ці сектори – торгівля, готельний та ресторанний бізнес – були першим місцем роботи для молоді, особливо студентів. Тепер, очевидно, їм доведеться шукати інші способи – і як підробити, і де знати першу роботу, з якої почати своє резюме.

Джерело: Про Все

No Comments

  Leave a Reply

  Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.