«Батьківщина» знає, як навести лад в енергетиці, – політичний експерт

Опубліковано: 26.11.2021

Енергетична криза ставить під загрозу не лише опалювальний сезон, а й загрожує знищити цілі галузі промисловості.

«Батьківщина» знає, як навести лад в енергетиці, - політичний експерт

Наступна зима стане найскладнішою для України. Зараз інформаційний простір заповнений прогнозами, як розвиватиметься ситуація і з чим може зіштовхнутися Україна в найближчі місяці.

У «Батьківщині» впевнені, що на запитання, як могло так вийти, що країна увійшла в зиму без запасів вугілля та газу мають відповісти слідчі. Міністру внутрішніх справ України передано заяву про злочин щодо зриву підготовки до опалювального періоду.

Вичерпну оцінку ситуації, що склалася, дала Юлія Тимошенко: «У злочині щодо зриву підготовки до опалювального сезону є дві складові. Перша – не закачали газ у газові сховища. Потрібно було мінімум 25-27 мільярдів кубів, а закачали для державних потреб – всього 10. Маючи влітку на своєму рахунку майже 2 мільярди доларів, НАК «Нафтогаз» не використав ці гроші для того, щоб виконати свій обов’язок. І тепер у найхолодніші часи країна залишиться без тепла та електроенергії. Друга складова – замість необхідних 2,5 мільйонів тонн вугілля, на склади поклали лише 700 тисяч тонн. Як наслідок – ми сьогодні маємо просити Білорусь давати нам електроенергію в той час, коли наші потужності можуть виробляти вдвічі більше електроенергії, ніж споживає вся країна».

Компетенція Тимошенко у енергетичній сфері не викликає сумнівів. Саме під час перебування Тимошенко на посаді віце-прем’єр-міністра українці, які відповідають за енергетику, забули, що таке віялові відключення електроенергії. Енергетика перейшла з бартерних схем на грошові розрахунки і позитивно вплинуло на становище економіки України загалом.

І зараз Тимошенко цілком обґрунтовано порушує питання про відповідальність тих, хто призвів до катастрофічної ситуації в енергетиці: «Цієї зими Україна втратить сотні мільярдів гривень, послабить себе та зруйнує частину своєї промисловості, бо вже зараз закриваються сотні підприємств, які не можуть оплачувати газ по 35-40 гривень за куб. Треба знайти винних, хто не качав газ влітку, коли він коштував у 6 разів дешевше! Адже тепер витрати з місцевих та державного бюджетів не надішлють на пенсії, зарплати бюджетникам, субсидії чи іншу соціальну допомогу, а віддадуть їх «Нафтогазу», щоб покрити збитки, спричинені тим, що не закачали газ у газові сховища!».

Можна додати, що такі жорсткі оцінки виходять із реального стану справ у енергетиці. До початку опалювального сезону газу у сховищах у кращому разі дві третини від необхідного, до того ж європейські компанії з жовтня інтенсивно відбирають свій газ, що зберігається в українських газосховищах.

Щодо вугілля, то з урахуванням постачання вугілля та імпортних постачань гострий дефіцит вугілля виникне вже до кінця грудня. До того ж, у світі зараз дефіцит вугілля, антрациту просто не знайти, ще й напередодні зими. До того ж, із Казахстану немає постачання антрациту, який потрібен для українських ТЕЦ. Антрацит закупити, проте постає питання ціни та логістики. І якщо припустити, що купити обіцяні урядом 4 мільйони тонн вугілля, з перевезенням такої кількості вантажу може не впоратися «Укрзалізниця», оскільки немає необхідної кількості вагонів.

Компенсувати дефіцит вугілля та газу за рахунок атомної генерації неможливо. Наразі імпорт електроенергії йде лише з Білорусії, проте може скластися ситуація, коли цієї електроенергії банально не вистачить. І тоді не уникнути віялових відключень як промисловості, а й населенню.

Власне ситуація в енергетиці, це ілюстрація того, що піар та добрі наміри не можуть замінити професійних та відповідальних управлінських рішень. Особливо враховуючи масштаб того, що це обійдеться країні. Тому і варто встановити імена та посади тих, хто замість того, щоб бути частиною вирішення проблеми, став частиною самої проблеми.

No Comments

    Leave a Reply

    Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.