Смертельне жало: черкащани, які опинилися за крок від смерті через алергію на комах

Опубліковано: 18.08.2021
Смертельне жало: черкащани, які опинилися за крок від смерті через алергію на комах

Літо та початок осені – одні з найважчих періодів для алергіків. Окрім того, що у цей час квітнуть сотні рослин, які провокують погіршення самопочуття алергіків, у повітрі літають сотні крилатих “збудників”  комахи. І навіть звичайний комар може спровокувати у людини критичний стан.

Журналісти “Про все” дізналися в алерголога-практика основні симптоми алергії на комах та що потрібно робити, аби запобігти тяжким і невиправним наслідкам.

Алергія на… комара

Черкащанка Тетяна Калмикова розповідає, що в її дитини нізвідки взялася алергія на комарів. А звичайний укус за кілька годин “переріс”  у набряк Квінке.

Смертельне жало: черкащани, які опинилися за крок від смерті через алергію на комах

– З самого ранку з сином все було добре – він грався, а в обід я його вклала спати. У цей час почався набряк долоні, губи й вусі. Ми спостерігали за дитиною, але ближче до вечора набряк став ще більший. І коли оглядали малого – знайшли за вушком невеликий укус від комара. Імовірно, що вкусила саме ця комаха, оскільки дитина не плакала, тому оса чи бджола бути не могли – адже це боляче, – пригадує Тетяна Калмикова.

Коли родина з сином на руках приїхала у лікарню, медики відразу вкололи хлопчику антигістамінні препарати.

– Вранці ми зробили УЗД. Набряк спостерігався навіть на внутрішніх органах. Діагноз – набряк Квінке, – розповідає черкащанка. – Вже пройшло 2 роки, але вушка, буває, набрякають від укусу комара в будь-яку частину тіла. Це індикатор, який показує, що є алерген. Доводиться завжди мати при собі ліки, оскільки кожен укус комара небезпечний.

Лікар-алерголог та клінічний імунолог Центру “Лікар Здоров’я” Тетяна Кандул розповідає, що комарі справді не такі “невинні”, якими здаються.

– Алергічна реакція на комарів залежить від кількості укусів та індивідуальної особливості алергіка. Найчастіше алергія на комариний укус розвивається у маленьких дітей, оскільки вони найбільш схильні й найменш захищені, – пояснює лікарка.

Отруйне жало, здатне вбити

Озверевшие насекомые. Почему комары стали нападать стаями и переносят ли они корону?

Черкащанка Марина Старосвєт розповідає, що її чоловік “виріс” на пасіці. Реакція на укуси в нього ніколи не проявлялася, вперше алергія з’явилася в дорослому житті.

– Чоловік з дитинства знав, що таке пасіка, його неодноразово кусали бджоли і ніколи на це не було жодної реакції. Поки одного разу ми не приїхали до нього додому і його не покусали одразу кілька бджіл. Я нарахувала 13 укусів, – розповідає черкащанка.

Більша частина укусів “припала” на плечі та голову чоловіка. Тоді перша помітна реакція проявилася вже через кілька хвилин.

– Через 10 хвилин чоловік раптово почервонів, потім за секунду побілів і почав втрачати свідомість. Швидку вирішили не чекати, самі повезли його в лікарню. Коли його приймали медики, відразу почали робити реанімаційні заходи, – згадує Марина.

Лікар-алерголог Тетяна Кандул пояснює: насправді алергія може виникнути у дорослому віці навіть за умов, що раніше жодної реакції укуси не викликали.

– Алергія може раптово проявитися навіть у дорослих. Наприклад, коли людина пережила стрес або перенесла важку хворобу, або просто навколо неї сприятливе до появи алергії середовище. Алергію здатні викликати і медикаменти та навіть ослаблення організму, – каже Тетяна Кандул. – Алергічна реакція негайного типу розвивається через кілька секунд або хвилин після укусу й триває до кількох діб. А може бути і відстрочена – проявиться через 24 або 48 годин або й через три тижні (це найдовший відомий період) після контакту з комахами.

Водночас у чоловіка Марини Старосвєт могла бути не алергія, а токсична реакція на жала бджіл. Вона характерна тим, що проявляється не завжди, а залежить від кількості комах, які вжалили, та місця, яке постраждало.

Алергія на “сусідів”

Смертельне жало: черкащани, які опинилися за крок від смерті через алергію на комах

Два роки тому черкащанка Олена Чернець жила в університетському гуртожитку. Проблеми зі здоров’ям у неї почалися відразу, як вона туди переїхала.

– Я переїхала в гуртожиток на другому курсі. До цього жила у батьків і зі здоров’ям все було добре. А в кімнаті та, особливо, на кухні гуртожитку почала задихатися, постійно чхала, текли сльози. Перші кілька місяців думала, що простудилася. А через пів року втратила свідомість на кухні. В “екстренці” сказали, що це перевтома. Але коли повернулася в гуртожиток, знепритомніла того ж дня. Ніч не спала, бо не було чим дихати, все тіло чухалося. Наступного дня сама пішла в лікарню і там мені сказали, що в мене алергія, – розповідає Олена.

