Вишивку рідкісною технікою представили у Черкасах

Опубліковано: 11.01.2022

Вишивку рідкісною технікою представили у ЧеркасахСуспільне Черкаси

Виставку про вишивкове мистецтво Черкащини 80-х – початку 90-х років представили в краєзнавчому музеї. Роботи створили майстрині швейної фабрики імені Лесі Українки 40 років тому, розповіла Суспільному майстриня Наталя Крамна-Таран.https://web.facebook.com/v2.8/plugins/video.php?app_id=2581849931908443&channel=https%3A%2F%2Fstaticxx.facebook.com%2Fx%2Fconnect%2Fxd_arbiter%2F%3Fversion%3D46%23cb%3Df1b211f057342ec%26domain%3Dsuspilne.media%26is_canvas%3Dfalse%26origin%3Dhttps%253A%252F%252Fsuspilne.media%252Ff2af91e146350d%26relation%3Dparent.parent&container_width=928&href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fsuspilne.cherkasy%2Fvideos%2F2003606973144526&locale=en_US&sdk=joey&width=500

Вишивка центральної України, понад п’ятдесят елементів жіночих та чоловічих сорочок – всі зібрані в краєзнавчому музеї, зазначила заввідділу етнології Вікторія Наумчук:

“Ми зрозуміли, що вишивку має бачити не тільки музей фабрики Лесі Українки, цю вишивку бачив весь світ, тож нехай її побачать і черкащани”.ВишивкаСуспільне Черкаси

Оздобу для вишиванок сорок років тому створили майстрині швейної фабрики імені Лесі Українки, зауважила заслужена художниця України Олександра Теліженко. Вона тоді теж працювала на фабриці:

“Це дуже вишукані та тонкі роботи, вже так не шиють. Це треба було бути віртуозом-вишивальницею. Роботи створені з дуже тонких ниток та прозорої тканини”, — пояснила художниця.

Роботи під назвою “Чебрець” створені за малюнком пані Олександри. Як розповіла художниця, зразки справжньої вишивки тоді їздили шукати по селах. Нині деякі зразки в музеї.

“Це якраз і є ті матеріали експедицій, які зберігалися на фабриці Лесі Українки”, — додала Олександра Теліженко.ВишивкаСуспільне Черкаси

Олександра Теліженко

За словами майстрині Наталії Крамної-Таран, серед представлених у музеї робіт – техніки, які нині зустрічають рідко. П’ятнадцять років ці експонати зберігала Наталія Крамна-Таран. Вона понад 20 років пропрацювала на фабриці художником з вишивки. Майстриня розповіла, що це унікальні сорочки й такі техніки зараз майже не зустріти:

“Кожна сорочка вишивалася по два-три місяці, кожен день по вісім годин. Тут вишиті саме тими старовинними вишивками: солов’їні вічка, гладь по рахунку, ретязь, дуже багато мережок”.

Аби зберегти ці вишивки, черкасець Володимир Жуковець кожен стібок відтворив у схемах. Чоловік має цілий каталог таких схем з візерунками.

“З дозволу художників, ми передали їх до обласної бібліотеки імені Тараса Шевченка. Вони є навіть в електронному вигляді. Якщо хтось захоче вишити таку ж сорочку, зможе мати всі ці орнаменти”, — прокоментував Володимир Жуковець.ВишивкаСуспільне Черкаси

Володимир Жуковець

Альона Головата прийшла побачити черкаське вишивкове мистецтво на власні очі.

“Я зараз проживаю не в Україні, але мені цікава історія України і як все розвивалося на території Черкаської області. Цікаво подивитися як люди вишивали, які малесенькі хрестики, які маленькі шви”.

Як розповіла Вікторія Наумчук, виставку планують доповнювати й іншими експонатами – виробами черкаських майстринь. Відтак, хочуть зберегти пам’ять про справжню вправність та джерела мистецтва вишивки.

Повне відео

https://youtube.com/watch?v=ZRrxqXEoHOE%3Fenablejsapi%3D1

Джерело: Суспільне

No Comments

    Leave a Reply

    Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.