Вакцину проти сказу на Черкащині розкидатимуть з літака

Опубліковано: 12.09.2021
Вакцину проти сказу на Черкащині розкидатимуть з літака

Сказ – особливо небезпечна інфекційна хвороба всіх теплокровних тварин (хворіють усі види домашніх, сільськогосподарських і диких тварин) та людини. Характеризується тяжкими ураженнями центральної нервової системи і закінчується летально (смертельно).

Джерелом збудника сказу є хворі тварини, які виділяють вірус із слиною. За джерелом та резервуаром збудника розрізняють епізоотії міського типу, основними розповсюдниками якого є собаки, і епізотії сказу природного типу, що поширюються дикими м’ясоїдними – лисицями, єнотовидними собаками, вовками, пацюками та іншими тваринами.

Хворі на сказ тварини виділяють вірус із слиною  в останні дні інкубаційного періоду,  за 7-10 днів до появи клінічних проявів і впродовж усього періоду хвороби. Тяжкість клінічних проявів залежить від багатьох чинників: місця проникнення вірусу в організм, його вірулентності та дози, стану організму людини або тварини.

У людини інкубаційний період може тривати місяцями, в середньому 30-90 днів, найкоротший – 7 днів. Враховуючи те, що вірус у слині з’являється за 7-10 днів до появи клінічних симптомів, необхідно пам’ятати, що тварин, які завдали укусів, необхідно ізолювати і проводити за ними 10-денний ветеринарний нагляд.

Тварину, яка вкусила, у жодному разі не слід вбивати. Її варто ізолювати, встановити за нею нагляд, попередити ветеринарного лікаря, який протягом 10 днів, тобто максимального терміну появи клінічних ознак сказу, буде проводити клінічний огляд тварини. Категорично забороняється знімати шкури із тварин, щодо яких є підозра на захворювання, і загиблих.

Для запобігання виникнення сказу потрібно регулярно проводити щеплення домашніх улюбленців проти сказу, а якщо з’явилися клінічні ознаки захворювання, доправити тварину для огляду у ветеринарну установу. Слід дотримуватися правил утримання та вигулу домашніх собак і котів, не створюючи небезпеки оточенню.

Особливо звертають увагу людей, які з власної доброти беруть безпритульних тварин (собак, кішок) до себе додому: перед тим, як принести тваринку у власну оселю, для безпеки її потрібно доставити у ветеринарну установу для клінічного огляду та профілактичної вакцинації проти сказу.

Лікування цієї хвороби відсутнє. У разі несвоєчасного звернення при укусі твариною до лікувального закладу та не проведення профілактичного лікування людини настає смерть.

Основним джерелом вірусу сказу в Україні є лисиця червона, яка  є найбільш масовим видом хижаків в Україні – приблизно 70% від загальної кількості хижаків. Сказ підтримується там, де щільність червоної лисиці досягає більше однієї голови на 1000 га угідь. Хвора на сказ лисиця здатна за добу пробігати 10-15 км, контактуючи з безмежною кількістю різних видів тварин і насамперед із собаками, котами, худобою, яка утримується на пасовищах. А це, у свою чергу, збільшує питому вагу хворих на сказ свійських тварин та наближає сказ до людини.

Новою ерою в системі антирабічних заходів стала розробка перорального методу імунізації диких м’ясоїдних. Третій рік поспіль восени на території України відбувається кампанія з пероральної імунізації диких м’ясоїдних тварин проти сказу. У кінці жовтня 2021 року в Черкаській області заплановано розпочати осінню кампанію з пероральної вакцинації диких м’ясоїдних тварин проти сказу із застосуванням авіатранспорту. Під час кампанії буде оброблена площа у кількості 14793,92км2, за винятком територій, які підпадають під заборону польотів літаків. При цьому будуть застосовуватись спеціальні принади із антирабічною вакциною для диких м’ясоїдних, які безпечні для людей та інших тварин.

Приманка має вигляд невеликих брикетів розміром із сірникову коробку із запахом м’ясокісткового борошна. Усередині – желеподібна капсула з вакциною проти сказу «Орісвак». Вакцина створює специфічний імунітет при пероральному застосуванніне виділяє вакцинний вірус зі слиною, безпечна для інших тварин, безпечна для людини і природного середовища, стабільна в польових умовах.

Розповсюдження вакцини буде проводитись літаками АН-2 над польовими та лісовими угіддями області поза територіями населених пунктів, болотами, водоймищами, авто та залізничними шляхами. Тривалість проведення пероральної імунізації залежатиме від погодних умов і проводитиметься до охоплення всієї території області.

Просимо жителів області з розумінням поставитись до заходів із вакцинації диких м’ясоїдних тварин, при виявленні принад не руйнувати їх, не брати в руки, а залишати привабливими для тварин.

ДовідковоЗ початку року по Черкаській області встановлено 18 неблагополучних по сказу тварин пунктів. Станом на 01.09.2021 в області залишається п’ять неблагополучних пунктів.

За інформацією ГУ Держпродспоживслужби в Черкаській області

Джерело: Про Все

No Comments

    Leave a Reply

    Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.