Посуха, чи висока вода: метеоролог про те, чи готуються на Черкащині до весняного водопілля

Опубліковано: 21.03.2021
Посуха, чи висока вода: метеоролог про те, чи готуються на Черкащині до весняного водопілля

Чи готуються на Черкащині до весняного водопілля та наскільки поповнилися запаси вологи у ґрунті, розповів Суспільному начальник Черкаського обласного гідрометцентру Віталій Постригань.

За словами Віталія Постриганя, водопілля проходить кожного року, проте за характером буває від дуже високого до слабко вираженого.

“Календарна зима 2020-2021 років видалася однією із найбільш холодних та найбільш сніжних для останніх п’ять років. Її також вирізняє нестабільне і нерівномірне снігонакопичення, неглибоке промерзання ґрунту, збільшення запасів вологи у ньому порівняно з осіннім періодом”, – зауважив він.

Проте, дефіцит опадів на Черкащині зберігається ще з лютого 2019 року і становить від 25 до 40 %. Найбільший в центральних районах області – Черкаському та Смілянському. Тобто, ґрунт здатний до подальшого поглинання талих вод.

На річках Черкаської області зберігається низька водність, а на р. Рось (гідропост Корсунь-Шевченківський) утримується маловоддя. По бічному припливу води до Кременчуцького водосховища також відмічається маловоддя.

Читайте також: Понад 60 гектарів весни: на Черкащині розквітли підсніжники

За розрахунками Українського гідрометеорологічного центру, весняне водопілля 2021 року очікується вищим за минулорічне та за максимальними рівнями і витратами води нижчим за норму.

Можливі наслідки цьогорічного весняного водопілля:

  • вихід води на заплаву, що є природнім явищем;
  • часткове затоплення понижених ділянок заплав річок: Верхній Дніпро (пост Неданчичі), пригирлової ділянки Прип’яті (в зоні ЧАЕС при проходженні максимумів можливе нетривале затоплення прируслових територій); окремих ділянках річок басейну Десни.
  • пропуск максимальних витрат через каскад дніпровських водосховищ, яке прогнозується у строки близькі та пізніші від середніх багаторічних не матиме негативного впливу на гідротехнічні споруди, мостові переходи, об’єкти господарювання та інфраструктури.
  • Але є невисока ймовірність часткового затоплення заплавних територій, в т.ч. понижених ділянок прирічкових населених пунктів у верхів’ї Кременчуцького водосховища (Черкаська область).

Поряд із цим, в умовах значного дефіциту опадівв Черкаській області та продовження маловодного періоду, який вже триває сім років поспіль, питання раціонального використання водних ресурсів має особливе значення, зауважив Віталій Постригань. Адже, відсутність “високої води” не дозволяє промити русла річок і закумулювати необхідну кількість води.

Що відомо

Водопілля формують: запаси води як у сніговому, так і в ґрунтовому покривах; глибина промерзання ґрунту; товщина льоду на водних об’єктах; водність річок; інтенсивність та тривалість сніготанення навесні.

Виражене водопілля на Черкащині спостерігається в роки, коли перелічені фактори співпадають

Джерело: Суспільне

No Comments

    Leave a Reply

    Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.