Згідно з лікарським висновком, алергію спричинили таргани – часті “сусіди” в гуртожитках.

– Після того я жила в батьків (у них немає тарганів) – і почувала себе прекрасно. А коли повернулася в гуртожиток за речами, знову ледь не зомліла – не вистачало повітря, – згадує дівчина.

На практиці лікарки Тетяни Кандул був не один випадок, коли алергічна реакція “вкладала” на лікарняне ліжко майже здорових людей. Один із таких випадків – після укусів диких ос. Тоді пацієнт спершу потрапив у реанімацію, а з неї – в алергічне відділення.

– Коли маєте справу з алергією, потрібно пам’ятати: під час гострої алергічної реакції немає часу на порятунок. Якщо у людини доведена інсектна алергія, після укусу чи контакту з комахою відразу потрібно вводити протиалергічні препарати. Не чекаючи на розвиток симптомів. Також варто знати, що кожен наступний приступ алергії буде ще важчим, ніж попередній. Але діяти самовільно не можна – треба хоча б знати, які препарати можна давати, а які лише ускладнюють ситуацію. Потрібна консультація алерголога, – пояснює Тетяна Кандул.

Як зрозуміти, що у вас – алергія?

Смертельне жало: черкащани, які опинилися за крок від смерті через алергію на комах
 • На місці укусу з’являється виражений свербіж, набряк, почервоніння
 • На дотик шкіра гаряча
 • У тяжких випадках може бути запаморочення, зниження тиску, тахікардія, нудота
 • У найтяжчих випадках – анафілактичний шок (різке падіння тиску до критичної позначки, втрата свідомості, набряки життєво важливих органів незалежно від місця укусу (губ, язика, горла)
 • “Незрозумілі” болі у животі, дискомфорт шлунково-кишечного тракту тощо.

Найнебезпечніші для людини комахи-алергени – це перетинчастокрилі: бджоли, оси, шершні. Їхній укус (або потрапляння в органи дихання їхніх крил, лапок і вус) відразу може викликати найважчі алергічні реакції – набряк Квінке або анафілактичний шок.

НАЙБІЛЬШ СХИЛЬНИМИ ДО АЛЕРГІЇ Є:

 • Маленькі діти.
 • Люди, які працюють на вулиці, особливо якщо це робота з комахами або поряд з об’єктами, які приманюють комах (харчова промисловість, поля).
 • Люди, в яких вже є інші алергічні захворювання (наприклад, астма чи дерматит).
 • Люди з вторинними або первинними імунодефіцитами (тому що алергія – це гіпервідповідь організму на подразник).

Що робити, якщо ви – алергік?

Смертельне жало: черкащани, які опинилися за крок від смерті через алергію на комах

Лікар-алерголог та клінічний імунолог Центру “Лікар Здоров’я” Тетяна Кандул розповідає, що насамперед алергікам не потрібно впадати у паніку. Для того, аби вберегти себе від алергічних реакцій, достатньо користуватися такими порадами:

 • У період з квітня по жовтень людям, у яких є інсектна алергія, краще не користуватися косметичними засобами з різким запахом (мило, шампунь, гель для душу, парфум, дезодорант).
 • Не їсти на вулиці, особливо солодкі фрукти й овочі.
 • Зменшити час перебування біля водойм – саме там найчастіше є гнізда перетинчастокрилих.
 • Зменшити час перебування біля пасік.
 • Не носити яскравий одяг.
 • Носити одягз закритими руками, ногами й закрите взуття.
 • Обмежити доступ комах у приміщення (повісити москітну сітку на вікна та двері). Якщо дитина-алергік – користуватися сіткою на колясці та ліжечку.
 • Не проводити курси апітерапії(лікування укусами бджіл).
 • Не вживати продукти бджолярства – мед, віск.
 • При виході на природу – користуватися репелентами, інсектицидами та фумігаторами. Але уважно читати інструкцію. Репеленти є такі, які наносяться на одяг, а є ті, які треба наносити на шкіру. Також у них відрізняється механізм і термін дії.
 • Мати при собі аптечку. Кілька хвилин до приїзду «екстренки» можуть бути вирішальними. Почати надавати допомогу треба одразу, не чекаючи на лікарів. Чітко знати дозування, механізм та послідовність введення препаратів, адже “швидка” має в аптечці сильнодіючі препарати і їм треба буде отримати роз’яснення того, що вже отримав пацієнт. Комплектуючи аптечку, потрібно пройти консультацію алерголога і скласти список ліків, які постійно мають бути в аптечці: антигістамінні засоби в таблетках та уколи щонайменше.
На зображенні може бути: 1 особа
Перевірка алергічної реакції на алерген

– Попередити алергію на комах або на будь-який інший збудник можливо.  Принаймні, профілактично приймати таблетовані протиалергічні препарати. І не день у день, а заздалегідь. Проте, метод профілактики все ж повинен підібрати алерголог. Але будь-яку небезпеку краще звести до мінімуму, – наголошує Тетяна Кандул.

Джерело: Про Все

No Comments

  Leave a Reply

  Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.