Перша допомога при укусах змій та як вберегтись від них – пояснили черкаські фахівці

Опубліковано: 29.06.2021

Перша допомога при укусах змій та як вберегтись від них – пояснили черкаські фахівціpexels.com

На Черкащині, як і в Україні, змії активні з квітня до жовтня. Як діяти у випадку, коли вкусила змія та як вміти цьому запобігати розповів медичний директор Центру екстреної меддопомоги та медицини катастроф Олег Самосенко.

За даними ВООЗ, щороку у світі змії кусають більше п’ять мільйонів людей,серед яких від отрути помирають від 81 до 138 тисяч. Проте втричі більше людей потребують ампутації кінцівок чи отримують інші непоправні наслідки укусів.

Тенденція щодо укусів змій останнім роком погіршилась через кліматичні умови. За словами Олега Самосенка, є плазуни, які можуть призвести до смерті.

Перше, що рекомендує медик при укусі змії — одразу звернутись за медичною допомогою на лінію “103” або самостійно дібратись до медичного закладу, адже укус може мати важкі прояви та серйозні наслідки.

“Чим швидше буде надана допомога – тим краще як для укушеної людини, так і для медиків. Лише медпрацівники можуть встановити, яка саме отрута потрапила в організм та як з нею боротись. Без належного лікування, стан людини може погіршуватись, іноді такі ситуації завершуються летальними випадками”, — пояснив медик.

Допомога медиків буває різна – можуть надати першу допомогу та відпустити додому, однак трапляються випадки залишання людей на стаціонарному лікуванні у залежності від того, що буде відбуватись у організмі людини після укуса.

Олег Самосенко пояснив, якою має бути перша допомога травмованому при укусі змії:

 • Необхідно оцінити ситуацію навколо себе — чи є той плазун поруч. За можливості необхідно покинути місце укусу.
 • Зайняти зручне горизонтальне положення, бажано з піднятими догори ногами, оскільки отрута швидко вражає життєво важливі системи організму людини і може спричиняти алергічні реакції від найменших проявів, до більш серйозних.
 • Уражену частину тіла необхідно звільнити від одягу чи взуття.
 • Рану потрібно обробити будь-яким антисептиком та накласти на неї стерильну пов’язку.
 • Якщо є поруч протиалергічні чи антигестамінні препарати, необхідно їх прийняти. Після укусу змії настає анафілактичний шок – це різновид шоку, коли в організм людини потрапляє якийсь алерген, відбувається перерозподіл рідини в організмі, судини розширяються і відбувається невідповідність між об’ємом судинної системи і об’ємом крові. У результаті падає артеріальний тиск, людина втрачає свідомість, збільшується потовиділення, людина блідніє, перестають працювати в нормальному режимі нирки, які фільтрують кров. Такий стан є загрозливим для життя людини і він може призвести до смерті. Найпопулярніший препарат – це димедрол і будь-які таблетки від алергії.
 • Пити якомога більше води.
 • Людина, яка знаходиться поруч, повинна постійно говорити з тим, хто зазнав укусу для того, щоб контролювати його стан.
 • За можливості прикласти до рани лід, обгорнутий у тканину.

Також медик пояснив, що не можна робити при укусі змії:

“Отрута, яка потрапляє в організм людини, розмножується по ньому кровоносною та лімфатичною системою. Ті міфи, які розповсюджені в інтернеті, наприклад, про висмоктування отрути чи витягування її шприцем з організму, неправдиві. По-перше, це зробити не вийде. По-друге, людина, яка буде намагатись висмоктати отруту, також може занести її собі в організм”.

“Також існує міф, що місце укусу необхідно чимось припалити або й, навіть, розрізати. Цього робити вкрай не варто, оскільки та ділянка, яка зазнала пошкоджень, буде ще більше травмована. також заборонено накладати джуг та вживати алкоголь”, — додав медик.

Тому, за словами медиками, такі методи не лише недоцільні, але й небезпечні для обох сторін. Олег Самосенко додав, що випадки укусів зміями в області швидше поодинокі і глобальної проблеми немає.

Як відрізнити отруйну змію від неотруйної, розповів директор Черкаського міського зоопарку Євгеній Ван:

“У Черкаській області та в Черкасах зокрема мешкають не лише неотруйні змії, а й отруйні. В області налічується дві отруйні змії – це гадюка звичайна та гадюка Нікольського.

Гадюка Нікольського у дорослому стані повністю чорна, на останніх підхвостових щитках має жовті або рожеві плями.

Звичайна гадюка може бути від сірого з чорною полосою по хребту до буроватого кольору. Голова плазуна вкрита дрібними лусочками.

Отруйні змії також відрізнити можна за формою голови – вона більш трикутна, ніж у неотруйних”.

За словами Євгена Вана, серед неотруйних змій на Черкащині водяться вужі та мідянки. Ці змії мають на голові великі вуски між очима. Вужі мають сіро-оливкове забарвлення, найчастіше зустрічаються з жовтою головою. Медянки буровато-червоний колір, є малюнок, однак він дуже мілкий і знаходиться по всій частині тіла.

Пан Євген додав, що при зустрічі зі змією, не варто намагатись вхопити її чи вбити, оскільки змія зазвичай спокійна і сама намагається обійти людину, бо вважає її ворогом.

На сайті МОЗ пояснили, як вберегтись від укусів змій:

Одягайтесь відповідно: якщо вирушаєте в місцевість, де потенційно можуть бути плазуни, вдягайте одяг, що захистить від укусів (довгі штани із цупкої тканини, високі черевики, штани заправляються у черевики).

Перевіряйте місце привалу: перед тим, як сісти на траву, камінь чи колоду дерева – пошурхотіть чи постукайте палицею, оскільки це відлякає змію.

Не торкайтесь неперевірених предметів руками: змії часто ховаються в старих пнях, копицях сіна, під каменями або стовбурами дерев.

Не робіть різких рухів: як правило змія просто не побачить нерухомий об’єкт. Краще завмерти і чекати, доки гадюка відповзе, або без різких рухів відійти у сторону.

Джерело: Суспільне

No Comments

  Leave a Reply

  Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.