У Черкасах під час розкопок знайшли олімпійську медаль

Опубліковано: 08.08.2021
У Черкасах під час розкопок знайшли олімпійську медаль

Несподівану знахідку виявили під час минулорічних рятівних археологічних розкопок, які проводилися Черкаською експедицією Інституту археології НАН України (керівник – Дмитро Куштан) в середмісті Черкас по вулиці Байди Вишневецького, 2.

Їй трохи більше 100 років, але вона є справді унікальною. Це бронзова медаль Першої Всеросійської олімпіади, яка проходила в м. Київ у 1913 році. Знайдена спортивна нагорода в заповненні сміттєвої ями, яка знаходилася в дворі будинку поч. ХХ ст., що належав юристу Вацлаву Кринському. Чому медаль туди потрапила та хто був її власником – достеменно невідомо.

На одній стороні медалі зображено дискобола на фоні Печерських пагорбів і Миколаївського ланцюгового мосту та напис “КІЕВЪ 1913”. На другій – гілки дуба та лавра на фоні меандрового візерунку, герб Києва та напис по околу: “Первая русская олимпиада”.

Відкриття Першої Всеросійської олімпіади відбулося 20 серпня 1913 року. На церемонії були присутні приблизно 10 тисяч глядачів і близько 600 учасників із 15 спортивних організацій і дев’яти міст імперії.

Спеціально для Олімпіади був побудований стадіон «Спортивне поле» на 5 тис. місць (коло Покровського монастиря на Лук’янівці – між сучасними вул. Січових стрільців, Глибочицьким проїздом та вул. Миколи Пимоненка). На стадіоні відбулися змагання атлетів, борців, гімнастів і футболістів. Турніри з плавання, стрибкам у воду, веслуванню і парусному спорту – на території яхт-клубу на Трухановом острові. Кіннотники змагалися на Печерському іподромі (на вул. Суворова), стрільці – на військовому стрільбищі в районі Сирця, фехтувальники – у спортивно-розважальному манежі на нинішній вул. Городецького.

Трибуни були переповнені, попри дорожнечу вхідних квитків: ложа на стадіоні обходилася у 10 рублів, квиток на трибуну – від 75 копійок до 5 рублів, а стояче місце – пів карбованця. З нагоди відкриття звільнили від занять і безкоштовно пустили на свято гімназистів. Стадіоном урочистим парадом пройшли члени Олімпійського комітету, судді й самі учасники кількістю 639 осіб.

На іграх було побито вісім всеросійських рекордів і один світовий. Це були перші спортивні змагання в Російській імперії, в яких брали участь жінки. Також саме з Київської олімпіади бере свій початок історія марафонського бігу на території колишньої Російської імперії. Кияни відзначилися тим, що з 83 призових місць завоювали 37, петербуржці – 33, рижани – 6, москвичі – 5. Найімовірніше, черкаська медаль належала представникові київської команди.

Джерело: Про Все

No Comments

    Leave a Reply

    Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.